>

ANNE - ÇOCUK

Başarının ilk adımı 'inanmak'

Sizi çıldırtan bir olay oldu. Çocuğunuza çok sinirlendiniz, vurmak için elinizi kaldırdınız. Aman dikkat...
 
   
 
 
     
Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yılmaz, çocuğa başaramama düşüncesini evde anne ve babanın, okulda da öğretmenin aşıladığını söyledi.

Doç. Dr. Yılmaz, Kayseri Final Dergisi Dershanesi’nce düzenlenen “Sınav Sürecinde Anne Babanın Sorumlulukları” konulu seminerde, başarının ön koşulunun buna inanmak olduğunu kaydetti. Başarısız olan çok zeki öğrenciler tanıdığını ifade eden Yılmaz, “Bunu çocuğa evde anne baba, okulda öğretmen aşılıyor. Geçen hafta Konya’da yaşanmış bir olayı anlatayım. Lise son sınıfların dersine giren bir öğretmenin, (Bu sınıfta ÖSS’yi kazanacak kimseyi göremiyorum) dediğini duydum. Bu cinayettir” dedi.

Yılmaz, ilk söylenen sözlerin kırıcı, ilk verilen tepkilerin yaralayıcı olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sizi çıldırtan bir olay oldu. Çocuğunuza çok sinirlendiniz, vurmak için elinizi kaldırdınız. Trafik ışıklarını hatırlayın ve kırmızı ışığı yakın. 15 saniye durun. Sonra sarıyı yakın ve düşünün. Sonra yeşil ışığı yakın ve uygulayın. O tokat iner mi? Çocuklar hatalardan ders çıkarır. Eğer onları yaptıkları hatalar için cezalandırırsanız tek bir şey öğrenir, (yaptım ve bedelini ödedim). Bir daha da yaparsam öderim. Eğer sakin olursanız o hatasını anlayacaktır.”

ÖSS’ye yaklaşık 2.5 ay kaldığını anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu dönemde çocuklarınızda duygusal dalgalanmalar göreceksiniz. Çok sinirli olduklarına şahit olacaksınız. İçinde bulundukları stres nedeniyle eve geldiklerinde (biri bir şey söylese de kavga etsem) diye yersiz hareketlerde bulunabilirler. Sakin olmak bir anne ve babanın en güzel özelliğidir. Bir çocuğun başarısı ilgi, sevgi ve taktire bağlıdır. Çocuklarımızı çok seviyoruz ama bu sevgi onlara bazen zarar veriyor. Çocuklarımıza mal, mülk vermekle onların başarılı olmasını sağlayamayız. Bir insana sorumluluk vermezseniz ayakları yere basmaz.”

ÖN KOŞULSUZ SEVGİ

“Sevginizin ön koşulu olursa onun adı sevgi olmaz” diyen Yılmaz, sevginin önüne “üstünü başını kirletmezsen, erken yatarsan, sınavlarını kazanırsan severim” gibi ön koşullar konulmaması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Hasan Yılmaz, anne ve babasına inat ders çalışmayan çocuklar olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: “Evde sınavla yatıp sınavla kalkmayın. Çocuklarınıza güvenin. Çocuklarımıza potansiyel bir suçlu gibi davranırsak daha çok hata yaparlar. İçinde sevginin, sarılmanın, dokunmanın, mizahın, dinlemenin, paylaşmanın olduğu 1 saat vermeniz, parasal desteğinizden daha besleyicidir. Çocuğunuz (Bu sınavda başarılı olamasam da beni evde kucaklayabilecek 2 kişi var) diye düşünürse daha başarılı olur.”

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>