>

KÖŞE YAZILARI | CESUR DORUK

Eyvah Model Trenlerime Ortak Mı Geliyor?

Piyano mu? Fotoğraf çekmek mi? Resim yapmak mı? Pul biriktirmek mi? (Cesur Doruk)
 
   
 
 
     

Piyano mu? Fotoğraf çekmek mi? Resim yapmak mı? Pul biriktirmek mi? Çoğumuzun hayatın yorucu temposundan kurtulmak için uğraşıp kafamızı dağıttığımız hobilerimiz var. Kişinin zevk için yaptığı, bunu yaparken zihinsel ve duygusal olarak dinlenip mutlu olduğu aktivitelere hobi diyoruz. Kimimiz bu hobiyi çocukluk yaşlarından beri sürdürmekte, ki-mimiz model uçak uçurmaya otuz yaşından sonra başlamakta.

0-6 yaş arası bir çocuk, zamanının büyük bölümünü oyun oynayarak geçirir ve bundan keyif alır. Yaşa uygun oynanan oyunların ya da yaşında kullanılan oyuncakların çocuğun fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimine fayda sağladığı bilinmekte.Buradan yola çıkarak çocuklar için oyun oynamak bir hobidir diyebiliriz. Dolayısı ile çocuklarda hobi alışkanlığı, ilk çocukluk dönemi olan bu yaşlarda başlar. Çocuklara farklı seçenekler sunup hobiler kazandırmak öncelikle ailelerin görevidir.

Bu yaşlarda çocuğu iyi gözlemle-yerek, sunulan aktivitelerden hangisini keyif alarak yaptığı belirlenmeli ve bu yönde motive edilerek, bu aktivitesini gerçekleştirebileceği ve kendisini geliştirebileceği oyun ve proje grupları gibi sosyal topluluklara yönlendirmelidir.

Hiç bir şey zorla olmaz

Çocuk zevk almadığı bir oyun veya aktiviteyi yapmak istemez.

“Ben çok tenis oynamak istedim, olmadı. Oğlum yapsın” ya da “Kızımın parmakları çok ince, o piyano çalacak” doğru bir yaklaşım değil.

Yapılan araştırmalarda çocuğun keyif almadan, ebeveyninin isteğiyle yaptığı aktivitelerin uzun soluklu ve kalıcı olmadığı tespit edilmiş, ayrıca çocuk ve ebeveyn arasında gerginliğe sebep olduğu görülmüştür.

Çocukları, hobileri olan arkadaş gruplarına dahil etmek, spor sanat gibi aktivitelere götürmek onların hobi edinmesine yardımcı olacaktır.

Tüm bu uğraşlar sonucu çocuğun yaptığı şeylerin takdir edilmesi, öğrenme isteklerinin ve hobilerinin uzun soluklu olmasını sağlayacaktır.

Cesur d.


CESUR DORUK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>