>

KÖŞE YAZILARI | GABRIELA OLARU

3g Reklamları

"Dünya 4G’ye geçmiş olabilir ancak bizler 3 g ile henüz tanışma şerefine nail olduk." Gabriela Oana Olaru`nun yeni yazısı...
 
   
 
 
     

3G REKLAMLARI

Dünya 4G’ye geçmiş olabilir ancak bizler 3 g ile henüz tanışma şerefine nail olduk. Milletçe gelişmeleri geriden takip etmeye alıştık demek zoruma gidiyor ama maalesef geriden izliyoruz.

3 g gelmeden önce eve Türk Telekom’un Videofon’unu aldım ancak bu meretin üzerine danteli eksik. Evimizin en işlevsiz teknolojik ürünü olarak birinci sırada yer almaktadır. Bundan dolayı cep telefonumda 3g’ye geçmek konusunda hiç mi hiç acelem yok.

3 g uyumlu telefonum olmasına rağmen, öncelikle dışarıdan seyirci olarak kalmayı seçiyorum şu an için. Hatta biraz daha beklersem direk 4 g’ye geçiş bile yapabilirim. Ben istediğim kadar teknolojiden uzak durmayı seçebilirim, ne var ki televizyonlardaki reklamlar bu tercihimi çok da mümkün kılmıyorlar.

Turkcell’in oldukça hareketli olan 3 G reklamı Hidayet’in katılımıyla daha da renklenmiş durumda. Her ne kadar ekşisözlük yazarları Hidayet’in dansını beğenmemiş olsalar da, bana göre oldukça tatlı kendisi. Turkcellin bu reklamında hayatın bir çok alanından yer verilmeye çalışılmış. Reklamda en çok hoşuma giden ninenin torununun gelinliğini görmek istediği kısımdır. Ayrıca sağa sola kafa sallayan kızlar da çok şirinler. Gerçekçi olmayan tek şey, bana kalırsa tezgahı başında köfte ekmek hazırlayan adam olmuş. Operatörler istedikleri kadar cazip kampanyalar düzenlesinler, biliyoruz ki kota aşımında ciddi bir fiyat bindirilecektir. Ayrıca 3 g uyumlu cep telefonları arasında ucuza alınabilecek telefon olsa da, sırf bu teknolojiden yararlanmak için makinesini yenileyebilecek insan sayısı sınırlıdır. Gönül isterdi ki gelir seviyesi ne olursa olsun her insan istediği her şeyi alabilsin, ancak hepimiz biliyoruz ki bu şu an için tatlı bir hayal yalnızca.

Son olarak Turkcell’in jingel’ı oldukça başarılı ve akılda kalıcı:

“merak ne güzel şey, güzel şey merak,
merak aradığını hemen bulmak..”

Vodafone’un reklamları bir kaç tanedir. Aklımda kalan iki reklamı mevcut. Bunlardan birincisi Ali Sabancı’nın görüşlerini “uçakla” dile getirdiği reklam, diğeri de Tuncay’ın reklamıdır. Her iki reklam da Vodafone’un dünya çapında marka olması ve zaten bu teknolojiye yakın olması vurgulanmaktadır. Marka olarak Turkcell’in pazarı elinde bulundurduğunu düşünecek olursak, Vodafon’un bu avantajını sürekli dile getirmesi akıllıca olmuş diyebilirim. Ancak, ne var ki Vodafone marka olarak bana itici geldiğinden üzerimde inandırıcı olamadılar.

Tuncay’ın reklamı ayrı yapmacık geldi. Kendisi iyice İngilizlere benzemiş ve bana bu nedenden dolayı” bizden biri” hissini uyandıramadı. Bu hissi uyandıramadığından olsa gerek markayı da yabancıladım ki zaten yabancı. Vodafone’un her şeyden önce bir şekilde yerelleşmesi gerekir bana kalırsa.

Her şeye rağmen en güzel reklam şarkısı Vodafone’nin şarkısı bana kalırsa.(Özgürlük’müş adı) Dinlerken inanılmaz zevk alıyorum ve gerçekten de reklam ajanslarını bundan dolayı kutluyorum. Hatta şarkının daha uzun versiyonu olsa severek arşivime katmak isterim.

Avea’ya gelince; sanırım onlar 3g reklamları konusunda zayıf kaldılar çünkü yazının başından beri hafızamı zorlamama rağmen, reklamlarını hatırlayamadım. Hatta kendime ödev verdim, bu akşam televizyonda reklamını göreceğim ve yazıma ekleyeceğim.

Özellikle reklamları dikkatlice izleyen bir tüketici olarak 3g reklamlarının üzerime bıraktığı etkileri kişisel değerlendirmelerim bu kadar. Bu gelişimin en komik yanı, çekilen alternatif reklamlar bana kalırsa. Hani barda eğlenen ve arkadaşlarına öpücük gönderirken bir eşcinselin saldırısına! Maruz kalan adamın reklamı gibi olan eğlenceli reklamlar.

Son olarak, bir yerde okumuştum, 3g sayesinde porno ve sex sohbeti patlama yaşayacakmış. Desenize teknoloji bu sektörü iyice kalkındıracak!

Köşedeki Kedi
gabrielaolaru@hotmail.com
www.gabrielaolaru.comGABRIELA OLARU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>