>

GÜZELLİK

Yesek mi, sürsek mi?

Cildinizin pırıl pırıl, duru ve gergin görünmesi için vitamin takviyesi şart. Peki bu vitaminleri nasıl almak daha doğru? Ağız yoluyla hap olarak mı, yoksa krem halinde sürerek mi?
 
   
 
 
     
Teknoloji artık iyice gelişti. Eskiden besinler yoluyla cildimize gereken vitamin ve mineralleri almamız önerilirken, şu an kullandığımız pek çok cilt bakım ürünü kendi vitamin içeriğine sahip. Ama bu sizce de biraz kafa karıştırıcı değil mi? Yani cilt bakımı için hangi vitaminleri ağız yoluyla almak gerek, hangilerini bir krem sürerek alabiliyoruz biliyor musunuz?
İşte size basit bir rehber...

A vitamini

Ağızdan: Çoğu insanın diyeti, günlük ihtiyacını karşılayacak oranda A vitamini içerir ve takviyeye gerek kalmaz. Ayrıca günde 5000 IU'dan fazla A vitamini almak, kalça kemiği kırığı riskini artırabilir.

Yüzeysel (topikal): Araştırmalar A vitamininin akneyi temizlediğini ve ince çizgilerle fazla açılmış gözenekleri azalttığını gösteriyor.

Sonuç: Sürün. A vitamininin en etkili hali doktorun yazdığı. Daha az etkili olan seçenekse pek çok kremde bulunan retinol. RoC'un Retinol Actif Pur Line'ını deneyin.

B vitamini

Ağızdan: Vücudunuzda özellikle B vitamini eksikliği yoksa, ağızdan alınan takviyelerin cildinize yarar sağlaması biraz güç görünüyor.

Yüzeysel (topikal): Araştırmalar, cilt bakım ürünlerinin içeriğinde bulunan pantenolün (B5) ve niyasinamidin (B3) cildi nemlendirdiğini, hatta sıkılaştırdığını gösteriyor.

Sonuç: Sürün. Bunları Olay'in Total Effects ürün grubunda bulabilirsiniz.

C vitamini

Ağızdan: Vücuttaki bağımsız radikaller zarar görürse, bu durum kanser ve kırışıklıklara sebep olabilir. Ağız yoluyla C vitamini almak, bağımsız radikallerin zarar görmesini azaltarak güneşin maruz kalma sonucu oluşan etkiyi tersine çevirir.

Yüzeysel (topikal): Güneşin verdiği zararı azaltır ve etkili, sabit bir formdaysa kolajen üretimini artırabilir. Bunun için de yeni bir ürün satın alırken, etikette 'L-askorbik asit', 'askorbik palmitat' ya da 'magnezyum askorbil'yazmasına dikkat edin.

Sonuç: Hem ağız yoluyla alın, hem de sürün. Günde 500 ila 2000 mg'lık kapsül alıp, C vitaminli krem kullanın.

E vitamini

Ağızdan: Günde 400 IU R vitamini almak, kırışıklıklarınızı azaltıp, cildinizi güzelleştirir. Aldığınız ürünlerin etiketlerinde 'doğal' ya da 'd-alfa tokoferol' yazmasına dikkat edin.

Yüzeysel (topikal): Yapılan araştırmalar, E vitamininin UV'den kaynaklanan cilt tahribatını azalttığını gösteriyor.

Sonuç: Şimdi ağız yoluyla alın, sonra sürün. Hapların etkisi garantili ama E vitamini içeren kremlerde de ilerleme var.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>