>

YAŞAM KOÇU

İş’te mutluluk

İş hayatının yoğunluğu ve stresi sizi etkisi altına almasın. Mutlu olmayı başararak hem siz kazanın, hem de şirketiniz kazansın…
 
   
 
 
     
Eğer kurumsal bir ortamdaysanız "mutluluk" kelimesi en az kullanılan kelimelerden biridir. Onun yerine "iş güvencesi", "çalışanın tatmin olması", "verimlilik", "olumlu performans" gibi terimler tercih edilir.

İş hayatında mutluluk neden önemlidir?

Düşünün bir kere; hayatınızın en büyük kısmı işte geçiyor. Eve iş getirdiğinizi; mesaiye kaldığınızı; tatile çıkmaya zaman bulamadığınızı vs. de hesaba katarsak bu oran çok daha artıyor. İş hayatınız ailenize, arkadaşlarınıza ve hobilerinize ayırdığınız zamanın toplamından kat kat daha fazla zamanınızı alıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki mutlu insanlar, işinde mutsuz olan insanlardan çok daha başarılı oluyorlar. Aslında düşününce hak vermemek elde değil. Mutlu iseniz; iyimsersinizdir, rahat iletişim kurarsınız; sorunları çözme ve arabuluculuk yeteneğinize güvenilebilir; dikkatinizi daha kolay toplayabilirsiniz; motivasyonunuzu ve enerjinizi kaybetmezsiniz hepsi başarılı bir iş hayatı için vazgeçilmez özellikler.

Başarılı bir iş hayatı için daha başka neler gerekebilir?

Yaratıcılık, güven, üretkenlik, güdülenmek, kalite, müşteri hizmetleri, hızlı değişim, insiyatif, motivasyon, enerji, kararlılık, iletişim, fiyat verimliliği, berrak düşünce, satışlar, strateji, cesaret, müşteri ilişkileri, liderlik, düşük fiyatlar, yeni fikirler, çatışmalara çözüm, iyi iletişim, iyi iş ilişkileri, mizah duygusu, hep bir adım daha ileri gitmek için istek, fikirler…

Öncelikle kendinize bir sorun; bu maddeleri size ne sağlayabilir?

• Makineler ve robotlar mı? Hayır.

• İş akış şemaları, iş kuralları mı? Hayır.

• Yeni bir IT alt yapısı mı? Hayır.

Sorunun cevabı açık. Tüm bu özellikleri ancak ve ancak "insanlar" sağlayabilir. Makineler, iş kuralları ve IT alt yapısı yardımcı olabilir ama salt kaynak olamaz. Peki sadece "insanlar" mıdır bunu sağlayan? Hayır; bunu "mutlu insanlar" sağlar.

Niye mi?

Yüksek verimlilik: Mutlu insanlar daha iyi sonuçlara erişirler.

Kalite: Mutlu insanlar kaliteye önem verirler.

İsteklilik Mutlu insanlar işe gitmeyi dört gözle beklerler (evet var böyleleri)

Yüksek satışlar: Mutsuz bir satış ekibiniz olacağına gidin kendiniz kapı kapı dolaşın daha iyi.

Müşteri memnuniyeti: Mutlu çalışanların mutlulukları müşteri ilişkilerine de yansır.

Yaratıcılık: Mutlu insanlar (evet) daha yaratıcıdır. Çünkü mutlu insanlar biraz da çocukturlar.

Uyum: Mutlu insanlar değişken durumlara daha kolay uyum.

Kârlılık

Yukarıdaki tüm nedenlerden dolayı mutlu çalışanlar firma kârlılığını arttırırlar. Zaten bu nedenle mutlu firmalar, mutsuz rakiplerinin açık ara önünde olurlar her zaman. Kısaca kârlılık ile iş hayatında mutluluk doğru orantılıdır diyebiliriz. İyi de ben iş hayatımda mutlu olmayı bir türlü beceremiyorum diyenler için bir sorumuz var: Peki gerçekten denediniz mi?

Olumlu olun

İşiniz ne kadar ciddi ve kritik olursa olsun, olaylara olumlu yaklaşmanın yararını inkâr edemezsiniz. Lider ruhlu kişiler içlerinde bulundukları ortam ne olursa olsun olumlu davranmayı bilirler; çevrelerindeki insanlardan da aynısını beklerler. Bu da mutlu bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olur.

Öğrenin; araştırın

İşinizi ne kadar severseniz sevin; aynı görevleri günlerce, haftalarca, aylarca, yıllarca... Yapınca bir noktadan sonra ister istemez sıkılırsınız. Yeni şeyler öğrenin; araştırın ve kendinizi sürekli geliştirin.

Düşüncelerinizi başkalarıyla paylaşın

Düşüncelerinizi paylaştıkça ve karşınızdakilerin düşüncelerinize değer verdiğini fark edeceksiniz. Ayrıca düşünce paylaşımı, yeni ve farklı düşüncelerin harmanlanmasına yol açar. Kendi adıma, yeni bir şey keşfedince çocuk gibi mutlu olurum. Keşfetmenin; günlük ve sıkıcı görünen sorunlara bile farklı farklı çözümler üretmenin iş hayatınızı renklendireceği gerçeğini unutmayın.

Uzun vadeli düşünün

Şimdinin sıkıcılığına değil, geleceğe odaklanın. Bundan bir hafta, bir ay, bir yıl, beş yıl, on yıl sonra neler yapmak istediğinizi aklınızda bulundurun. Böyle düşünürseniz; bundan önceki üç maddeyi de ister istemez uygulamak zorunda kalırsınız. Çünkü olumlu olmadan, araştırmadan ve düşüncelerinizi paylaşmadan geleceğinizi planlayamazsınız. Önermenin tersi de doğrudur: Geleceğinizi planlamak için olumlu olmalı, araştırmalı ve sürekli paylaşım içerisinde olmalısınız.

Şimdi başlayın

Ertelemeyin; yarın değil; şimdi başlayın. İyi bildiğiniz ve yapabileceğiniz bir şeylerle başlayın.

İsterseniz size birkaç başlangıç önerisi:

İnsanları takdir edin

Karşınızdakini takdir etmeniz, onu mutlu eder. Siz de farkında olmasanız da karşınızdakinin mutluluğunu paylaşır ve mutlu olursunuz.

İnsanları dinleyin

Nefesinizi tutun, içinde bulunduğunuz kriz nedeniyle oluşmak üzere olan panik atağınızın geçmesini bekleyin ve karşınızdakini dinleyin. İnanın sinirlenip kendi kendinizi yemenizden çok daha iyi gelecektir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>