>

DİĞER HABERLER

Anjelika Akbar’dan dupduru bir albüm...

"Anjelika Akbar uzun yıllardır sakin ama emin adımlarla müzik hayatımıza çok güzel albümler hediye ediyor. Son ..." Aslı Atasoy'un yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Anjelika Akbar’dan dupduru bir albüm...

Kazak asıllı sanatçı Anjelika Akbar uzun yıllardır sakin ama emin adımlarla müzik hayatımıza çok güzel albümler hediye ediyor. Son albümü ‘Bir Yudum Su’ içinizi açacak bir çalışma.

Son günlerin bize getirdiği en güzel albümlerden biri kuşkusuz ‘Bir Yudum Su’ oldu. Anjelik Akbar’ın penceresinden yol bulan duyguları bu albümde piyanosuyla hayatımıza karışıyor. Son aylarda dinlediğim en güzel albüm desem abartmış olmam. Müzik sektörünün hengamesi içinde sunulan bir sürü tuhaf albümün içinden pırıltısıyla sıyrılan ‘Bir Yudum Su’ daima dinlenebilecek bir çalışma olmuş.

Kalsik müzik eğitimi almış olan sanatçı, şarkılarıyla dinleyicinin bir yanda müziğe bağlanmasını bir yandan da sakinleşmesini sağlıyor. Şarkıların etkisinin tamamıyla kendiliğinden ve doğal olması belki de müziğindeki sadeliği özel kılıyor. Sanatçı, sanki son zamanlarda karma karışık olmuş dünyanın dengesini bulmaya çalışan müziğiyle anlatıcılık rolünü de üstleniyor. Hem de tek kelime etmeden.

‘Bir Yudum Su’ sakinleştirici etkisini elbette Akbar’dan alıyor. Ancak medyada üstüne basıla basıla söylenen ‘su ve huzur’ durumlarından yani dinginliğin yarattığı huzur hissinden çok sadelik hissi bence ağır basıyor. Kazakistan’dan buralara uzanan bir haritanın aslında bu kadar sakin olması şaşırtıcı. Ancak Akbar’ın tercihi olan bu formlar müziğinin etkisini arttırıyor.

Albümde yer alan şarkılara gelince ‘Bir Yudum Su’, ‘Su Üstünde Adımlar’, ‘Sevgi Çemberi’, ‘Çağrı’, ‘’Yol’, ‘Kar Tanesi’, ‘Masal’, ‘Damla’, ‘Anılar’, ‘Okyanusun Dibinde’, ‘Hidrojen’ ve ‘Yol’. Favorilerim ise albümle aynı taşıyan şarkı ve ‘Masal’ oldu. ‘Masal’ albümün Akbar imzasını taşımayan tek şarkısı ancak düzenlemeler yine sanatçıya ait. Ortaçağ’dan kalan anonim bir şarkı olan ‘Masal’da lavta sanatçısı H. Süha Çelikkıran, güzel yorumuyla sanatçıya eşlik etmiş. Dinlerken kendinizi kaptırmamanız elde değil.
Son zamanlar alınıp dinlenmesi gereken en güzel albümlerden biri olan ‘Bir Yudum Su’ için Akbar’a teşekkür etmek gerekli. Yüreğini ve müziğini bizlerle paylaştığı için...


Aslı Atasoy
asli@cosmoturk.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>