>

SAĞLIKLI YAŞAM

Lodos Migreni Tetikliyor

Migren ve kronik baş ağrısı, sıcakların artması ve mevsimsel etkenler ile artıyor.
 
   
 
 
     

Yoğun baş ağrısı mide bulantısı olarak karşımıza çıkan migren rahatsızlığı, mevsimsel geçişlerden ve yoğun sıcaklıktan etkilenmektedir.

Bilimsel çalışmaların; sıcak havalarda damarların genişlemesi, ışık durumunda değişikliklerin yaşanması, sıcaklık ortalamalarının yükselmesi gibi faktörlerin migren ve kronik baş ağrısını etkilerinin artırdığı gözlemlenmektedir. Acıbadem Ankara Hastanesi Nöroloji ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, yaz döneminde migren ve benzeri baş ağrısı olan kişilerin birçoğunun hassas olduğu parlak güneş ışıkları, su alımını azalması, serinlemek amacıyla kullanılan çeşitli metotlar ve eşlik edebilecek diğer hastalıkların yaz döneminde şiddetinin artması ve kontrolünün zorluğu (örneğin yüksek tansiyon), migren ve baş ağrıları yaz döneminde daha sık gözlemlendiğini vurguluyor.

“Isı değişiminin yanı sıra rüzgarlar, özellikle lodos migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biri”


Serinlemek için kullanılan bazı yöntemlerde özellikle yanlış ve uzun süreli artmış klima kullanımı baş ağrılarına neden olur.

Yaz ayları ve sıcakların neden olduğu değişiklikler, uyku problemleri, düzenli yemek alışkanlığının olmayışı ve iş hayatındaki gerilimler migren ve baş ağrılarını artırır. Yaz dönemiyle birlikte artan baş ağrılarının tedavisi ağrının tipine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, tedavinin şekline karar vermeden önce ağrının tipinin belirlenmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, hastalığın tetikleyicilerinden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiği konusunda migren rahatsızlığı olanları uyarıyor. İlaç dışı tedaviler kimi zaman ilk seçenektir. İlaç tedavisine rağmen geçmeyen veya sıklığı artmış olan hastalarda farklı enjeksiyonlar ve blok yöntemleri de uygulanmaktadır. Bu yöntemler ilaç tedavisini etkinliğini arttırmaktadır.

Migren Ağrılarını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öğün atlanmaması vücudun kendini zinde tutması çok önemlidir. Kan şekerini sabit tutmak için düzenli yemek yemeye özen gösterilmelidir.

Uyku düzenine dikkat edilmeli ve her gün vücut alışkanlığını oturtmak için aynı saatte kalkılmalı. Bazen tüm gün süren baş ağrılarının sebebi uykusuzluk olabilmektedir. Gün ortasında uyumamaya da özen gösterilmelidir. Her gün aynı saatte egzersiz yapmak stresten arınmaya yardımcı olacağı için ağrıların gelişmesini önlemektedir.

Migreni tetikleyen faktörleri daha iyi tespit edebilmek için baş ağrısı günlüğü tutulmasını tavsiye eden Ali Kemal Erdemoğlu, bol bol sıvı tüketilmesinin gerektiğinin ve mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

Ayrıca çay ve kahve tüketiminin sınırlanmasının, günlük tüketimin 4-5 fincana yükseldiğinde kahvenin kafein bağımlılığı yapabildiğini ve ertesi sabah migreni tetikleyebildiğini vurguluyor.

Sıcak Havalarda Migreni Engelleme Yöntemleri

Acıbadem Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu migrenin ve kronik baş ağrılarının etkilerini azaltmanın önerilerini şöyle sıralıyor; güneşin dik olarak geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterin. Zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanın. Ani ısı değişikliklerinden kaçının. Çok sıcak ortamdan, klimatize edilmiş soğuk ortama geçmemeye özen gösterin. Klimadan gelen soğuk havaya direkt maruz kalmamaya dikkat edin. Alkol tüketimi baş ağrılarını tetiklemektedir.

Kıyafet seçimine özen gösterilmeli, açık renk terletmeyen ve bol giysiler tercih edilmelidir. Sokağa çıkıldığında geniş kenarlıklı şapkalar ve gözlükler takılabilir. Yeterli sıvı alımı önemlidir. Yazın sıcak günlerde en az günde 3-3,5 litre su tüketiminde yarar vardır. Ayrıca ayran gibi serinletici sıvıların tüketimi de arttırılmalıdır. 

Etiketler: Lodos, Migren, kadın, Yaz, Kış, Sağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>