>

AŞK - CİNSELLİK

Aldatılacağınız belli olur!...

Aldatma 3 aşamalı olarak gerçekleşiyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan çarpıcı açıklamalar…
 
   
 
 
     
Prof. Dr. Nevzat Tarhan kitabında, 'Evlilik Psikoloji' sinde evlilik problemlerini irdeliyor.

Prof. Dr. Tarhan, evlilik öncesi eşlerin iletişimi, kıskançlık, aldatma ve boşanma konularında kadın ve erkeklerin davranış ve düşünce yanlışlarını gündeme getirerek, "İnsan hayatında iki önemli tasarruf vardır; bunlardan biri meslek seçimi, diğeri eş seçimidir. Kişinin bu iki konuda doğru kararı vermesi, mutluluğu için hayati öneme sahiptir. Evlilik ortak bir projedir" diye açıklıyor:

ALDATMA 3 AŞAMALI OLARAK GERÇEKLEŞİYOR

Prof. Dr. Tarhan, "Evlilikte eşlerin beklentilerinin birbirine uyumunu lazer ışınlarına benzetebiliriz. Lazer ışınları, normalde sağa sola dağılır ve bu nedenle kısa bir mesafe kat edebilir. Ama elektronların benzer şekilde hareket etmesi sağlandığı zaman, lazer ışını aynı enerjiyle kilometrelerce öteye gidebilir. İki taraf da kendi gemisinin kaptanı olmaya çalışırsa evlilikte sorunlar yaşanır. Aldatılan taraf en çok kadınlar. Eşin ilgi azalmasının yanı sıra eşini seven birinin aldatıldığını ya da aldatılacağını mutlaka anlar. Çünkü evlilikte sevgi önemli bir güçtür. Eğer somut bazı belirtiler varsa, aldatılan taraf durumu öngörüp, bunun önüne geçebilir. Çünkü cinsel aldatma üç aşamalı bir süreçtir. Birinci aşama hoşlanma duygusu, ikinci aşama sevgililik, üçüncü aşama ise cinselliktir. Uyanık ve mantıklı davranan kişi, henüz hoşlanma aşamasındayken eşinin durumunu fark edip aldatmasını engelleyebilir. Bunu yaparken kıskançlık duygusuyla hareket edip, pire yüzünden yorgan yakmaya varacak tarzda davranmamak gerekir.

Kadın eşine, 'Benim bu duruma alışmamı bekleme, zaten alışmam da doğru değil. Kendini benim yerime koy ve aynı şeyi ben yapsam, sürekli erkeklerle yemeğe çıksam sen bunu nasıl karşılarsın, bir düşün' diyerek duruma müdahale etmelidir. Yani eşini düşünmeye, empati kurmaya sev edecek şeyler söylemeli, 'Senin hissettiği hoşlanma duygusunu ben de hissedebilirim' mesajını vermelidir" diye konuştu.

CİNSELLİK KONUSUNDAKİ ALDATMA ZAFİYETTEN KAYNAKLANIYORSA

Prof. Dr. Tarhan, aldatılan kadınlara önemli bir ipucu veriyor. Aldatmanın cinsellik konusundaki zafiyetten kaynakladığı durumlarda, aldatan kişi ciddi manada pişmanlık duyacağını vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, aldatan eşini affeden kadınların en çok yaptığı hatanın, sürekli geçmişi deşmek olduğuna dikkat çekti.

SAĞLIKLI İLİŞKİ KURMANIN YOLLARI

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çiftlerin sağlıklı ilişki ve devamı için dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıraladı;

• Eş adaylarının birbirini sağlıklı tanıyabilmesi için sevgiyi ikinci, aklı ve mantığı birinci plana almaları gerekir.

• Sevginin evlilik için yadsınamaz önemi düşünüldüğünde, eşlerin birbirinin sevgi dilini bilmesi çok önemlidir. Eşinizin olaylar karşısındaki davranışlarını analiz ederek sevgi dilinin ne olduğunu anlayabilirsiniz.

• Eşlerin birbirlerine duydukları sevgiyi canlı tutmaları, beyinsel ihtiyaçları için de gereklidir. Beynin de duyguları düzenleyen alanlarının sevgiye ihtiyacı vardır.

• Eşler genellikle eleştiriyi kişiliklerine yapılmış bir saldırı olarak algılar. Eleştirilen taraf, "Eşim beni sevmiyor, küçük görüyor" diye düşünmek yerine eleştirilen davranışı neyse onu düzeltmeye çalışmalıdır.

• Aldatma gibi ciddi bir konuda zanla, ihtimalle hareket edilemez; somut delillerin olması gerekir. Somut bir durum varsa, oturup soğukkanlı bir şekilde sorunu masaya yatırmak hatta üçüncü bir kişiden yardım almak lazımdır.

• Cinsel aldatmayı önemsemeyen birinin hiç evlenmemesi daha iyidir. "Hem evlenirim hem de başkalarıyla cinsel ilişkiye girerim" tarzında bir yaklaşım sergileyen kişinin evliliğini sürdürmesi imkansızdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>