>

KÖŞE YAZILARI | SİMGE KURBAN

Moda kimlerin eline teslim edildi, haberiniz var mı?

"Modacı olmak için ünlü olmak yeterli mi? Hiç eğitim almadan, bu konuyla ilgili deneyim edinmeden modacı olunabilir mi? " Simge Kurban`ın yeni yazısı...
 
   
 
 
     

Moda Kimlerin Eline Teslim Edildi, Haberiniz Var mı?

Modacı olmak için ünlü olmak yeterli mi? Hiç eğitim almadan, bu konuyla ilgili deneyim edinmeden modacı olunabilir mi? Hollywood’daki “celebrity” lere ve bizdeki cemiyetin önde gelen isimlerine bakacak olursak; evet, olunabiliyormuş. Çevrenizin geniş ve isminizin çok bilinir olması yeterli.

Önüne gelenin “modacıyım, markamı yaratıyorum” diye gezindiği bu alemde öyle tanıdık isimler var ki!. Sadece isimlerine güvenerek kendi markalarını yaratan Nicky Hilton, Gwen Stefani, Britney Spears, Victoria Beckham, Jennifer Lopez, Jessica Simpson, Sarah Jessica Parker bunların birkaçı. Lauren Conrad ve Nicky Hilton daha henüz Los Angeles Moda Haftası’nda koleksiyonlarını sergilemişken, tayt tasarlayacağını cümle aleme ilan eden Lindsay Lohan’ı da hesaba katın ve moda dünyasının bu iştahları kabartan pazar payının ne menem birşey olduğunu varın siz düşünün. Sadece yurtdışında değil, ülkemizde de bu isimleri örnek alanlar fazlasıyla mevcut.

Cemiyet hayatından bazı sosyetik hatunlar kendi markalarıyla defileler düzenliyorlar, elit muhitlerde butikler açıyorlar. Bazısı çevresini kullanıyor, bazısı ise zengin kocasını. Sadece abiye elbise ya da tişört vb. ürünler tasarlayarak modacı sıfatını kazanmak mümkün mü peki? Yakını çok ünlü olan birileri bunu kullanıp güya İtalya’larda eğitim alarak Nişantaşı’nda mağaza açabiliyor; ama sonra bakıyoruz ki moda macerası kısa soluklu oluyor. Aileden kalma miras ya da zengin koca parasıyla herşey olunabiliyor artık. Yeter ki paranız ve ününüz olsun. Yanınızdaki stajyer stilistlere tasarım yaptırıp, üstüne kendi isminizi koyarsanız sizden modacı da olur, mimar da, mühendis de.

İşin şu tarafı da var tabii ki. Mankenler de çeşitli firmalar için koleksiyon hazırlıyorlar. Mesela Kate Moss Topshop için hazırladığı koleksiyonda kendi giyim stilinden örnekler sunuyor. Bir de üzerine modellik kariyerini ekleyin, bu kadından farklı birşeyler bekleyebiliyorsunuz doğal olarak. Sonuçta bu camianın içinden gelen biri o. Sienna Miller da kendi hippi-bohem tarzını modacı ablasıyla markalaştırarak kendine moda dünyasında şans arayanlardan.
Bunlardan hangilerinin başarılı olacağını yakın zamanda göreceğiz. Bu işin okulunu okuyup bu şaşaalı dünyada kendine bir yer arayanlar mı yoksa şov dünyasındaki yerinden faydanalanıp bunu daha çok paraya çevirmek isteyenler mi ?

Simge Kurban
simge@fashinn.net

 


SİMGE KURBAN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>