>

KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Işıltılı Mücevherler

Bugün, bakmaktan kendinizi alamadığınız dünyanın en gösterişli mücevherleriyle buluşturacağım sizleri. (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Nisan ayının başından bu yana sizlerle birlikte lüks gündeminin nabzını tutuyoruz. “Bu dünya öyle hareketli, öyle ışıltılı ki direkt içinde olamasanız da takip etmek bile keyif veriyor” diyorsunuz mesajlarınızda. Haklısınız. Dünya değişiyor, lüks değişiyor. Kendinizi özel hissetmenizi sağlayan her ürün, her hizmet sayesinde kişisel lüksünüze sahip olabiliyorsunuz artık. Ama bugün değişen lüksten bahsetmeyeceğim. Bugün, bakmaktan kendinizi alamadığınız her detayını incelemekten büyük bir keyif aldığınızı bildiğim dünyanın en gösterişli mücevherleriyle buluşturacağım sizleri.

Geçen yıl Eylül ayında Cartier yeni koleksiyonunu tanıtmak için Esma Sultan Yalısı’nı tüm gün boyunca kapatmış ve buraya dünyanın dört bir yanından müşterilerini davet etmişti. Güzel bir sonbahar pazarıydı. Boğaz’ın mavi ışıltısı Cartier tasarımlarıyla birbirine karışıyor, konuklar da bu atmosferden büyülenmiş bir şekilde mücevherleri inceliyorlardı. İşte böyle bir havada karşılamak isterdim sizleri ama şimdilik aşağıdaki mücevherlerin ışıltılarıyla idare etmeniz gerekecek. Bir de ilginç yapılış öyküleriyle… İşte merakla beklediğiniz ışıltılı kolyeler…


BOUCHERONBoucheron’un bu gerdanlığı ödüllü tasarımcı Marc Newson tarafından tasarlanmış. Gerdanlığın adı Julia. Bu isim Öklid geometrisine alternatif olarak geliştirilen fraktal geometrisinin yaratıcısı Fransız matematikçi Gaston Julia’dan geliyor. Gerdanlığın üzerinde tam 2.000 adet pırlanta ve safir taşları yer alıyor. 260 gram ağırlığındaki bu benzersiz gerdanlık tam 1.500 saatte yapılmış.


BULGARIBulgari’nin bu sahibini her ortamda fark edilebilir kılan kolyesi 951 tane elmas ve 169 tane safir taşından yapılmış. Kolyenin üzerinde toplam 400 karatlık değerli taşa yer verilmiş. Bu taşların arasında da türünün tek örneği olan mücevher parçalarıyla sadece 7 adet üretilen saat yerleştirilmiş.


CARTIERBu harika kolye Cartier’nin Inde Mysterious koleksiyonun en özel parçası. Hindistan’ın mücevher geleneğinin yansıtıldığı kusursuz bir parça… Toplam 136 karatlık turmalin taşından yapılan kolyeyi aynı zamanda kahverengi elmaslarla briolette kesimli ve damla şekilli olan elmaslar da süslüyor.


GRAFFLesotho Promise… Graff’ın resimdeki kolyesinin adı bu. Bu kolyeyi benzersiz kılan dünyada bulunan 15. en geniş elmasın üzerini süslüyor oluşu. Elmas Güney Afrika Lesotho’da Letseng Elmas Madeni’nde bulunduğu için adı Lesotho Promise olmuş. Üzerini süsleyen elmasların toplam ağırlığı ise 223.35 karat.


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>