>

ANNE - ÇOCUK

Ev kazalarına karşı dikkatli olun

Uzmanlar, aileleri bebek ve çocuklara yönelik ev kazalarında dikkatli olmaları konusunda uyardı.
 
   
 
 
     
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, küçük çocuk yaralanma ve ölümlerin önemli bir bölümünün önlenebilen kazalara bağlı olduğu belirtilerek, bebek ve çocukların ev kazaları'ndan korunabilmesi için ailelerin çok dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

112 Acil Sağlık Hizmetlerine bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların önemli bir bölümünün ev kazalarına bağlı olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Yaralanma ve ölümle sonuçlanan ev kazalarına yönelik alacağınız önlemlerle bebek ve çocuklarınızın güvenliğini büyük ölçüde sağlayabilirsiniz. Düşmeler, boğulma, zehirlenme, elektirik çarpması, yanık, silahla yaralanma, bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen çok önemli kazalardır. Ev ortamı bebek ve çocukların sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden bir çok riski barındırmaktadır. Bu nedenle ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemler almaları gerekiyor" denildi.

Çocuk acil servislerine yapılan başvuruların en başta gelen nedeninin bebek ve çocukların düşmesi sonucu oluşan travmalar olduğuna dikkat çeken açıklamada, şöyle devam edildi:

"Evinize kısa bir süre göz atmanız bunun nedenini ortaya çıkaracaktır. Merdivenler, pencere ve mobilyalar, bebek ve çocuklar için risk faktörlerinin başında geliyor. Bebeklerin birkaç santimetre derinliğindeki suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu nedenle içi dolu küvet, leğen ve kovalar bile bebekler için tehlikelidir. Bu yüzden kova ve küvet leğenlerini boş tutun."

Bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının önemli bir bölümünün zehirlenme, yanık ve yangınlar olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerini bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarında saklayın. Unutmayın yaptığınız bu kap değişikliği bebek veya çocuğunuz tarafından bilinmemekte ve onlar için çok büyük riskleri de beraberinde getirmektedir. Evinizde zehirli bitki bulundurmayın. Havagazı ve soba zehirlenmelerine karşı önleminizi alın.Özellikle gece sobayı yaktıktan sonra bebek ve çocuklarınızı soba yanan odada uyumaya bırakmayın. Soba boru ve bacaları düzenli olarak temizletin."

Çocuk Acil Servislerine yapılan başvuruların önemli bir nedeninin yanıklar olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Kızgın bir soba birkaç dakikalığına bebek veya çocuğun yakınına bırakılan içi kaynar su dolu bardak, çaydanlık, tencere, yanan bir ütü ile bebek veya çocukların ulaşabileceği yerlerde bulunan kibrit, çakmak ve ocaklar çok büyük kazalara yol açıyor. Genellikle dikkate alınmayan tehlike kaynağı da elektrik ve çocuklar için büyük kazalara neden oluyor. Ateşli silahların bebek ve çocukların sağlıklarına ve yaşamlarına yönelik çok önemli riskleri beraberinde getiriyor" denildi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>