>

DİĞER HABERLER

Güzelleşme uğruna sağlığınızdan olmayın

Makyajda aşırıya kaçmayın, makyaj malzemelerinin kullanımında ölçüyü iyi ayarlayın. Kozmetik ürünlerde 800'den fazla zararlı kimyasal madde olduğunu sakın unutmayın...
 
   
 
 
     
ABD'de yapılan bir araştırma, kozmetikler sayesinde güzelleşmenin ve kendini mutlu hissetmenin bedelinin ağır olabileceğini ortaya çıkardı. Kozmetiklerde, 800'den fazla zararlı kimyasal madde bulunduğu belirlendi.

ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü, kozmetik ürünlerinde kullanılan 2 bin 983 kimyasal üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, bunların 884'ünün zehirli madde olduğunu belirledi. Bu maddelerden 774'nün yüksek derecede zehirlenmelere, 146'sının tümörlere, 218'inin üreme bozukluğuna, 314'ünün biyolojik mutasyona ve 376'sının deri ve göz rahatsızlıklarına neden olduğunu açıkladı.

Araştırmaya göre, kozmetikler, kansere, alerjik reaksiyonlara ve doğum kusurlarına da neden olabiliyor. Saç spreyleri, parfümler ve pudralar nefes alış sırasında, rujlar ve göz çevresi ürünleri hassas ince zar tarafından emilerek, diğer ürünler ise deri yoluyla

Kozmetiklerin, özellikle hamile kadınlar açısından daha büyük riskler taşıdığının belirtildiği araştırmada, 52 farklı ürün içinde bulunan tales kimyasalının, anne ve bebek açısından sağlıksız durumlara neden olabileceği, ancak bu konuda kozmetik ürünlerinin ambalajında, içinde bu maddenin bulunduğuna dair hiçbir uyarıcı ibarenin olmadığının tesbit edildiği bildirildi.

Kozmetik ürünlerin neden olabileceği rahatsızlıkların başında lösemi ve mesane kanseri geliyor. Özellikle saç boyası kullanan kadınların bu rahatsızlıklara yakalanma riskleri, kullanmayanlara oranla yüzde 70 daha fazla olduğu kaydedildi.

GÜZEL KOKMAK İYİ, AMA...-

Araştırmalar, güzel kokmanın da bedelinin ağır olduğunu gösteriyor. Parfümlerin içinde bulunan kimyasal maddeler sinir sistemi bozukluğu, nefes düzensizliği ve alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Ayrıca, parfümlerin sadece kullanana değil, çevreye de zararı olabiliyor. Parfüm kullananların yakınındaki migren hastaları bu kozmetiklerin içindeki zararlı maddelerden olumsuz etkileniyorlar. Deodorantlarda ise petrolün yan ürünü olan petroluktum kullanılıyor. Bu madde deri tahrişine ve yanmalara yol açabiliyor.

Uzmanlar, araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar üzerine vatandaşları uyararak, içerdiği maddelerin açık olarak yazılmadığı ürünleri tercih etmemelerini istiyorlar. Ayrıca alerjik testler yapılmadan kullanılan kozmetik ürünlerin istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini belirtiyorlar
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>