>

ESTETİK

Estetik Psikolojisi Ameliyat Kadar Önemli

Türkiye’de burun ameliyatları tüm estetik ameliyatlar içinde birinci sırada.
 
   
 
 
     

Yüzün ortasında en çok dikkat çeken ve ifadeyi en çok etkileyen yapılardan en önemlisinin burun olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Timur Batmaz, “Burun estetiği insanların psikolojilerini en çok etkileyen ameliyatlardan biri, psikolojik olarak mutlaka hazır olunmalı” dedi.

Burun estetiğini gerçekleştirmeden önce hastanın psikolojik açıdan değerlendirilmesi ve yıllardır ayna karşısında gördüğü bir burun ile vedalaşmaya hazır olup olmadığının tespit edilmesi gerektiğinin altını çizen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Timur Batmaz, “Kişinin yüzünün tam ortasında olan bir organı değiştirmeye psikolojik olarak hazır olduğundan emin olmalı ve psikolojisi değerlendirmeli” dedi.

Burun cerrahlarının burun estetiği adayını değerlendirirken atladığı en önemli noktalardan bir tanesinin kişinin psikolojisi olduğunu da sözlerine ekleyen Batmaz, “Burun estetiğinde yüzün tam ortasında yer alan ve bu zamana kadar görmeye alışmış olduğu bir organı 2-3 saat içerisinde değiştirmeyi planlıyoruz. Bu nedenle burun estetiği adayının fiziki şartlarını değerlendirirken psikolojik durumunu da mutlaka değerlendirmek ve bu noktada ona yardımcı olmak gerekir. Yani cilt bakımları ile cildi, burun spreyleri ile burun içerisini ameliyata hazırlarken, kişinin psikolojisini de peşi sıra yapılan görüşmelerle hazırlamamız gerekir.” şeklinde konuştu.

Kişinin psikolojisini değerlendirmek ve ameliyata hazırlamak için en az 3 kez görüştüklerini, ameliyattan ne beklediklerini, burun estetiğinin ona neler sunabileceğini, nelerin mümkün nelerin mümkün olmadığını anlattıklarını belirten Batmaz; “Ameliyat sonrası süreçte onu nelerin beklediğini detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Ayrıca her görüşmede fotoğraf üzerinde yapılmış olan simülasyonu hastaya tekrar tekrar göstererek hastanın yeni profiline göz aşinalığını artırmaya çalışıyoruz. Böylece her görüşmede bir önceki görüşmenin teyidini yaparak hekim ve hastanın birbirini daha iyi tanımasını ve karşılıklı olarak güven duygusunu sağlıyoruz.” dedi.

Hastayı psikolojik açıdan değerlendirirken; mesleği, sosyokültürel düzeyi ve medeni hali gibi durumları da mutlaka göz önüne aldıklarını belirten Batmaz; “Bazı meslek guruplarında simetri hassasiyeti ameliyat sonrası iyileşme dönemini psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir. Kişinin beklentisi ile burun estetiği ameliyatının ona sunabilecekleri birbiri ile uyum içerisinde değil ise, kişinin ameliyata uygun olup olmadığı açısından tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Burun estetiğine aday olan kişi hayatındaki birçok olumsuzluğu burnu ile ilişkilendirmiş ve bu ameliyattan sonra bütün olumsuzlukların düzeleceğini düşünüyor ise yapılacak olan işler yeniden gözden geçirilmelidir. Burun estetiği; her hastada farklı psikolojik sonuçlar doğurabilir, bu nedenle de hasta ile tekrar tekrar görüşülmelidir.” şeklinde görüşlerini belirtti.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>