>

AŞK - CİNSELLİK

Cinsel terimler değişiyor

Cinsel tercihleri anlatan terimler dilimizde de öylesine çoğaldı ki, ne anlama geldiklerini tam olarak bilmeden kullanmamak gerekiyor!
 
   
 
 
     
Türkiye'de son zamanların moda sözcüğü 'metroseksüel'. Sözcük, İngilizcede 10 yıldır var. 'Estetik duygusu gelişmiş, görünüşüne hatırı sayılır miktarda para ve zaman ayıran şehirli erkek' anlamında kullanılıyor. Sözcük bizde yeni olduğu için anlam karmaşası ortaya çıkabiliyor. Metroseksüellik bir cinsel tercih göstermiyor. Ancak metroseksüel olabilmek için biraz para gerekiyor. Çünkü metroseksüeller, en iyi mağazalardan alışveriş ediyorlar, en iyi kulüplere, en iyi cimnastik salonlarına gidip en pahalı berberlerde saçlarını kestiriyorlar. İşte bir bölümü bilinen bir bölümü de belki zamanla 'metroseksüel' gibi bizde de kullanılacak İngilizce bazı sözcükler ve anlamları:


Retroseksüel: Estetik duygusu gelişmemiş, bakımına mümkün olduğunca az para ve zaman harcayan, örneğin saç jölesi kullanmayan, gustosu olmayan erkek. Bir anlamda 'metroseksüel'in karşıtı.

Heterofleksıbıl: Heteroseksüel, karşı cinse ilgi duyan, ama aynı cinsle ilişkiye de açık, eşcinsel kafa yapısına sahip erkek.

Pomoseksüel 'Post modern seksüel'in kısaltılmışı. Heteroseksüel, homoseksüel gibi, insanların cinsel tercihlerini tanımlayan etiketleri kullanmayan kişi.

Post-Gay: Eşcinsel ama bu kimliğin ötesine geçebilen, yaşamını, dünyasını eşcinselllikle sınırlandırmayan kişi.

Triseksüel: 'Üçüncü cins' olarak da tanımlanan eşcinseller de dahil her cinsten insanla ve hatta hayvanlar ve cansız objelerle de cinsel ilişki kuran kişi.

Himbo: Yakışıklı ama aklı biraz kıt erkek.

Bimbo: Güzel ama aklı biraz kıt kadın; 'aptal sarışın'

Hasbian: Eskiden lezbiyen, ancak şimdi tercihi erkeklerden yana olan kadın.

Heteroseksüel: Seksüel olarak karşı cinsi arzulayan.

Homoseksüel: Seksüel olarak aynı cinsi arzulayan.

Biseksüel: Seksüel olarak hem kendi cinsini, hem karşı cinsi arzulayan.

Transseksüel: Hormonal tedavi görüp ameliyat da olarak karşı cinse geçmiş kişi. Sözcük, kendisini karşı cinsten gören ve karşı cinse geçmek isteyen, ancak harhangi bir cerrahi ya da hormonal tedavi görmemiş kişi anlamına da geliyor.

Travesti: Fransızca 'tebdil gezmek' yani tanınmamak için kılık değiştirerek gezmek anlamına gelen bu sözcük, Türkçede kadın kılığına girip para karşılığı seks yapan erkek anlamında.

Güneş
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>