>

KÖŞE YAZILARI | Dr. Emre Çiçek

Lazerle Leke Tedavisi

Leke Tedavisinde En Sık Sorulan Sorular... (Dr. Emre Çiçek)
 
   
 
 
     

LEKE VE PİGMENT TEDAVİSİ

Bugüne kadar birçok medikal ve cerrahi metodlar leke tedavisinde denenmiştir.Ancak gerek tedavi başarısı gerekse yeni bir komplikasyona neden olmamak açısından en etkili tedavi şekli olarak lazerle leke tedavisi, estetik-kozmetik tedaviler alanında üstünlüğünü kanıtlamıştır.Ciltte oluşan lekeler en sık karşılaşılan kozmetik sorunlardan biridir. En önemli nedeni güneştir. Bunun dışında yaşlılık, gebelik, ilaçlar ve bazı kremler lekelere yolaçabilir. Lekelerin tedavisinde cilt soyma yöntemi ve bazı soldurucu kremlerde kullanılmaktadır. Ancak en etkili ve çabuk sonucu lazer tedavileri vermektedir.

Günümüzde en etkin ve yeni teknoloji LUMENİSVE GEMINI LAZER VE I PULSE IPL sistemleridir.

AMERİKAN FDA VE AVRUPA CE ONAYLI LUMENİS VE GEMINI LAZER VE IPULSE IPL SİSTEMLERİ İLE CİLT LEKELERİNİZDEN, KISA SüREDE VE KOLAYCA KURTULUP CİLDİNİZDE BERRAK VE DURU GöRüNüME SAHİP OLABİLİRSİNİZ

LEKE TEDAVİSİNDE EN SIK SORULAN SORULAR

Leke tedavisinde kesin sonuç alabilir miyim?

Cilt tipi ve uygulanan yönteme göre sonuçlar değişebilir. Lekelerin temizlenme oranı %75-90 civarındadır. Yüzeyel yerleşimli lekeler tedavi sonrası tamamen temizlenir.

Hangi bölgelerde daha iyi sonuç alınmakta ?

Tüm vücut bölgelerinde lazer leke tedavisi iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle ellerde ve yüzdeki kozmetik soruna yol açan güneş ve yaşlılık lekeleri çok başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Güneş lekelerinden kurtulabilir miyim?

Koyu renkli güneş lekelerinin tedavisi daha kolaydır. Birkaç seansta tamama yakın olarak silinebilirler.

Gebelik lekeleri kaybolabilir mi?


Gebelik lekeleri, tedavisi zor lekelerden biridir. Yüzeyel olanları peeling ve krem tedavilerine iyi cevap verir. Derin gebelik lekeleri için , son zamanlarda LUMENİS lazer sistemleri kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlar oldukça başarılıdır.

Cilt rengi tedavi sonucunu etkiler mi?

Evet. Açık tenli kişilerde tedavi sonuçları daha başarılıdır. Koyu tenli bireylerde leke tedavisi daha zordur.

Tedavi kaç seans sürer?

Lekelerin cildin katmanlarında hangi seviyeye kadar uzandıkları çok önemlidir. Bu nedenle yüzeysel lekeler (çiller,yaşlılık lekeleri,güneş lekeleri gibi) genellikle 2-3 seansta tedavi edilirler.Ancak daha derine uzanan lekeler 3-4 seansta tedavi edilirler. Ortalama seans sayısı 2-4 dür. Seans aralıkları 2-4 haftadır.

Sonuçları ne zaman görmeye başlarım?

Tedavi sonuçları ilk seansdan sonra ortaya çıkmaya başlar.

Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

En önemli nokta güneşten korunmaktır. Tedavi süresince yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak zorunludur.

Lazerle leke tedavisinin avantajları nelerdir ?

• Lekelerin kısa sürede tedavi edilebilmesi imkanı
• Tedavide hasta toleransının çok kolay olması
• Tedavide anestezi gerektirmemesi
• Tedavi sonrası sosyal ve iş hayatının kısıtlanmaması
• Tedavi sonrası enfeksiyon riskinin olmaması

Lekeler tedavi sonrası tekrar oluşabilirmi ?

