>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

2009/2010 Sonbahar-Kış Trendleri

"Hiçbir yerde bulamayacağınız detaylar burada !..." Selma Sarıgüzel`in yeni yazısı...
 
   
 
 
     

2009/2010 SONBAHAR-KIŞ TRENDLERİ

Henüz yaz mevsimine bile girmedik, fakat koleksiyon hazırlayanlar ve seneye kış trendlerini merak edenler için, renkleri, temaları ve trendleri vermeye devam ediyorum.

Daha önceki yazımda 2009/2010 Sonbahar- Kış triko trendlerini açıklamıştım. Şimdi ise, örme-dokuma ve denim grupları için temaları açıklayacağım.Bu yazıyı 4 bölümden oluşturmaya karar verdim. Çünkü temalar, bayan- erkek ve çocuk için trend dökümleri tek bir yazı ile hem uzun hem de sıkıcı hal alabileceğini düşünerek, ilk olarak temalarla giriş yapıyorum.1. TEMA ; ANARTISTES (Artist+Anarşist)

Anarşist ve artist kelimelerinin karışımı. Oscar Wilde’dan, Colette’ten ilham alınıyor. Her şeyin sanal olduğu dünyada denge kurmak için entelektüel evren, yazı ve şiir önemli.Çağdaş desenler, cinsiyetsiz ama eğlenceli, biraz da bohem. Renkler, mürekkep renklerinden oluşuyor.Çin mürekkebi, tüy kalemle kullanılan mürekkepler, sepya, kömür, kahverengi, karanlık renkler. Daha şiirsel kadınsı olmak için pastel tonlar.

2. TEMA; SORTILEGES (Sihir)

Metamorfoz, mutasyon, dönüşümler. Su ve ahşap etkisi, doğaya dönüş. Kızıllık çok moda. Ateş renkleri…Çağdaş zamanın modern cadıları… Fantastik bir ambians, kadınlar bir dönüşüm yaşıyor.

İlham kaynağı su dünyası ama deniz değil, orman içindeki göller ve oradaki fantastik canlılar.Kumaşlar bu etkilerle daha ipeksi… Renklerde perileri anlatan inci renkleri, sarı, pembe, eflatun… Petrol ve haki ile kızıl gamı…

3. TEMA; SOUTHERN SOUL (Güneyli ruhu)

Gezginlerin tozları, zaman içinde yolculuk, Amerikan çölleri, caz kültürü, yenidünyalar, western ruhu, korseler, uçarılık, çok feminen çizgiler.Endüstri öncesi topluma geri dönüş, hammaddelerin kullanılması. Daha kırsal bir görünüm, bitişlerde saten ve rugan… Tozlu renkler.

4. TEMA; WORLD ARK (Şehir göçmenleri)

Modern şehir hayatında folklor havası. İlkellikle birleşen teknoloji, lüks ve folklor etkileri.

Daha gençlere yönelik bir tema ve canlı renklerden oluşuyor. Şarkıcı Björk’ten ilham alınıyor.Renk gamında canlı sarılar, kırmızı, mor ve daha nötr renkler. Teknove spor kıyafetler geri geliyor. Haute Couture- Jackie Onassis havası.

Seneye belirlenen kış temaları bu şekilde, haftaya bayan giyimdeki detaylar, giyim özellikleri, denim de kullanılacak dikiş özellikleri ve yıkama çeşitleri bir arada olacağız.

Modalı günler…

Selma Sarıgüzel
selmasariguzel@mynet.com


SELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>