>

ANNE - ÇOCUK

Çocuklar yeterince uyumuyor

0- 12 yaş arasındaki çocukların 2 saat az uyuduğu ortaya çıktı Amerikan Uyku Derneği uyarıyor: Önlem alın.
 
   
 
 
     
Yeni doğmuş bebekler olduğu kadar çocuklar için de en önemli "gıdanın" uyku olduğunu bütün anneler bilir, bütün doktorlar söyler. Ancak araştırmalar, çocukların giderek daha az uyku uyuduğunu gösteriyor. Amerika'da bulunan Ulusal Uyku Derneği yetkilileri, yıllık araştırmalarını önceki gün geniş çaplı bir rapor halinde açıkladı. Buna göre yeni doğmuş bebeklerden ilkokul 5'inci sınıf öğrencilerine kadar olan gruptaki çocuklar, günde 2 saat daha az uyuyor. 3-11 ay arası bebekler günde sadece 12.7 saat uyuyor. Oysa doktorlar, bu yaştaki bebeklerin günün ortalama 14-15 saatini uyuyarak geçirmesi gerektiğini söylüyor.

SORUN ÇOCUKLUKTA BAŞLIYOR

Aynı araştırmaya göre 12-35 aylık arası olan bebeklerin ortalama 11.7 saat uyuduğu belirlendi. Ancak bu grup için de doktorların "mutlaka" dediği uyku saati 12-14 arasında. Okul öncesi çağdaki çocuklar için günlük uyku saati ortalaması daha da düşük: 10.4 saat. 6 yaş grubundaki anaokulu öğrencileri için de bu ortalama saat geçerli. Uzman doktorlar, bu yaşlardaki çocukların da günde en az 11-13 saati uykuda geçirmesi gerektiği yolunda anne-babaları uyarıyor. İlk okula başladıktan sonra birinci ve beşinci sınıf arasındaki öğrencilerde ise doktorların şart koştuğu uyku saati günde 10-11 iken, günde ortalama uyudukları saat sadece 9.5. Vakfın yöneticilerinden biri olan Richard L. Gelula, "Araştırmamız artık birçok çocuğun yeteri kadar uyumadığını ve ciddi uyku sorunları yaşadığını gösteriyor. Burada en sıkıntı veren nokta, sorunların çocuklukta başlıyor olması" dedi.

AİLEYİ DE ETKİLİYOR

Yaklaşık 1500 anne-babaya sorular yöneltilerek yapılan araştırmada; çocukların yüzde 69'unun haftada en az birkaç gece uyku sorunu yaşadığı belirlendi. Bu sorunların başında uykuya geçebilmek, uyurgezerlik, horlama, yatağa gitmekte direnme ve solunum problemleri geliyor. Vakıf yetkilileri, durum böyle olunca anne-babalar ya da çocukla ilgilenen bakıcının da normalin altında uyuduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılanlar arasında ortalama uyku süresi günde 6.8 saat olarak belirlendi. Bu rakam 2002 yılındaki araştırmalarda 7 saatti. Çocukları dolayısıyla uyku sorunları yaşayan anne-babaların yüzde 30'u da haftada birkaç gece uykusuzluk krizi geçirdiklerini söylüyor.

UYKU DÜZENİ ÇOK ÖNEMLİ

Ayrıca araştırmaya katılanların yarısı, çocukları dünyaya geldikten sonra uyku sorunlarının arttığını belirtiyor. Vakıf, rastgele seçilen ve 10 yaş altında çocuk sahibi 1473 anne-babaya telefonla ulaşarak çeşitli sorular yöneltti. Katılanların çocuğun bakımıyla doğrudan ilgilenen kişiler olmasına dikkat edildi. Vakıf yetkilileri, araştırmanın önemli sonuçlar verdiğini ve birçok rahatsızlığın önüne geçilebilmesi için çocukların uyku düzenine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>