>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sıcaklardan Bunalanlara, Serinleten Öneriler…

Bugünlerde sıcaklarla mücadeleyi kazanmanın yolu gerekli tedbirleri almaktan geçiyor. Sıcaklar her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. Ayrıntılar için Tıklayın!
 
   
 
 
     
Güneşin çok daha yoğun bir şekilde kendini gösterdiği bu aylarda nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler herkesi rahatsız ediyor. Üstelik uzmanlar önümüzdeki günlerde sıcaklıkların daha da artacağını belirtiyorlar. Sıcaklarla başa çıkmak kolay değil ama yarattığı etkileri en aza indirmek çok da zor değil.

Sıcaklara karşı dogru beslenin

Yaz mevsiminin gelmesi ve sıcakların artmasıyla birlikte başta çocuklar, yaşlılar ve hamileler olmak üzere herkesin farklı bir beslenme şeklini benimsemesi gerekiyor. Acibadem Hastanesi Bakırköy Beslenme ve Diyet Uzmanı Hacer Kaya öncelikle şu önerilerde bulunuyor: “Yaz aylarında sıvı kayıpları çok olduğu için bol su tüketimi yapılmalıdır. Günde 2, 2,5 litre su tüketilmelidir. Spor yapanların, ağır işlerde çalışanların su tüketimini arttırması gerekir. Ayran, mineral dengesini oluşturduğu için yaz aylarında daha çok tüketilmelidir. Alkol ise yaz aylarında ancak tok karnına alınmalıdır.” Yaz aylarında bol bol sıvı tüketmenin yanı sıra özen gösterilmesi gereken başka noktalar da bulunuyor. Özellikle dışarıda tüketilen tavuk ve sütlü ürünlerin tazeliğinden emin olmak gerekiyor. Ayrıca yaz aylarında ağır yemekler yerine bol sebze ve meyve tercih etmekte yarar var.

Güneşten sakının

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek tek başına sıcağın etkilerini azaltmıyor. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken başka noktalar da söz konusu. Acıbadem Hastanesi Bakırköy İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Karaaslan sıcaklara karşı tedbir almak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

· Saat 11.00 – 15.00 arası güneşe çıkmamaya özen gösterilmeli.
· Güneşlenme esnasında kesinlikle güneşten koruyucu ürünler sürülmeli. Özellikle açık tenliler 30 dereceden aşağı koruma faktörü kullanmamalı.
· Kronik hastalıkları olanlar yaz aylarında sağlık kontrollerine daha fazla dikkat etmeli. Bu dönemlerde hastalıklarında farklılıklar gözlenebildiği için şikayetlerinde artış olduğu taktirde bir hekime başvurulmalı.

Beyin kanamasi riski

Sıcaklarla ilgili olarak insanları en fazla korkutan risk ise beyin kanaması. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ziya Akar “Sıcak ortam ile beyin kanamaları arasında direkt bir ilişki olduğu gösterilememiştir.” diyerek şöyle devam ediyor: “Ancak sıcağın tansiyon yükselmesine neden olabileceği ve dolayısıyla beyin kanaması geçirmiş olan hastalarda tekrar kanama olasılığını arttırabileceği kabul edilmektedir. Aslında sıcağın su kaybına neden olması dolayısıyla ortaya çıkan güneş çarpması benzer bir klinik tabloya neden olduğu için bazen beyin kanaması ile karıştırılır.” Bu nedenle yazın güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde yüksek tansiyonlu, damar sertliği olan, daha önce kanama geçirmiş kişilerin dikkatli olmaları, daha serin yerlerde bulunmaları ve su bol bol su içmeleri öneriliyor.

Klimalara dikkat

Sıcaklarla birlikte en çok başvurulan yöntemlerden biri de klimalar. Klimalar serinletmekle beraber ortamdaki doğal havayı kuruttukları için zararlı olabiliyor. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İnci Şenses klimalar konusunda şu uyarılarda bulunuyor: “Çalışan klimaların yakınında uzun süre durulmamalı. Aksi taktirde kaslarda tutulmalar, bel ve boyun ağrıları meydana gelebilir.”
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>