>

KÖŞE YAZILARI | SEVİNÇ ÇAKMAZ

Uğur’un yüzüğü ve Uğur böceği…

"Şarkısını söylerken,eğer hemen uçarsa dileğimin de ivedi olacağına inandım hep..." Sevinç Çakmaz’ın yeni yazısı…
 
   
 
 
     

UĞUR’UN YÜZÜĞÜ VE UĞUR BÖCEĞİ …

Baharın ilk uğur böceği ile,Taksim’in göbeğinde,eski ofisimde bunalmış bir soluk almak,hayattan güzel bir an çalmak için terasa çıktığım sıradaki kısacık bir anda karşılaştım.

Çocukluğumdan beri her gördüğümde yüzüme sıcacık bir tebessüm yerleştiren bu küçücük, kırmızı bir o kadarda güzel böcek yine aynı duyguyu saldı yüreğime.

Sol elimde 35 yıl önce doğduğunda kocası tarafından,oğul müjdesi sebebiyle takılan bir yüzük var ki,bana hediye edildiğinde sahibinin ismi gibi UĞUR getireceğine inandığım ve taktığım,artık benim olan uğur yüzüğüm,sağ elime de bu baharın ilk uğur böceği var.

Şarkısını söylerken,eğer hemen uçarsa dileğimin de ivedi olacağına inandım hep .O anda ihtiyacım olan,olmasını da çok istediğim iki dilek geçti yüreğimden ve şarkısını söylemeye başladım.”Uç uç böceği annen sana terlik pabuç alacak…” ve hep aynı melodi ile…


Yine aklımdan aynı sorular geçti; bu sevimli böcek terliksiz ve pabuçsuz mu ? Yoksa en sevdiği şey terlik ve pabuç hediye edilmesi mi ? Yoksa bir terlik ve pabuça karşın,insanlara değerinin maddi karşılığı olamayacak kadar değerli dilekleri ve uğuru getirerek mi gerçekleşmesini mi sağlıyor ? BİLMİYORUM…

Ama BİLİYORUM ki iki dileğimde hemen olacak.Ben dilerken o da aynı hızla elimden uçup gökyüzüne doğru başka uğur bekleyenlere doğru gidiyor.

Ben hala gülüyorum.Beni bu kaosun içinde bile gülümsetmesi yetiyor aslında,yitirtilmek üzere olduğum ümitlerimi geri getiriyor,yol açıyor uğur böceği…

Ertesi gün yine elimde uğur yüzüğüm,Uğur’un eski yüzüğü ilk dileğim oluyor.Havalara uçmak üzereyim,sırtımdan kalkan yük,baskı ile uğur böceği kadar hafifim ama bir okadar da büyük.İçimde uzun zamandır yiteni yok ediyorum yeni başlangıçlar için.

Bedenime kan,yüzüme bir daha kalkmamacasına oturan tebessümüm yerleşiyor ve ben ışık dolu bu yeni yolda yürümeye başlıyorum.

İkinci dileğime mi ne oluyor ?

Gerçekleşmek üzere,bekliyorum ve kabul ediyorum…

Uğurlar olsun…

Sevinç Çakmaz
sevinc@cosmoturk.comSEVİNÇ ÇAKMAZ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>