>

SAĞLIKLI YAŞAM

Stres ve uykusuzluğa 'kedi mırıltısı'

Evinde kedi besleyenler, tortop olmuş bir tüy yumağının, güven içinde, mutlu mutlu 'mır mır' diye uyuyan kedileri çok gözlemlemiştir
 
   
 
 
     
Kimi insan imrenir onların bu uyuyuşuna, çoğunda da şefkat hissi uyanır, neredeyse üstüne bir örtü örtme isteği gelişir, uyandırmamak için sessizce hareket ederler. Üzüntülü ve gergin olduğunuz zaman kedinizin mırıltısını dinleyin, tüm kaygılarınızı ve endişelerinizi alacaktır. Onun kadar olmasa da siz de gevşeyeceksiniz, stresiniz dağılacaktır.

Kedinin uyurkenki görünümü ve çıkardığı mırıltı sesi, insanlarda mutluluk hissinin duyulmasını sağlayan endorfin (sinir doku tarafından salgılanan morfinler) ve serotonin (uyku hormonu) salgılanmasını temin ediyor.

Amerika'da 'Köpüren' isimli bir derginin konuyla ilgili yaptığı araştırma, kedi mırıltısının, streste azalmaya ve uykuya dalmada yardımcı olduğunu ortaya koydu. Araştırma kapsamında, fonda müzik olmaksızın sadece kedi mırıltılarının yer aldığı bir CD hazırlandı ve test amacıyla 250'nin üzerindeki okuyucuya ve web gezginlerine gönderilerek dinlemeleri istendi.

Gelen sonuçlarda, bazıları, CD'deki mırıltı seslerini 'normal' olarak niteledi. Ama 30 kadarı, can kulağı ile dinlediği için çok etkileyici sonuçları şu şekilde bildirdiler:

"Gerçekten uykuya dalmama yardımcı oldu. Kedi mırıltısının bilindik sesi, zor hayat şartlarında bile ayırt edilebilecek kadar dikkat çekiciydi, gülümsedim. Sanki derin bir mor ışığın etkisi altında kalmışcasına gevşedim. Acil ve fark edilebilir derecede streste azalma oldu. Ellerimin ve ayaklarımın içlerinde karıncalanma gibi bir rahatlatıcı bir enerjinin dolaştığını hissettim. İlk 15 dakikadan sonra derin ve rahat bir solunum, kendimde bir hafifleme müşahede ettim."

Derginin bu sonuçlardan sonra okurlarına önerisi, kedi seslerini düşük volümde ve mümkünse kulaklıkla dinlemeleri şeklindeydi. İstenilen sonucun alınması için, mırıltı seslerinin, sanki ortamda bir kedi varmışcasına sakin - sessiz şekilde dinlenmesi gereğine de dikkat çekiliyor. Ayrıca, "Uzanın bir kanepeye, rahatlayın, dinleyince gevşeyeceksiniz. Onun mırlaması, senin karışık olan aklını düzeltecek, sükunetini sağlayarak rahat ve huzurlu uykuya götürecektir" deniyor dergide.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>