>

AŞK - CİNSELLİK

Erkek Tarifi

Erkekler hormonlardan nasıl etkileniyorlar dersiniz? İşte cevabı…
 
   
 
 
     

Regl ağrılarımız, nedensiz kaprislerimiz, hızla alıp verdiğimiz kilolar, kararsızlıklarımız ya da değişken ruh hallerimiz...

Kadın dünyasında hormonların neden olduğu gel-gitleri algılamak oldukça kolay. Peki ya erkekler? Hormonlardan nasıl etkileniyorlar dersiniz?

ERKEKLERE ÖZGÜ HORMONLAR BİRDEN FAZLA MIDIR?

Evet... En tanınanı ve etkin olanı ise testosterondur. Bu hormon; adını aldığı üzere testislerden salgılanır. Androjenler, ergenlik döneminde erkeklerin seksüel karakterini oluşturduğu gibi psikolojik yapılarında da belirleyici araçtır. Erkeklerin yetişkinliklerinde salgıladıkları testosteron oranı tüm seksüel özelliklerinin devamlılığını sağlar. Ancak zaman içinde seksüel özelliklerde belirgin rol oynayan androjenlerde azalma ve libidoda düşüş meydana gelebilir. Androjenler, kas sisteminin oluşması ve güçlenmesi için de hayati önem taşırlar. Bunun yanı sıra kadınlık hormonu östrojenin de belli oranda salgılanmasını sağlarlar.

Fazla salgılanan erkeklik hormonları otomatik olarak östrojene dönüşür. Oysa kadınlarda erkeklik hormonu yani testosteron, böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır ve bu oran son derece düşüktür.

Özellikle 45 yaşından sonra, bazı erkekler hormonlarının azaldığını rahatlıkla fark edebilirler. Bu durum kendini ateş basmaları ve libido düşüşü olarak gösterir. Bu gibi durumlarda dışarıdan hormon takviyesi yapmak gerekir. Tıpkı kadınların menopoz döneminde hormon almaları gibi, erkeklerin de bu desteğe ihtiyaçları olabilir. Beynin duyguları kontrol eden noktası, hipofiz bezi ve hipotalamüs ile doğrudan bağlantılıdır. Her ikisi de seksüel hormonlar üzerinde önemli rol oynar. Herhangi bir sıkıntı, libidoda azalmaya zemin hazırlar. Bu da erkeklerin hayattan zevk almalarını engeller.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>