>

YAŞAM KOÇU

Hangi şirket bana uygun?

İş dünyasına adım atarken kafamızda birçok soru olur. Hangi şirketin bize uygun olup olmadığını nasıl aanlayacağız?
 
   
 
 
     
İş dünyasına adım atarken kafamızda birçok soru olur. Hangi şirketin bize uygun olup olmadığı, çalışmak istediğimiz şirketin özellikleri, ücret politikası ve sosyal güvenlik hakları gibi. Bu soruların cevaplarını sizin bulmanız gerekiyor.Çünkü çalışacağınız yerin kişisel özelliklerinize uyup uymadığı, neleri sevip sevmediğiniz, çalışacağınız şirketin hangisi olacağını da gösterir. Eğer bu özelliklerden tam olarak emin değilseniz monster da hazırlanan şirket tanımlarına bakmanızda yarar var.

Bunun yanı sıra şirketler hakkında araştırma yapıp, çevrenizdeki insanlara da danışabilirsiniz. Küçük ya da büyük ölçekli bir yerde çalışmakta ısrar etmek yerine, size en uygun yerde çalışmaya odaklanın. Önemli olan mutlu olmanız. Bu da tamamen sizin istek ve beklentilerinizle alakalı.


KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ŞİRKETLER

Gelir ve kazanç payı diğer şirketlere göre küçük olduğu için elemanlarına sunduğu fırsatlar da sınırlıdır. Uzun dönemli çalışmak istemeyenler için uygun olabilir. Bu tip şirketlerde işveren başka kimseye büyük sorumluluklar vermekten kaçınır, iyi elemanı bulmakta zorlanırlar. Bu yüzden gözde eleman olursanız, yükselmeniz daha kolay olur. Diğer yandan, diğer şirketlere oranla iş öğrenmek için çok elverişlidir. Kendini geliştirmek, işi A’dan Z’ye öğrenmek istiyorsanız bu tip şirketler kariyerinizi olumlu etkiler. Çünkü hem birçok iş kolunda çalışabilir hem de bir organizasyonun her birimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gittiğiniz her şirkette bilgi sahibi olduğunuz özelliklere yenilerini katmanız için küçük işletmeler mükemmel bir kapıdır. .


ORTA ÖLÇEKLİ ŞİRKETLER

Küçük ölçekli şirketlere oranla daha fazla olanaklar tanıyabilir. Sağlık sigortası gibi. Finansal anlamda her şey tanımlı olduğundan şirketin belirlediği yıllık amaçlar doğrultusunda hareket edilir. Ücretler diğer büyüklükteki firmalara daha esnektir, kişiye göre (deneyim, eğitim, kişisel özellikler) değişebilir. Bunun yanısıra yöneticiler çalışanlardan daha çok fedakarlık yapmasını isteyebilirler. Uzun çalışma saatleri ve değişebilen sorumluluklar beklentiler içindedir. Organizasyon özellikleri küçük firmalara göre daha belirgin olduğu için elemanların yapacağı da belirlidir. Kısa zamanda terfi ya da yükselme düşüncesine kapılmamaya dikkat edin. .


BÜYÜK ÖLÇEKLİ ŞİRKETLER

Bu tip şirketler güvenlik ve sosyal koşulların hepsini bir arada ve kapsamlı olarak verirler. Ayrıca, ücretlendirmede daha sıkı kurallara sahip olsalar da, finansal güçlerinden dolayı, işe başlangıç ücretleri de yüksek olabilir. .

Büyük şirketler elemanlarını spesifik pozisyonlar için çalıştırırlar. ‘Her işe, bir insanın bakması’ gibi durumlar söz konusu değildir. Yönetim hiyerarşisi ve dağıtılan roller belirgindir. Bu anlamda deneyiminiz ve özelliklerinizin tam olması beklenir. Herhangi bir zamanda başka bir alana ve pozisyona geçmek kolay değildir. Belli bir deneyim kazandıktan sonra büyük bir şirkete geçerseniz daha uzun süreli çalışabilirsiniz. Sizden beklenen, size verilen görevin üstesinden tam anlamıyla gelmenizdir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>