>

KÜLTÜR-SANAT

22.Uluslaraarası Adana Altın Koza Film Festivalinde Geri Sayım!

Altın Koza heyecanı Adana’yı 22.kez saracak…
 
   
 
 
     

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali için geri sayım başladı.

Her yıl olduğu gibi ülkemizden ve dünyadan kısa ve uzun metraj filmler ve çeşitli seçkiler, festival haftası boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması, yine festivalin en heyecan uyandıran bölümleri olacak.

Ayrıca bu yıl festival kapsamında ilk kez „Adana‟ konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması gerçekleştirilecek. Festival kapsamında, tüm kategorilerdeki yarışmalarda toplam 876.000 TL. ödül verilecek.

Bunların yanı sıra atölye çalışmaları, söyleşiler ve sergiler de festival kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

ONUR ÖDÜLLERİ

Festivalin Onur Ödülleri bu yıl sinemamızın en önemli yapımcılarından Türker Ġnanoğlu, sinemamızın unutulmaz oyuncuları AyĢen Gruda ve Aytaç Arman ile popüler müziğin ve radyo yayıncılığının saygın ismi Sezen Cumhur Önal‟a takdim edilecek.

Bölüm kapsamında, ödül alan sanatçıların yer aldığı sevilen eserler, festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Sanatçıların ödülleri, 14 Eylül Pazartesi tarihinde gerçekleştirilecek Açılış ve Onur Ödülleri Töreni‟nde takdim edilecek.

Tören, saat 20.00‟da Kırmızı Halı geçişi ile başlayacak. Kırmızı Halı geçişinin sunucusu Deniz Akkaya olacak. Saat 20.30‟daki törenin sunuculuğunu ise Burcu Esmersoy ve Behzat Uygur yapacak.

FESTİVAL YARIŞMALARI


Ulusal Uzun Metraj Film YarıĢması’na Rekor Başvuru Finalist Filmlerden 4’ünün Dünya Prömiyeri, 8’inin ise Türkiye Prömiyeri Adana’da Yapılacak.

Sinema dünyasının heyecanla beklediği ve her yıl olduğu gibi yoğun ilgi gören yarışmaya başvuran 58 eserden 15‟i, jüri önüne çıkmaya hak kazandı. Finalistlerden 4‟ünün Dünya prömiyeri, 8‟inin Türkiye prömiyeri Adana‟da yapılacak. Yarışacak filmlerden 10‟u ise, yönetmenlerin ilk filmi olarak dikkat çekiyor.

Yarışmada; Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali‟nde, Türkiye prömiyerini ise Adana‟da yapacak olan, Emin Alper imzalı Abluka, Yine Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali, Türkiye prömiyerini ise Adana‟da yapacak olan Senem Tüzen‟in yönettiği Anayurdu, Nesli Çölgeçen imzalı Çalsın Sazlar, Tunç Davut‟un yönettiği ve Dünya prömiyerini Sarajevo Film Festivali‟nde yapan, Türkiye prömiyerini ise Adana‟da yapacak olan Dolanma, Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali‟nde yapan, Türkiye prömiyerini ise Adana‟da yapacak Faruk Hacıhafızoğlu‟nun Kar Korsanları, Çiğdem Sezgin‟in Dünya prömiyerini Adana‟da yapacak Kasap Havası, Montreal Film Festivali‟nde yarışan ve Türkiye prömiyerini Adana‟da yapacak olan Mehmet Eryılmaz imzalı Misafir, Emine Emel Balcı‟nın Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali‟nde yapan, Türkiye prömiyerini Adana‟da yapacak olan Nefesim Kesilene Kadar, yine Montreal Film Festivali finalistlerinden ve Türkiye prömiyerini Adana‟da yapacak olan Selim Evci imzalı Saklı, Sundance Film Festivali‟nde yarışan ve Türkiye prömiyerini Adana‟da yapacak olan Tolga Karaçelik imzalı Sarmaşık, Ahu Öztürk‟ün yönettiği ve Dünya prömiyerini Adana‟da yapacak olan Toz Bezi, Çağıl Nurhak Aydoğdu‟nun Dünya prömiyerini Adana‟da yapacak filmi Yarım, Dünya prömiyerini Adana‟da yapacak Görkem Yeltan imzalı Yemekteydik ve Karar Verdim, Barış Atay‟ın yönettiği Eksik ve Erden Kıral imzalı Gece isimli filmler yarışacak.

