>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vitamine ihtiyacınız var mı?

Vitaminler vücut hücrelerindeki kimyasal işlevlerin aksamadan gerçekleşebilmesi için vazgeçilmez olan ve alınması şart organik bileşiklerdir.
 
   
 
 
     
Vitaminler temel olarak yağda çözülenler ve suda çözülenler olarak iki gruba ayrılırlar.A, D, E ve K vitamini gibi yağda çözülen vitaminler vücutta depolanabiliyorken, B1, B2, B6, C gibi vitaminlerde ise vücut kendisine gerekli olduğu kadarını alır, fazla olanı dışarı atar. Bu yüzden özellikle yağda çözülen vitaminleri alırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Ancak günlük hayatta kullandığımız multivitaminler, suda çözülenlerle, yağda çözülenlerin kombinesi niteliğini taşıyor.
Alınması gereken günlük doz kişinin, boy- kilo oranı ve harcadığı kaloriye göre değişir. Normal olarak hergün bir doz alınması yeterlidir. Bazı durumlarda ise vitamine gereksinim artabilir.

Gebeler, sporcular, menopoz dönemindeki ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, zayıflama rejimi uygulayanlar, özellikle çok sigara içenler, alkol kullananlar ve yoğun stres altında çalışanların daha fazla vitamin takviyesine ihtiyacı vardır.

Kimlere hangi vitamin gerekli?

Yoğun bir iş temposu içindeyseniz, stresli ve yorgunluk vücuttan daha fazla vitamin alınmasına neden olur. Enerjinin ve sinirsel fonksiyonların devamı için B ve C vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum minerallere gereksinim artar.

Alkol kullanıyorsanız…

Alkol bazı vitaminlerin kullanımını ve emilimini engeller. Bu yüzden B1, B6, C vitaminlerine ihtiyaç artar.

Rejim yapıyor ya da düzensiz besleniyorsanız…

Perhiz ya da düzensiz beslenme, aldığınız besin çeşitlerinin azalmasına ve dolayısıyla vitamin eksikliğine neden olur. Bu sebeple mutlaka A, B, E, C vitaminleri takviyesi almalısınız.

Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız…

Sorunsuz bir hamilelik geçirmeniz ve bebeğinizin sağlığı için bu dönemlerde A, C, E, B6, B12 vitaminleri takviyesi almalısınız.

Menopoz dönemindeyseniz…

Bu dönemde değişen hormonal denge nedeniyle, vücudunuzun kalsiyum ihtiyacı artar. Vücudunuzun kalsiyumdan yararlanabilmesi için mutlaka yanında D vitamini de almalısınız.

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız…

Östrojen vücudunuzun hormonal dengesini bozar ve bazı vitaminlerin tükenmesine neden olur. Doğum kontrol hapı kullandığınız dönemde B6 vitamini almanız gerekir.

Büyüme ve gelişme çağındaysanız…

Gelişme çağı, besin gereksiniminin son derece arttığı bir dönemdir. Yoğun enerji harcanması ve vücut gelişiminin hızlanması nedeniyle vitamin ihtiyacı artar. Bu çağdaki en gerekli vitaminler B ve C vitaminleridir.

60 yaşın üzerindeyseniz…

Bu dönemde bağırsakların emme işlevinin azalması ve sağlıklı besin hazırlama konusundaki ilgisizlik, vitamin eksikliğine neden olabilir. Sizin için gerekli vitamin ve mineraller E, C, B, demir ve kalsiyumdur.

Spor yapıyorsanız…

Egzersiz sırasında ve sonrasında vücudunuzun enerji gerksinimi artar. Bu yüzden sizler için gerekli olan vitaminler C, E ve B vitaminleridir.

VİTAMİNİN FAZLASI ZARAR

Doktorlarımız her ilaçta olduğu gibi vitaminin de fazlasının zararlı olduğu görüşünde. Aslında düzenli ve normal ölçülerde alındığında metabolizma için faydalı olan bu bileşikleri, bilinçsizce kullanım sonucu bizler zararlı hale getiriyoruz.

A vitamini fazlası: Bebeklerde kafa içi basıncında artışa neden olduğu için kafada yalancı tümör oluşabilir. Baş ağrısı, ciltte döküntüler, halsizlik, kemiklerde ve eklemlerde ağrı ve göz içi kanamaları görülebilir.

B1 vitamini fazlası: Damarlarda genişleme, hipertansiyon yapma durumu, bilinç kaybı, boyun kaslarında gerginlik meydana gelebilir.

B7 vitamini fazlası: Damar genişlemesi ve sıcak basmaları meydana gelebilir.

K vitamini fazlası: Karaciğer bozukluğuna sebep verebilir.

D vitamini fazlası: Kemiklerde aşırı kalsiyum birikmesi sonucu bebeklerde fiziksel ve mental gerilik, anne karnındaki bebekte kemik bozukluğu olabilir. Bazı anneler çocuklarının boylarının uzamaları için fazla miktarda D vitamini verme ihtiyacı duyarlar. Halbu ki D vitamini fazlası kemiklerin gelişiminin olması gerekenden daha önce durdurur. Böylece çocukların boyları kısalabilir.

Ancak vitaminlerin sadece fazlası zararlıdır, ölçülü olarak alınan vitaminler her zaman yarar sağlamıştır.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>