>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yaşam boyu sağlıklı kalmanın yolları...

Amerikan Hastanesi'nin düzenlediği panelde, yaşam boyu sağlıklı kalmanın yolları anlatıldı. Ayrıntılar için tıklayın.
 
   
 
 
     
Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi, Yaşlılar Haftası nedeniyle Etiler Emekli Sandığı Dinlenme ve Bakımevi'nde bir panel düzenledi. Yoğun ilgi ile karşılanan panelde 'Yaşam Boyu Sağlıklı Kalmanın Yolları' ve 'Yaşlılıkta Egzersiz' başlıklı konular ele alındı.

Etiler Emekli Sandığı Dinlenme ve Bakımevi'nde, 25 Mart Perşembe günü, gerçekleşen panelde, Vehbi Koç Amerikan Hastanesi doktorlarından Dr. Tahir Haytoğlu ve Dr. Nazan Canbulat, ileri yaşlarda sağlıklı bir yaşam sürmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiler.

Yaşam boyu sağlıklı kalmak için; sağlıklı ve az yağla beslenmenin, sigarayı bırakmanın, beyin jimnastiği ve düzenli egzersiz yapılmasının gerektiğini belirten Dr. Haytoğlu ayrıca kalp krizi, felç, diyabet hastalıklarının %80'inden fazlasının yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebileceğini belirtti. Dr. Canbulat ise, egzersizin kardiyovasküler kapasiteyi artırdığını, kalp ve akciğerlerin iyi çalışmasını sağladığını, psikolojik fonksiyonları düzeltiğini, kemik dokusunu kuvvetlendirdiğini ve şeker, inme, kolestrol yükselmesini önlediğini, kalın bağırsak, prostat ve rahim kanserleri riskini azalttığını belirterek haftada en az 3 gün yarım saat egzersiz yapılması gerektiğini bildirdi. Dr. Canbulat ayrıca, sadece egzersiz yaparak kilo vermenin mümkün olmadığını, kilo vermek için kalori kısıtlamasının gerektiğini ve egzersizlerin verilen kiloyu korumada çok önemli rol oynadığını söyledi.

Yaşları ilerlemiş kişilerin en büyük sorunlarından olan Osteoporoz(kemik erimesi), kolestrol, obezite ve kas kütlesi azalmasının sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle kontrol altına alınabileceğini belirten Dr. Haytoğlu ve Dr. Canbulat ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmek için yaşları ilerlemiş kişilerin bunları dikkate alması gerektiğini söylediler.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>