Tüm leke tedavi metodlarında olduğu gibi lazerle leke tedavisinde de, leke tedavi edildikten sonra aynı bölgede tekrar gelişebilir.Ancak şu nokta çok önemlidir ; Daha önce lazer leke tedavisi yapılan bir bölgede, lekenin tekrar gelişmesi olasılığı lazer uygulaması yapılmamış bir bölgeye göre daha düşüktür.

Hangi lekeler , Lazer ile tedavi edilebilir ?


• Güneş lekeleri
• Kozmetiklere bağlı gelişen lekeler (berlock dermatiti)
• Yaşlılık lekeleri
• Pigmentasyonlar
• çiller (lentigo)
• Derin lekeler (nevüsler)
• Cafe au lait lekeleri-Gebelige bagli ortaya cikan lekeler (MELASMA)

Her Lazer leke tedavisinde kullanılabilirmi ?

Her lazer lekelerin tedavisinde kullanılamaz.Leke tedavisinde kullanılabilecek bir lazerin lekelenmeyi sağlayan melanositlere duyarlı enerji ihtiva etmesi yada lekelenmeyi sağlayan bu hücre katını ortadan kaldıracak soyma işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Leke Tedavisinde kullanılacak lazerler nelerdir?

Leke tedavisinde çok başarılı olan lazerler grubu

LUMENİS ONE LAZERLER

• GEMINI LAZER
• I PULSE IPL

Lazer dışı yöntemler, leke tedavisinde başarılımıdır ?

Lekelerin uzman doktor tarafından değerlendirilmesinden sonra bazı lekelerde özel peeling karışımları,ULTRAPEEL Mikrodermabrazyon ve pigmentasyon açıcı bazı kremler kullanılmaktadır. Bu tip tedaviler yüzeyel ve yeni
lekelerde ve en az 6-8 seans uygulama sonrasında sonuç vermektedir. Ancak tüm bu tedavilerin doktor kontrolünde profesyonel degerlendirme sonucu uygulanmalıdır.

MEDLITE VE GEMINI LAZERLE Leke tedavisinde kesin sonuç alabilir miyim ?


Leke tedavilerinin sonucu, hastanın cilt tipine ve uygulanan yönteme göre değişir. En etkili ve çabuk sonucu LUMENİS lazer tedavileri vermektedir. Hatta EFELID de dedigimiz CILLER DE ve yuzeysel lezyonlarda lekelerde tek seansta bile LUMENİS LAZER ILE yokedilebilmektedir.

Lekelerden tamamen kurtulabilir miyim ?

Koyu renkli lekelerin tedavisi daha kolaydır. Birkaç seansta ciddi oranda renklerinde açılma olur. Cildin açık renkli olması diğer avantajdır. Lekeler ne kadar yüzeyel ise tedaviye o oranda iyi yanıt verir. Güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri çabuk yanıt verirken, gebelik lekeleri daha dirençlidir.Ama bu lekelerde LUMENİS laser ile 4 6 seansta yok edilebilmektedir

Cilt rengi tedavi sonucunu etkiler mi ?

Evet. Açık tenli kişilerde tedavi sonuçları daha başarılıdır. Koyu tenli kişilerde leke tedavisi daha zordur, başarı oranı daha düşüktür. Leke rengi ile ten rengi arasındaki fark ne kadar fazla ise tedavideki başarı oranı o kadar fazladır.

Tedavi kaç seans sürer ?

Ortalama seans sayısı 4-5 tir. Seans aralıkları 2-3 haftadır.

Tedavinin yan etkileri nelerdir ?

Uygulama sonrasında lekenin rengi koyulaşır ve üzerinde kabuklanma oluşabilir. 7-10 gün içinde uygulamanın yapıldığı alanda rengin açıldığı görülür. Lekenin tipine göre birkaç seans uygulama gerekebilir.

Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir ?


En önemli nokta güneşten korunmaktır Tedavi süresince yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak zorunludur. Cildi yoğun olarak nemlendirmek de önemlidir.


Dr. Emre Çiçek
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>