>

ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuzun aşı takvimi

Çocuğunuzun aşısını ne zaman yaptırmalısınız? Hangi aşı ne işe yarar. İşte bilmeniz gerekenler...
 
   
 
 
     

1- Karma aşı: (Difteri + Boğmaca + Tetanos) Bebek; iki, dört, altı aylıkken yapılır. Birinci tekrarı bebek 18 aylık olunca, ikinci tekrar ilk tekrardan iki buçuk - üç yıl sonra, üçüncü tekrar ikinci tekrardan üç buçuk-dört yıl sonra yapılır. 10 yıl sonra bir tekrar daha yapılabilir. Boğmaca geçirenlere ve altı yaştan büyüklere sadece Difteri - Tetanos yapılır. Tetanos aşısını herkesin yaşamı boyunca 10 yıl aralıklarla yaptırması gerekir.

2- Çocuk felci: (Polio): Bebek iki, dört ve altı aylıkken yapılır. Birinci tekrarı bebek 18 aylık olunca, ikinci tekrar ilk tekrardan iki buçuk-üç yıl sonra, üçüncü tekrar bir öncekinden üç buçukdört yıl sonra yapılır. 10 yıl sonra bir tekrar daha yapılabilir.

3- Kızamık aşısı: Tek kızamık aşısı dokuzuncu aydan sonra yapılabilir. Aşıdan altı ay sonra MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) karma aşının yapılması gerekir. Tekrarı beş yıl sonra MMR şeklinde yapılır. Üçlü kızamık aşısı (MMR, yani; Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak): 13 aylıktan itibaren yapılır. Beş yıl sonra tekrar edilir. Bu aşının şiddetli yumurta allerjisi olanlara yapılmaz.

4- Hepatit B (Sarılık aşısı): İki tip aşı şeması vardır: a) Bir ay ara ile üç aşı - bir yıl sonra ilk tekrar, beş yıl sonra ikinci tekrar yapılır. b) Bir ay ara ile iki aşı yapılır. Son aşıdan beş ay sonra üçüncü aşı, beş yıl sonra bir aşı daha yapılır. On yıl sonra ikinci tekrar aşı yapılır.

5- Hepatitit A aşısı: İki yaşından sonra yapılmaya başlanır. Beş yaşına kadar laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç yoktur. Beş yaşından büyüklere aşıdan önce antiHav İgG testi yapılır. 10 yaşa kadar çocuk formu yapılır, daha büyüklere normal aşı yapılır. Bir ay ara ile iki aşı yapılır. Altı ay sonra üçüncü aşı yapılır. Bir yıl sonra birinci tekrar, beş veya sekiz yıl sonra ikinci tekrar yapılır.

6- Suçiçeği aşısı: Rutin bir aşı değildir. Risk grubunda olan kişilere tavsiye edilir.

7- Varilrix aşısı: 12. aydan sonra bir kez aşı yapılır. Tekrarı yoktur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>