>

KÖŞE YAZILARI | SİBEL ŞENGÜL

Kendi Dünyanı Kendi Gerçekliğini Yarat

"Dünyada tek bir gerçeklik yok..." (Sibel Şengül)
 
   
 
 
     

Dünyada tek bir gerçeklik yok, özellikle ilişkiler söz konusu olduğunda kesin doğru ya da yanlış diye bir ayırımdan söz edemeyiz.

Doğru ya da yanlış, iyi ya da kötü sizin kim olduğunuzla, nerede doğduğunuzla, nerede yaşadığınızla, değer yargılarınızla ilgili. Eş değiştirme partilerine katılanlar, çok eşli yaşayanlar, zina suçlaması ile recm edilenler... Farklı coğrafyalar, farklı kültürler, farklı hayatlar.

Özel hayatındaki çalkantılardan ötürü eleştirdiğin yanı başındaki kişinin ünlü ve zengin versiyonuna hayranlık besleyebiliyorsan gerçekten neyi eleştiriyorsun?

Hayat kısa, ömür gelip geçiyor. Herkesin ne istediği ne düşündüğü önemli değil, kendinizi mutlu eden şeylere kulak verin.

Birçok kişinin ideal çift olarak parmakla gösterdiği üniversitede tanışan ve evlenen çiftler de mutsuz olabiliyor, aldatabiliyor, boşanabiliyor ya da boşanmayıp bir yalanı devam ettirebiliyor. Biraz derine indiğinizde büyük aşk hikayesi olarak gözünüze sokulan ilişkilerin aslında sıradan, sıkıcı, samimiyetsiz içi boş hikayeler olduğunu göreceksiniz. O halde ben neden aradığım aşka daha önce falan yerde falanca zamanda denk gelmedim diye umutsuzluğa kapılmayın. Geçmişi bir kenara bırakıp geleceğinize odaklanın.

Kaç yaşında olursanız olun, daha önceki tecrübeleriniz ne olursa olsun, sokakta, barda, internette, tatilde, yurtdışında, hastanede ya da trafikte tanışacağınız biri ile mutluluğu yakalayabilirsiniz. Tanışma şekliniz ya da tecrübeniz kimseyi ilgilendirmez, kendi aşk hikayenizi oluşturmak yine sizin elinizde. Kendinizi ve yaşadıklarınızı dışarıya karşı nasıl yansıtırsanız o şekilde algılanırsınız. Daha önceki ilişkinizi partnerinizin sizi aldatması sebebi ile salya sümük ağlayarak bitirmiş olabilirsiniz. Etrafınıza karşı ben yetersiz ve beğenilmeyen bir kadın olarak aldatıldım diye yakınmak yerine hak ettiğim değeri bana göstermekten aciz bu kişiye tahammülüm kalmadı ve ayrıldım diyebilirsiniz. İş ki öncelikle siz kendi değerinizin farkına varın ve kurduğunuz cümlelerin gerçekliğine inanın. Siz kendinizi nerede konumlandırırsanız o mertebenin getirdiği değeri görürsünüz.

Değerinizi başkalarının size gösterdiği davranışlar belirlemez. Değerinizi aslında bilinçaltınızda kendinizi konumlandırdığınız yer ile kendiniz belirliyorsunuz. İkili ilişkilerde de yaşanan ilgisizlik, aldatılma, küçümsenme, şiddet gibi birçok negatiflik en başından sinyallerini verir. Kendinizi bilinçaltınızda koyduğunuz yer ile orantılı olarak bu davranışlara katlanıp katlanmama kararını siz verirsiniz. Kimileri için bu sınır en ufak bir ses yükselmesinde tükendiği gibi kimileri senelerce aldatılmaya, şiddet görmeye katlanabilmektedir. Arzuladığınız hayatı ve ilişkiyi yaşamak için isteklerinizi belirleyin ve bu istekleri hak ettiğinize gerçekten inanın.

Unutmayın, kıskandığınız hayatları yaşayan hiç kimse sizden daha iyi değil, sadece daha iyi olduğunu düşünüyor ve bu gerçekliğe yürekten inanıyor.

Ciddi İlişki ve Evlilik

Sosyal Hayat Rehberiniz
Neden Hala Bekarsınız?


SİBEL ŞENGÜL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>