>

GÜZELLİK

Göğüsleriniz sarkmasın

Güzellik ve sağlık için koşan kadınlara kötü haber: Hareket anında esneyip zıplayan göğüslerde geri dönüşü olmayan sarkmalar olabilir.
 
   
 
 
     
Vücudunun sağlıklı ve güzel görünmesini istediği için spor yapan kadınlar, bir kez daha düşünecek. Britanya'da bir sutyen firmasının sponsor olduğu araştırmanın sonuçlarına göre, bilinçli seçilmemiş bir sutyen ile spor yapan kadınlar, sarkık göğüslere davetiye çıkarıyor. Portsmouth Üniversitesi'den bir ekibin, Shock Absorber isimli firma sponsorluğunda gerçekleştirdiği çalışmaya göre, sıradan penye sutyenler koşu sırasındaki zıplamayı yüzde 38 engelliyor. 135 metre zıplıyor

Araştırma ekibi, göğüslerin koşu sırasında üç boyutlu bir sekiz çizdiğini ve bu kontrolsüz hareketin geçici ağrı ve rahatsızlıklara neden olduğunu tespit etti. Hareket, geri dönüşü olmayan sarkmalara da yol açabiliyor.

Ortalama 200-300 gram olan göğüslerin hassas destek yapısında da (Cooper bağ dokuları olarak bilinen dış derideki bağ dokuları), koşu sırasında oluşan zıplama nedeniyle esneme ve böylece sarkma meydana geliyor.

Araştırmaya göre, her adımda vücuttan bağımsız olarak, ortalama dokuz santimetre hareket eden göğüs, 1609 metrelik (1 millik) bir parkur koşulduğunda 135 metre zıplamış oluyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Joanne Scurr, kadınların spor yaparken göğüslerini ihmal etmemelerinin ve gerektiği gibi desteklemelerinin önemini anlatırken, "Spor yaparken ayakkabı seçimine ne kadar önem veriliyorsa, sutyen seçiminde de aynı hassasiyet gösterilmelidir" diyor.

Sağlıklı göğüsler için

Cybernoon web sitesinde yayımlanan bir habere göre, göğüsler için ideal egzersiz, ağırlık kaldırmak. Göğüslerde kas bulunmadığından, ağırlık kaldırmak göğüs büyüklüğünü değiştirmiyor ancak düzenli yapılan egzersiz, göğsün üzerinde oturduğu bölgeyi sıkılaştırarak bir büyüme etkisi yaratabiliyor. Şınav da önerilen egzersizler arasında.

Uyku şekli hakkında da bilgilere yer veren sitenin haberine göre, yüzüstü yatmak yerine, yan yatmak göğüslere baskıyı engellediği için daha sağlıklı.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>