>

SAĞLIKLI YAŞAM

Televizyon canınızı mı sıkıyor?

Eğer televizyonunuzu birazcık kapatmayı başarabilirseniz moral yönünden daha parlak bir noktada olabilirsiniz.
 
   
 
 
     
Yapılan bir araştırmada çok fazla televizyon seyreden kadınlarda daha yüksek oranda depresyon görüldüğünü ortaya koyuyor. Erkekler içinse bu durum geçerli değil. Cinsiyete bakılmaksızın TV seyretmek gibi faaliyetlere daha az zaman ayırmak, ancak fiziksel faaliyetlerin daha fazla içinde olmak moral yükseltmek için iyi bir reçete olabilir. Egzersiz yapmak morali doğal yoldan yükseltmenin bir yolu. Vücudun kendini daha iyi hissedebilmek için doğal yollardan oluşturduğu endorfinin salgılanmasını da kolaylaştırıyor. Ortalama bir Amerikan vatandaşı günlük olarak 4 saatten fazla TV seyrediyor ve her 3 Amerikalı'dan biri fiziksel aktivite için zaman ayırmıyor.

Pek çok kişi TV seyretmek gibi aktivitelerden vazgeçtikleri ve bunlar yerine fazladan egzersiz yaptıkları, parkta yürüdükleri aileleriyle birlikte bisiklete bindikleri veya ev ve bahçe işleriyle uğraştıkları takdirde büyük olasılıkla hem fiziksel hem de zihinsel sağlık anlamında ciddi bir ilerleme kaydedebiliyor.

TV karşısında geçirilen süreyi azaltmayı hedefliyorsanız bunu kademeli olarak yapın ve günde 2 saate kadar düşürün. Aynı zamanda reklam aralarında sıçrama hareketleri yaparak, mekik çekerek veya küçük dambıllarla kollarınızı çalıştırarak vaktinizi değerlendirin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>