>

AŞK - CİNSELLİK

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum kontrol hapları, korunma yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biridir. Fakat...
 
   
 
 
     

Doğum kontrol hapları, korunma yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biridir. Fakat Türkiye’de kullanım oranı diğer ülkelere göre çok daha düşük ve en az tercih edilen yöntemlerden biridir. Cezayir’de doğum kontrol hapı kullanım oranı %46,5 iken; Türkiye’de bu oran %4,6’dır. Bunun en büyük sebebi de hakkında bilinen yanlışların doğru kabul edilmesidir.

Doğum Kontrol Hapları Zararlı mıdır?


Gebelikten korunma yöntemleri arasında en zararsız olanı doğum kontrol haplarıdır. Ülkemizde geri çekilme yöntemi en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Fakat kadınların 1/4'ü ilk yıl, bu yöntemle hamile kalmaktadır. Yine prezervatif kullanılan ilişkilerde prezervatifin yırtılması ve delinmesi sonucu her 5 kadından 1’i hamile kalmaktadır. Spiral de yine tam koruma sağlamayarak istenmeyen gebeliklere neden olan bir korunma yöntemidir. Doğum kontrol hapı ise istenmeyen gebeliklere neden olmaz ve en güvenilir yöntemdir.

Doğum Kontrol Hapı Kısırlık Yapar mı?


Doğru olmayan bir inanış da yine doğum kontrol hapının kısırlık yaptığı yönündeki yaygın görüşlerdir. Doğum kontrol hapı, kısırlık yapmaz ve yalnızca kullanıldığı süre boyunca etkilidir. Kullanıma ara verildiğinde korunma etkisi de biter ve hemen hamile kalınabilir. Doktor kontrolünde ilk adetten menopoza kadar kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Belli bir dönem kullandıktan sonra gebelik isteyenler kullanıma ara verip hamile kalabilirler.

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Kullanıma Engel midir?

Doğum kontrol hapı deyince akla ilk gelen, istenmeyen gebelikten korunmak olsa da yan etkilerinden çok faydaları vardır. Yan etkilerin çoğu kullanıma başlandıktan birkaç ay sonra geçen hafif etkilerdir. Ciddi yan etkileri çok nadir olmakla birlikte kişiye özel doğum kontrol hapı kullanılması önerilir. Faydaları arasında uzun vadede kullanıldığında doğum kontrol haplarının rahim ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Adet düzensizliği olanlarda periyotları düzenlemek için kullanılan doğum kontrol hapları, aynı zamanda kanama miktarını azalttığı için kansızlığın da önüne geçmiş olur. Adet dönemini sancılı geçirenler, premensturel sendrom yaşayanlar; adet öncesi gerginlik, bulantı göğüslerde dolgunluk hissi, mutsuzluk hissi gibi şikayetlerin de azalmasını sağlar. Aynı zamanda akne tedavisinde, aşırı tüylenmede, cilt ve saç güzelliği için de doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkarır mı?


Doğum kontrol hapları saç çıkarmaz. Ancak testesteron hormonu artışına bağlı olarak saç dökülmesi söz konusuysa, anti androjenik özelliği ile saçların dökülmesini engeller. Dökülmeyen saçlar da uzayarak gürleşir ve dolgun görünüme kavuşur.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>