Yarışmanın jüri başkanlığını yönetmen Ümit Ünal, yürütecek. Ünal, 2005 yılında 12. Altın Koza Film Festivali‟nde kendisinin yazıp dört farklı yönetmenle çektiği “Anlat İstanbul” filmiyle „En İyi Film‟ ve „En İyi Kurgu‟ ödüllerini almıştı. Yönetmen ayrıca, 15.Altın Koza‟ da „En İyi Senaryo‟ ödülü kazandığı “Ara” (2007), 16. Altın Koza‟ da „En İyi Sanat Yönetmeni‟ ödülünü alan “Gölgesizler” (2008), “Kaptan Feza” (2009), 17. Altın Koza‟ da „En İyi Kurgu‟ ödülünü kazanan “Ses” (2010) ve “Nar” (2011) adlı eserleriyle biliniyor.

Jüride ayrıca Eurimages Türkiye Temsilcisi Mehmet Demirhan, 2013 yılında gerçekleştirilen 20. Altın Koza‟da Köksüz isimli filmiyle Yılmaz Güney Ödülü alan yönetmen Deniz Akçay Katıksız, oyuncu Ali DüĢenkalkar, 2008 yılında gerçekleştirilen 15. Altın Koza‟da Ara filmiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Selen Uçer, 2007 yılında gerçekleştirilen 14. Altın Koza‟da Sis ve Gece ve Beynelmilel filmleriyle En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü alan Gökhan AtılmıĢ ve 2007 yılında gerçekleştirilen Altın Koza‟ da, Cenneti Beklerken filmiyle En İyi Müzik ödülü sahibi Rahman Altın görev yapacak.

Yarışmada, „En İyi Film‟ seçilecek eser, 350.000 TL.‟lik ödülün sahibi olacak. Tüm kategorilerde ise, toplam 876.000 TL. ödül dağıtılacak.

Ödüller, 19 Eylül Cumartesi gecesi yapılacak Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak. Tören, saat 20.00‟da Kırmızı Halı geçişi ile başlayacak. Kırmızı Halı geçişinin sunucusu Deniz Akkaya olacak. Saat 20.30‟daki törenin sunuculuğunu ise Beyazıt Öztürk ve Özge Özpirinçci yapacak.

ÖZEL GÖSTERİM:
‘ADANA İŞİ’ ALTIN KOZA’DA


Yönetmenliğini Ali Adnan Özgür‟ün, yapımcılığını Bilal Kalyoncu‟ nun üstlendiği Eylül ayında vizyona girecek film, Altın Koza‟ da Dünya prömiyerini yapacak. Adana‟ da çekilen film, 90‟lı yıllarda yaşanan gerçek bir olaydan esinlenerek çekilmiştir. Filmin oyuncu kadrosu Murat Akkoyunlu, Ceyda AteĢ, Melih Selçuk, Aylin Aslım, Erkan Can, Yılmaz Guruda, Füsun Demirel ve Ezel Akay‟dan oluşuyor.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ödülleri:

En İyi Film Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 350.000,00-TL.

Yılmaz Güney Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 75.000,00-TL.
Adana İzleyici Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 25.000,00-TL.

En İyi Yönetmen Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 50.000,00.-TL.
En İyi Senaryo Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 20.000,00-TL.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 20.000,00-TL.
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 20.000,00-TL.
En İyi Müzik Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 15.000,00-TL.
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 15.000,00-TL.

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.

En İyi Kurgu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli ve 10.000,00-TL.
Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli
Altın Koza Heykeli Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Altın Koza Heykeli 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>