>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yaz Mevsiminde Lens Kullanımına Dikkat

Her mevsim kullanım rahatlığı ve güzel bir görünüm sağlayan kontak lenslerin bakımı yaz aylarında daha da önem kazanıyor.
 
   
 
 
     

Peki, deniz, havuz, kum ve güneşin artan UV etkisinin lenslerinize, dolayısıyla gözlerinize negatif etkilerinden sakınmak için yapabilecekleriniz neler?

Özgürlük, rahatlık ve güzel bir görünüm sağlayan kontak lenslerin yaz aylarında kullanımına ve bakımına çok daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. İşte, gözde oluşabilecek enfeksiyonlara, kornea rahatsızlıklarına ya da göz kuruluğuna karşı alınabilecek önlemlerin bazılarına Türkiye'nin en yaygın kontak lens dağıtım ağına sahip Opak Lens A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Harbi şöyle değindi;

Havuza ve denize girerken yüzücü gözlüğü kullanın

Girdiğiniz denizin ya da havuzun hijyen durumundan ne kadar emin olursanız olun, yine de ön göremediğiniz bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden suya girerken kontak lensleriniz gözünüzdeyse yüzücü gözlüğü kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca kontak lenslerin su altında gözünüzden çıkması halinde bu gözlükler yine koruyucu etkisi ile lenslerinizin kaybolmasına engel olacaktır.

En önemli konu “hijyen”

Aslında sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli konu hijyen. Kontak lensinizi takmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalı ve kurulamalısınız. Kontak lenslerinizi solüsyonları ile her kullanımdan sonra sterilize etmelisiniz. Bu solüsyonları yine göz doktorunuzun tavsiye ettiği markalardan seçmenizi öneririz. Kontak lenslerinizin kutularının temizliği de yine her mevsim çok dikkat etmeniz gereken noktalar arasında. Deterjan gibi ajan maddeler kullanmadan, kaynar suyla yapacağınız temizlik yeterli.

Cilde zarar veren UV ışınları, göz için de tehlikeli…

Cildin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunması için güneş koruyucularını kullanmak gerektiği biliniyor. Peki, gözlerimizi bu ışınlardan yeterince koruyabiliyor muyuz? Konuya ilişkin olarak Erol Harbi, “UV ışınlarını bloke edici özelliğe sahip kontak lenslerle, başta katarakt olmak üzere uzun süreli göz ve görme problemlerine yol açabilen zararlı güneş ışınlarından korunmak mümkün. Güneş gözlüklerinin etrafından giren ve korneaya direk düşen ışınların lens kullanımıyla minimalize ediliyor olması oldukça önem taşıyor.Ayrıca kontak lenslerin UV filtresi olan güneş gözlükleriyle kullanılmasını öneriyoruz.”dedi.


 

Etiketler: Yaz, Lens, kadın, Sağlık, Göz
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>