>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlığınız için 20 dakika...

İş yerinde 90 dakikada bir gevşeme hareketleri yapmayan bir kişinin, öğle saatlerinde en az 20 dakika uyuması gerektiğini bildirildi.
 
   
 
 
     
İş yerinizde,öğlen en az 20 dakika uyuyun

Fizyolog Hipnoterapist Dr. Faik Özdengül, günlük ortalama 6 ile 8 saat uyuyamayan veya iş yerinde 90 dakikada bir gevşeme hareketleri yapmayan bir kişinin, öğle saatlerinde en az 20 dakika uyuması gerektiğini söyledi.

Özel Selçuklu Hastanesi'nde görevli Fizyolog Hipnoterapist Dr. Faik Özdengül, uykusuzluğun, sıcakların da etkisiyle insanları daha fazla rahatsız ettiğini belirterek, "Sağlıklı olan 6 ila 8 saat uyumaktır. 6 ila 8 saat uyuyamayan bir insan için, sıcakların da arttığı bu dönemde gündüz uykusu ihtiyaç haline geliyor. İnsanların iş yerlerinde her 90 dakika içerisinde dinlenme amaçlı olarak gevşeme hareketleri yapmaları gerekiyor. Bunları yapamayan bir kişi, öğle saatlerinde en az 20 dakika uyumalıdır. Öğlen saatlerinde 20 dakika veya biraz daha fazla uyuyan bir insan, kendini daha rahat hisseder, üzerindeki sıcaklığın etkisini atarak işini daha rahat yapar" dedi.

Dr. Özdengül, "20 dakikalık uyku öncesinde odanın ferahlığına ve sessizliğine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde sessizlik sayesinde beyniniz, vücudunuz rahatlayacak ve gözleriniz dinlenmiş olacak. Gece uykularında ise en çok dikkat edilmesi gereken konu, yatma ve kalkma saatleri. Her gün aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde kalkmanız gerekiyor. Düzensiz uyku saatleri başlı başına bir problem teşkil ediyor. Yetişkin bir insana 6 ile 8 saat arasında uyku yetiyor" şeklinde konuştu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>