>

KÖŞE YAZILARI | Dr. Emre Çiçek

Yeni Yıla Bambaşka Biri Olarak Girin.

Botox ve dolgu ile yeni yıla bambaşka farklı biri olarak girin. (Dr. Emre Çiçek)
 
   
 
 
     

Botox artık oldukça sık olarak estetik müdahalelerde kullanılmakta hatta en sık yapılan estetik tedavi olarak yerini almıştır. Tüm dünyada ameliyatsız yapılan estetik müdehalelerin başında botoks uygulaması gelmektedir.

İki Kaş arasındaki dikine çizgilerin giderilmesi, alın bölgesindeki yatay kırışıklıkların tedavisi, göz kenarındaki kaz ayağı çizgileri, dudak kenarındaki barcode lines dediğimiz genellikle sigara içmeye bağlı ortaya çıkan çizgiler, burun sırtındaki bunny lınes(tavşan çizgileri) mimik çizgileri, göz altındaki ince çizgilenmeler, ağız alt kenar düşüklüklerinde(marionette-hüzün çizgileri), boyunda çeneyi alta çeken kontürü bozan dikine oluşan bantların giderilmesinde, aşırı terleme (hiperhidrozis) tedavisinde sıklıkla kullanılan botox sayesinde, kasları belli süre dinlendirerek etki sağlıyoruz.

Keskin ve pürüzsüz hatlarla belirlenmiş boyun ve yüzün alt kısmını oluşturan çene kontürü, Gergin ve pürüzsüz duran bir alt çene ile boyun yapısı günümüzde de kabul görmektedir.

Yaşlanmanın, çevre faktörlerinin ve genetik yapının etkisi ile cildimiz dolgunluğunu kaybeder, zayıflar ve sarkmalar ve gevşemeler ortaya çıkar.

Boyuna uygulanan botox aslında tüm yüze ve boyuna yani sarkmaları ve aşağı çekmeleri artıran kırışıklıklara neden olan bazı kaslara botox enjekte edilerek zaten gevşemiş ve sarkmış olan cilt yapılarının bu kaslar nedeniyle daha da fazla sarkmasını hızlıca engellenmektedir.

Ayrıca gıdı bölgesindeki ve çene kontüründeki yağlanma estetik görünümü en çok bozan faktördür. Bu bölgede yağlanma fazla ise lipoliz,radyofrekans ve challenger ile yağ hücrelerini de parçalayarak boyun ve alt çenenin daha gergin ve genç görünmesini sağlıyoruz.

ESTETİK AMAÇLI DOLGULAR NERELERDE KULLANILIR?


• Burun kenarındaki çizgiler (Nasolabial Çizgiler)

• Burun ile ağız arasındaki çizgiler

• Dudak konturu ve hacim kazandırarak dolgunlaştırma

• Dudakların etrafındaki sigara çizgileri

• Göz çevresindeki kırışıklık ve ince çizgiler ( kaz ayakları)

• Alın çizgileri

• Sivilce, yara, kazalardan sonra kalan izler

• Yanak, elmacık kemiği ve yağ erimelerinde yeniden hacim kazandırılmasında

Yüzdeki derin veya normal oturmuş kırışıkllıkların tedavisi dolgu dediğimiz yöntemler yapılır. İğne ile kırışıklığın olduğu bölgeye girilip dolgu maddesi enjekte edilerek kırışıklık giderilir. Kırışıklığın yanında dudak dolgusu veya dudak kontörü gibi hastanın istediği uygulamalar da yapılır. Veya yanaklarda, elmacık kemiğinde herhangi bir çöküklük varsa böylesi çökük olan kısımlar da dolgu ile doldurulur.

Dolgu maddesi olarak hyaluronik asit gününmüzde en fazla tercih edilen maddedir. Laboratuar ortamında üretilir alerji gibi herhangi bir yan etkisi yoktur, ciltle tamamen uyumlu, doğal bir görünüm verir. Etkisi geri dönüşümlüdür. Yani hyaluronik asit ile yapılan dolgular 6 ay - 2 sene arasında kalmaktadır. Geçici olması dezavantaj gibi görünse de asında bir avantajdır. Kalıcı dolgular fiyat açısından daha cazip gelebilir ama bu tarz dolgular birkaç yıl geçtikten sonra yerçekimi etkisiyle kendi yerlerinden ayrılabilmektedirler ve ortaya istenmeyen görüntüler çıkabilmektedir. Hele birde kötü uygulanmışsa madde kaybolmayacağı için ancak ameliyat ile yerinden allınabilir. Ama hyaluronik asit dolgularının böylesi bir riski yoktur. Nasolabial, dudak alt köşeleri, glabellar bölgeye, gözaltı, göz kenarları, alın, dudak, dudak kontorü gibi hemen hemmen her bölgeye uygulanabilir. Uygulama öncesi işlem yapılacak bölge lokal anestezik krem ile veya dudak için ise lokal anestezik enjeksiyonla uyuşturulur. Uygulama 15-20dk. arasına tamamlanır. Hasta uygulamadan sonra günlük yaşantılarına başlayabilir ve etkisi anında ortaya çıkar klinikten çıkarken dolgun güzel görünümlü yanaklara istediğiniz şekilde dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dr. M. Emre ÇİÇEK
Medikal Estetik Uzmanı
Web: www.emrecicek.com


Dr. Emre Çiçek
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>