>

KÖŞE YAZILARI | ÖZCAN KANDEMİR

Yaşama Dair

Özcan Kandemir "Yaşama Dair" köşe yazılarıyla Cosmoturk.com ailesinde...
 
   
 
 
     

Merhaba...

Sevgili Cosmoturk okurları, bu sütunlardan ilk kez sesleniyorum size. Henüz tanışmadık, birbirimize sıcaklığımız geçmedi, yüreklerimiz ellerimiz birleşmedi ama, bunun en kısa sürede olacağını umuyorum.

Hatta “biliyorum “diyebilirim. Çünkü, ne zaman yüreğinizi dürüstçe açar ve herkesi aynı mesafede kucaklarsanız mutlaka bir noktada bir araya gelirsiniz.

Beni tanımayanlar için izninizle kendimi biraz tanıtmak istiyorum.

Otuz yıl aralıksız gazetecilik yaptım. Gazetecilik serüvenim öğleden sonraları çıkan “Son Posta” adlı gazete de başladı. 69-70’li yıllardı. O ilk günkü heyecanımı, ilk imzamı gördüğüm gün ki sevincimi hala hatırlarım. O gün anladım ki, ben bu meslek için yaratılmışım.

Burada başlayan gazetecilik tutkum, Hayat ve Ses Mecmuaları, Hürriyet Gazetesi, Haftalık ABC Gazetesi derken, 1984 yılında Gelişim Yayınlarına transferime kadar uzandı.

Gelişim Yayınları meslek hayatımın dönüm noktasıdır. Gazetecilik heyecanını, özgürlüğünü ve iyi, doğru haber yapma ilkelerini burada öğrendim...

Önce Kadınca dergisine değişik konularda röportajlar yaptım, bu kuruluşta yer alan Nokta, Ev kadını, On yedi, gibi dergilere onlara uygun konu buldukça yazdım. Farklı dergilere, farklı konular yazmak ayrı bir zevkti.

Daha sonra Bella ve First Dergisi’nin Yayın yönetmenliğini yaptım. (özellikle kadın okurlarla buralardan tanışıklığımız olabilir).

Şirket daha sonra, birçok el değiştirdi, ben dört patron değiştirdim ama, yayınları bırakmadım. Ta ki, gazete okumanın gazete patronu olmaya yettiğini sanan kötü patronlar ve kötü yönetimler yüzünden şirketin kapılarına kilit vurulana kadar.

Dergilerin kapanma noktasına gelmesiyle birlikte bende emekliliğimi istedim ve 1995 yılında emekli oldum ama, gazeteciliği bırakmadım. Sabah Gazetesi’nin Almanya ve İstanbul baskısında çıkan kadın eklerini yaptım. Gazetecilik bir birikim işidir ve yıllar geçtikçe değeri artan bir meslektir. Beyni bulanmadıkça. Eli tuttukça yıllanmış şaraplar gibi tadı ve değeri artan bir meslektir.

Bundan böyle bu sütunlarda hafta da bir kez pazartesi günleri birlikte olacağız.

Başlıktan da anlaşılacağı gibi “Hayata Dair” ne varsa konuşacağız, tartışacağız.

Kadınlar benim için çok önemli. Yıllarca Kadınca Dergisinde çalışan kadın, Bella Dergisinde ev kadını ve First Dergisinde sosyete kadınlarıyla birlikte oldum. Konuştum, dertleştim ve hepsinin sorunlarını yakından öğrendim. Gördüm ki, hiçbir şey göründüğü gibi değil. Her olayın, her kişinin ve her kurumun görünmeyen yönleri var. (gazeteciyi de diğer insanlardan ayıran en büyük özellikte bunları görüp anlamak ve yeri geldiğinde okurlarıyla paylaşmaktır)

Bu sütunlarda her şeyi paylaşacağız, sırasında kadın sorunları, sırasında aile çatışmaları, sağlık, aşk, ihanet, güzellik, sevgi.... Kısacası hayatın içinde ne varsa bu sütunlarda olacak.

Bu sütunlar bana olduğu kadar size de açık olacak. Lütfen bana sorunlarınızı, sevinçlerinizi, özlemlerinizi ve sizin yazma olanağınız olmadığı için yazılmasını istediğiniz ne varsa lütfen bana yazın. “Dertler paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça artar” derler ve ben bu söze çok inanırım.

Bu sütunlarda alışılmadık bir şey daha olacak. Zaman zaman yazdığım konuya ilişkin bir şiir koyacağım. Bunlar benim şiirlerim olacak (benim bir de şair yanım var.) Zamanla bu yanımı da tanıyacaksınız. Büyüme Çocuk ve Bu kentleri Özleyeceksin adlı iki şiir kitabım var.

İnternet çıkalı romantizm yok oldu ama, gene de şiiri sevenlerin olduğunu düşünüyorum. Bu sütunlarda şiir severlerle de buluşacağız.

Anlatmak istediğim o ki, birlikte olmak için ne gerekirse yapacağım. Çünkü, okur-yazar ilişkisine çok inanıyorum.

Ve size şimdilik kaydıyla ve benim yaşam felsefemi yansıtan bir şiirimle veda ediyorum.


YAŞAM BİR SOLUK KADAR

Yaşam bir soluk kadar az
Arzular bu zaman sığmaz
Kırmayalım bir hiç için birbirimizi
Bağışlatmaya bakarsın zaman kalmaz.

Yaşam nerede biter, bir bilen var mı?
Kim alıp gitmiş ki, şöhreti malı,
Geriye kalacak birkaç hoş anı
Onu da dostlarla yaşayın gitsin...

Pazartesi günü buluşmak dileğiyle sevgiyle kalın.

Özcan Kandemir
o.kandemir@superonline.com

 


ÖZCAN KANDEMİR
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>