>

YAŞAM KOÇU

Giyim tarzınız sizi işinizden etmesin

Başarılı olmak için, azimle çalışmanın yanı sıra şirket yapısına uygun giyinmek de önemli. İşte püf noktaları…
 
   
 
 
     
Bazen topuklu ayakkabılar veya gömlek üzerine kravat takmamak işyerinde olumsuz bir izlenim yaratabilir. Mesleğinizde başarılı olmak için, azimle çalışmanın yanı sıra şirket yapısına uygun giyinmek de önemli. Erkeklerde takım elbise ve bayanlarda uyumlu bir etek ve ceket, çoğu iş yerinin giyim kurallarına uygun düşecektir. Profesyonel bir çalışma ortamında, başarınızı doğrudan etkileyen faktörlerin yanında, dolaylı yollardan etkileyen birçok yan faktör de bulunuyor. Sessiz iletişimin en önemli unsurlarından biri olan dış görünüş ve kıyafet seçimi de bunların arasında yer alıyor. Karşınızdaki kişiye sözleriniz, jest ve mimikleriniz dışında görünüşünüz ile de birtakım mesajlar gönderirsiniz ve bunlar da karşınızdaki kişinin bilinç altında sizinle ilgili bir yargının oluşmasında rol oynar. Yapılan bir araştırmaya göre; işe alma mülakatlarında, her iki tarafın da konuşmadığı ve göz ucuyla birbirini (ya da çevresini) süzdüğü o ‘sessiz’ dakikalarda edinilen izlenim, kişinin işe alınmasında yüzde 42 rol oynuyor.Bu çok yüksek bir yüzde. Yine önemli bir yüzde de ‘karşınızdaki ile ilk tanışma anında edinilen izlenim’dir. Yani ‘sessiz iletişim’ olarak adlandırılan, sözlü olmayan ancak her iki tarafa önemli miktarda verilerin aktarıldığı bu anlar, gerek iş gerek özel yaşantımızda pozitif ya da negatif etken teşkil eder ve uzun bir süre etkisini sürdürür. Kariyerimizi gözden geçirdiğimizde, mülakatlarda yaşadıklarımızın çoğu zaman birer dönüm noktası olduğunu hatırlarız. Her biri farklı bir heyecan ve tecrübe içerir ve bir sonrakine referans teşkil eder.

GÖRÜŞMELERDE KIYAFET SEÇİMİNE DİKKAT

Mülakatlarda en sık tekrarlanan ve genel kabul görmüş kurallardan biri, çok şık (ve pahalı) giyinmemektir. Ancak temiz, özenli (özellikle ütülü, bedeninize uygun ve uyumlu kıyafetler) ve size yakışacak bir kıyafet tercih etmeniz önemli. Tabii başvurduğunuz işin yapısı ve gerektirdikleri de sizi kıyafet konusunda bir takım kalıplara sokabilir. Ancak ilk izlenim çok önemli ve bu izlenimi vermek için özenli olmak gerekir. Bu durumda ilgili şirket hakkında bilgi toplamak ve kıyafet tarzını öğrenmek işinizi kolaylaştırır. Genel anlamda müşteriye dönük departmanlara başvuruyorsanız, mülakata koyu bir takım ile gitmek, beyaz gömlek, özellikle erkeklerin uyumlu bir kravat, bayanların ise tamamlayıcı bir aksesuar takmaları iyi bir izlenim yaratır. Amerikalılar’ın ‘güç takımı’ dedikleri ‘koyu lacivert takım - beyaz gömlek - parlak kırmızı kravat’ uyumu her zaman kabul gören bir klasiktir. Tabii bir de ‘kahverengi takım elbise’ fenomeni var. Genelde erkeklerde ve özellikle de kışın pek olumlu etki yapmaz. Yine bayanlarda nasıl çanta - ayakkabı uyumu varsa, erkeklerde de kemer - ayakkabı uyumu, özenli gözlerden kaçmaz. Burada önemli unsurlar kıyafetin size, şirketin yapısına ve çalışacağınız bölümün genel karakteristiğine uygun olması. Mülakatlarda, bayanların dikkat edeceği bir diğer husus ise takılarda ve makyajda abartıya kaçmamaktır.

MODASI ASLA GEÇMEYEN BÜRO KIYAFETLERİ:

• Gömlekte beyaz ve açık mavi

• Takımda gri, koyu lacivert (düz çizgili)

• Gömlek - pantolonda açık mavi - bej uyumu

• Ceket - pantolon kombinasyonunda koyu - açık renk

• Parlak (mümkünse ipek) kravat

• Abartılı olmayan aksesuar

ŞİRKETİNİZE UYGUN GİYİM TARZINI BELİRLEYİN

Öncelikle şirketin mevcut bir kıyafet yönergesi olup olmadığına bakın ve kurallara dikkat edin. Özellikle finans çevrelerinde, kıyafet ile ilgili ciddi yaptırımlar bulunuyor. Kıyafetinizin dışarıya verdiği imaj, kurumun imaji ile örtüşmeli. Aksi takdirde kısa sürede uyarılabilirsiniz. Bunları işe başlamadan önce sorgulamakta fayda var. Yine bazı iş yerlerinde bayanlarda etek, erkeklerde ise kravat, takım elbise mecburiyeti söz konusu. Kıyafet ile ilgili çok keskin kuralların olmadığı yerlerde ise konumunuza göre, departmanın genel giyinme tarzına uygun bir tarz belirlemek ve bunu sürdürebilmek gerekir. Ancak şunu unutmamalısınız; şık bir açılış yapıp zamanla çok özensiz bir hale gelmek yerine, daha iddiasız ancak istikrarlı bir çizgi izlemek daha doğru. Bu sizin çevrenize verdiğiniz önemi ifade eder ve mutlaka dikkate alınır. Çünkü kendimize gösterdiğimiz özen, şirketimize gösterdiğimiz özen ile doğru orantılıdır. Kariyerinizde kıyafetin yeri, dolayısıyla önemli bir yan unsur oluşturuyor. Özellikle yöneticiliğin temel fonksiyonlarından bir tanesi ‘şirketi temsil etmektir’. Burada şirket imajı, kişisel imajınızdan daha öncelikli.

SICAKLARA KARŞI ÖNLEM ALIN

Yaz aylarında kıyafet konusunda bir esneklik gözlemlenir. Genelde sıcakların etkili olduğu ülkemizde daha rahat kıyafetler tercih edilir. Takım elbisede ketene, gömleklerde kısa kollulara, bluzlarda canlı renklere bir geçiş olur. Erkeklerin takım elbise içine kısa kollu gömlek giymeleri hoş karşılanmayabilir. Açık renkli takımların beraberinde şık ve yakaları uygun bir gömleği kravatsız kullanabilirsiniz (tabii şirket kıyafet yönergesine uymak şartıyla). Dolabınızda veya çekmecenizde bir ‘acil durum kravatı’ bulundurmanızda fayda var. Bayanların terlik kullanımına dikkat etmeleri gerekir. Çok yüksek topuklu ayakkabılar kadar, çok açık ve renkli terlikler de olumsuz yönde dikkat çekici olabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>