>

DİĞER HABERLER

Telefon sapığını nasıl yakalarsınız?

Yaşamınızı altüst eden telefon sapıklarını birkaç küçük teknikle yakalayabileceğinizi biiyor muydunuz?
 
   
 
 
     
Teknolojinin imkanları ile telefon sapıklarının künyesini okuyun. Gecenin bir yarısı aniden çalan telefonun avizesini kaldırdığınızda karşı taraftan gelen hırıltılı, sinir bozucu, fısıltı halindeki o sesi duyarsanız; artık kabus dolu günleriniz başlamış demektir. Hayatta en az herkesin başına bir kez musallat olan telefon sapıkları sonunda sizi de bulmuştur. Oysa bu cezayı hak edecek kadar kötü biri değildiniz siz. Önce telefonu yüzüne kapadınız, olmadı argo konuştunuz, o da olmadı günde iki kez ağrı kesici almaya başladınız. Peki nasıl kurtulacaktınız bu kısık sesli rahatsız kişiden?

Genel takdiklerden biri olan telefonun herhangibir tuşuna basarak tiz bir ‘diiiiiid’ sesini uzun müddet dinlettirdiniz ama sapığınız azimli çıkabilir ve bu tiz sese ben senin bildiğin sapıklardan değilim arkadaş dermişcesine karşı koyabilir. O zaman ikinci takdiği denersiniz; yani telefonu açık bırakmayı. Açık bıraktığınız avizeye baktıkça sinirlerinizin bozulacağı su götürmez bir gerçek olsa bile.

En ideali adli makamlar ama...

İlk iki teknik uzmanların önerdiği taktiklerdi. Bir üçüncü takdiğimiz daha var, bu yöntem daha çok Türkler eözgü ve muhtemelen de bizim icat ettiğimiz bir yol. Yani gazetelerin üçüncü sayfasında her zaman karşılaşabileceğimiz “ telefon sapığını tuzağa düşürdü” cinsinden bir habere kaynaklık edecek bir olay. Yani sapığınıza uydurma bir randevu verip onu bir güzel dövme taktiği. Belki de siz kovalamaca oyununa benzeyen bu yolların yerine sorununuzu hukuksal yollardan çözüme ulaştırmak istiyorsunuz. O zaman ilk önce yapacağınız cumhuriyet savcılığına bir dilekçe vermek. Bu dilekce ile telefonunuz dinlenecek ve tespit edilecek. Siz de bu kişiyi mahkemeye vereceksiniz. Ama bürokrasinin sunduğu bir sürü ayrıntı ile uğraşmadan da sizi rahatsız eden kişinin ismini telefon numarasını ve adresini bulabilirsiniz.Nasıl mı?

Artık teknoloji var

Sizi rahatsız eden kişiyi bulmak istiyorsunuz, hem de fazla zahmete katlanmadan. Pekala, ama bunun için elimizde bazı aletlerin olması gerekiyor.

Bildiğiniz gibi her cep telefonu karşıdan arayan telefon numarasını size göstermektedir. Sizin yapacağınız ilk iş normal telefonunuzu cep telefonunuza yönlendirip pusuya yatmak. Yalnız telefon hatlarınızın dijital olması gerekiyor. Eğer analog bir telefon hattınız var ise bu işlemi yapamazsınız. Dijital telefonunuzun en alt kısmında bulunan *( Yıldız) işaretinden sonra 21 ve tekrar * (Yıldız) dan sonra yönlendirmek istediğiniz numarayı (Burada kendi cep telefonunuzun numarasını) tuşlayın. Örneğin 0533 XXX XX XX şeklindeki cep telefonu numarasını tuşluyorsunuz. Eğer sapık tehlikesi geçmiş ve saldırıyı başarı ile atlatmışsanız tekrar telefonunuzu eski haline döndürebilirsiniz. Onun için yapacağınız işlem şu olmalıdır: # (Kare) 21 # (Kare) tuşlamanız ile telefonunuz eski haline gelmiş oluyor. Yönlendirme işlemini yaptıktan sonraki iş malum şahış sizi aradığı vakit ekrana düşen numarayı alıp Türk Telekom’un internette açtığı siteye girmek olacak.

http://www.rehber.telekom.gov.tr/index.asp adresine girince tüm Türkiye’deki telefon kayıtlarının bilgisine ulaşmanız mümkün. Numaraya göre ara bölümüne numarayı yazdığınız zaman sizin hayatınızı kabusa çeviren ismi ve o ismin adresini görebiliyorsunuz. Pek çok bürokratik işlem sonucu öğrenebileceğiniz bu bilgiye teknoloji sayesinde dakikalar ile sınırlı bir zamanda ulaşabiliyorsunuz. Eğer tüm bu yolar sizin için uygun değilse piyasada satılan cihazları telefonunuza ekleyerek her gelen numarayı görmenizde mümkün.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>