>

ANNE - ÇOCUK

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
 
   
 
 
     

Yeni bir bebek için hazırlık yapan anne babalar, özellikle ilk bebekte hem çok sevinçli ve heyacanlı oluyorlar, hem de kafaları oldukça karışıyor. Bu yazımızda, bebeğe hazırlık aşamasında ailelere yardımcı olacağız.

BEBEK ODASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


Bebek mobilyalarında sert ve sivri köşeler olmamalı, kullanılan boya kurşun içermeyen ve toksik olmayan bir boya olmalıdır. Karyolanın yüksekliğinin ayarlanabilir olması bebek büyüyüp ayaklandığında da güvenle kullanabilmek için gereklidir. Karyolanın parmaklık aralıkları bebeğin başının sıkışmayacağı darlıkta olmalıdır.

Bebek odasının nem oranı % 40-60 olmalıdır.

İdeal oda sıcaklığı gündüz 22-24, gece 20-22 derece önerilir. Bu herkes için sağlıklı bir oda sıcaklığıdır.

BEBEKLERİN UYKU ORTAMI NASIL OLMALI?

Bazı bebekler uyku için çok sessiz veya karanlık ortamı istemezler. Böyle bebeklerde gece lambası veya müzik kutuları daha kolay uykuya geçiş sağlayacaktır. Bebekleri için neyin daha uygun olduğunu anne babalar deneyerek bulabilirler, her bebek farklıdır.

YENİ DOĞAN BEBEK İLK GÜNLERDE ANNE YANINDA MI YATMALIDIR?

Yenidoğan bebek, emzirme kolaylığı açısından anne babanın odasında yatabilir. Ancak güvenlik açısından ayrı yatağı olmalı, kendi beşiğinde uyumalıdır. Anne babanın yatağına alınması risklidir.

Bebeklere 0-1 yaş arası, boğulma riski nedeniyle, yastık kullanımını önermiyoruz. 1 yaştan sonra kullanılabilir. Yine güvenlik nedeniyle, bebeğin yatağında da süs yastıkları veya oyuncaklar bulunmamalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>