>

KÖŞE YAZILARI | Prof. Dr. Akın Yücel

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Gözkapağı estetiği ile gençlikteki bakışlarınıza yeniden kavuşmak mümkün. (Prof. Dr. Akın Yücel)
 
   
 
 
     

Gözkapağı estetiği operasyonu (blefaroplasti) artık o kadar popüler ki, Hollywood yıldızları Jennifer Aniston ve Angeline Jolie bile göz kapaklarındaki sarkmaları azaltmak için bu operasyonu tercih ediyor. 2000’li yılların başından bu yana başta Amerika olmak üzere tüm dünyada “estetik operasyonlar” listesinde ilk sıralarda yer alan gözkapağı estetiğini Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel anlattı. Prof. Dr. Yücel göz kapağı estetiğinin gözlerin görünümünü yenilemek ve gençleştirmek için yapılsa da, göz altlarındaki koyu halkaları ve göz çevresindeki ince kırışıklıkları yok etmek için olmadığının da altını çizdi.

Geçen yıllar ile birlikte gözlerimiz şişkin, sarkık, yorgun ve yıpranmış bir hal alabiliyor. Ancak bazı kişilerde henüz 20’li ve 30’lu yaşlarında anne ve babadan kalan bazı genetik özelliklerden dolayı göz kapaklarında sarkmalar ya da gözaltı torbaları olabiliyor. Geçen zamana karşı saati geri döndürerek yüze daha genç bir görünüm kazandıran cerrahi bir müdahale olan “göz kapağı cerrahisi”, ayrıca hastanın göz kapağı çevresindeki fazla yağ ve doku tabakasının da alınmasını ve hastanın görme oranın artmasını sağlıyor. Son dönemde gözkapağı estetiğini tercih eden insanların sayısında ciddi bir artış söz konusu. Amerikan Plastik Cerrahi Derneğine (ASPRS) göre, göz kapağı estetiği yaklaşık çeyrek milyon operasyon sayısı ile erkekler ve kadınlar arasında özellikle 2004 yılından bu yana en çok tercih edilen estetik operasyonların başında geliyor.

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, etkili bir operasyon olan göz kapağı estetiğinin sıklıkla yüz gençleştirme işlemleri ile birlikte uygulandığına dikkat çekerek, hastanın isteğine bağlı olarak tek bir işlem olarak da gerçekleştirilebileceğini belirtti. Prof. Dr. Yücel, göz kapağı estetiğinin gözlerin görünümünü yenilemek ve gençleştirmek için yapıldığını, göz çevresindeki renk değişimlerini ve ince kırışıklıkları (kaz ayakları) yok etmek için ise yeterli olmadığının da altını çizdi.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NEDİR?

Göz kapağı estetiği yerine göz çevresi estetiği terimini kullanmak daha doğru olacaktır. Burada üst göz kapağını kaşlar ve alınla birlikte, alt göz kapağını ise yanak ile birlikte değerlendirmek gerekir. Üst kapakta fazla deri çıkarılıp göz kapağı üzerinde oluşan yığılma önlenir. Ayrıca kaş kenarları kaldırılır. Gerekiyorsa endoskop yardımı ile kaşlar yukarı alınır. Alt kapakta ise bozulmuş olan kapak-yanak ilişkisi düzeltilir. Alt kapakta torbalanmış olan yağlar çıkarılıp yanak üzerine taşınır, aynı zamanda orta yüz bölgesi yukarı doğru taşınır. Gerekiyorsa yanağa ve göz çevresine yağ enjeksiyonları yapılır. Göz çevresindeki ince kırışıklıklar için kimyasal soyma ya da lazer yapılabilir. Göz kenarındaki kaz ayaklarına Botoks uygulanabilir. Göz çevresindeki renk değişimleri için ise yine lazer uygulamaları ya da yağ enjeksiyonları yapılabilir. Tüm bu işlemler tek tek yapılabileceği gibi, yüz gençleştirme ameliyatının bir parçası olarak da gerçekleştirilebilir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NE ZAMAN YAPILIR?

Göz kapağı estetiği genelde 35 yaş sonrasında yapılır. Ancak üst kapak yapısı ailesel olarak fazla etli ve düşük olan hastalarda ve alt kapakta belirgin torbalanması olanlarda çok daha erken yaşlarda ameliyat gerçekleştilebilir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İÇİN İDEAL KADIN VE ERKEKLER KİMLERDİR?

Torbalı ya da sarkık göz kapaklarına sahip, gerçekçi beklentileri olan, fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak buna hazır hastalara bu operasyon uygulanabilir. Özellikle üst göz kapağı ameliyatları erkek hastalar tarafından çok talep edilen bir girişim. Düşük göz kapakları erkeklere sürekli yorgun ve uykulu bir ifade vermekte. Bu da, özellikle iş yaşamında sorunlara yol açmakta. Eğer hastada ilave göz hastalıkları ya da tiroid hormon bozuklukları varsa öncelikle bunlar tedavi edilmelidir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

Göz kapağı ameliyatları dikkatli ve ehil ellerde yapılmazsa, hastalarda gözlerini kapatamama, alt göz kapaklarının aşağıya doğru çekmesi, gözlerde kuruma ve hatta körlüğe kadar varan komplikasyonlar görülebilir. O nedenle her ameliyat için olduğu gibi, göz kapağı ameliyatları da asla hafife alınmamalıdır. Ancak düzgün yapıldığında bu ameliyatlar kısa süre içerisinde çok etkili sonuçlar veren ve hastaların ifadesini bir anda gençleştiren işlemlerdir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Ameliyat süresi hastanın yapısına ve yapılacak işleme göre değişir. Üst kapak tek başına yapılacaksa lokal anestezi yeterli olabilir ve yaklaşık 45 dakika sürer. Alt kapaklar yaklaşık 1.5 saat sürer ve lokal anestezinin yanında sedasyon dediğimiz sakinleştiricilerin de kullanılması gerekir. Alt kapakta kesikler ya kirpik altından, ya da kapağın içinden yapılır. Bu ameliyat sırasında genellikle orta yüz bölgesine de germe işlemi uygulanır. Üst göz kapaklarında ise kesik kapağın tam ortasında yer alan ince kırışıklığa yerleştirilir. Beraberinde kaşlar da kaldırılacaksa ameliyat süresi biraz daha uzar. Kaş kaldırma saçlı deriden yapılan kesiklerle ve genellikle endoskop yardımı ile yapılır. Ameliyattan bir süre sonra izler büyük oranda ortadan kaybolur. Göz kapakları insan vücudunda en az iz kalan bölgelerdir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ NASILDIR?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İlk 2 gün bir miktar şişme ve morarma olabilir. Bunu azaltmak için erken dönemde mutlaka buz uygulaması yapıyoruz. Hasta 3. gün televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir, güneş gözlüğü takarak dışarı çıkabilir. Beşinci gün tüm dikişleri alıyoruz. Dikişler alındıktan sonra hasta işine dönebilir. Morluklar kaldıysa kapatıcı makyajlar yardımı ile bunlar gizlenebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra yüz büyük oranda normale döner. Hastaların ameliyat sonrası 3 ay güneşten korunmaları gerekir.

Prof. Dr. Akın Yücel
Web: www.drakinyucel.com


Prof. Dr. Akın Yücel
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>