>

KÜLTÜR-SANAT

26.Ankara Uluslararası Film Festivali 23 Nisan’da Başlıyor!

26. Ankara Uluslararası Film Festivali, 23 Nisan - 03 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenleniyor.
 
   
 
 
     

Berlin Uluslararası Film Festivali’nden ödüllü filmler ve ünlü konuklar Ankara’da!

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen AUFF, her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok ödüllü filmden oluşan zengin bir program sunuyor. Seçkilerde dünya festivallerinin yanında Berlin UFF’den ödül alan yapımlar ve yönetmenlerinin katılımıyla Türkiye galalarını gerçekleştirecek pek çok film öne çıkıyor. “Tanpınar olsa bu filme bayılırdı!” diyen yazar ve akademisyenler, izleyicinin de katılımıyla Tanpınar’ın sanat ve beğenisini günümüze yansıtacak. Ankara UFF’de kısa ve belgeselin yeri bambaşka, seçkiler kadar konuklar da göz dolduruyor.

Herkes için sinema


Festival bu yıl sponsorların da katkıları ile sosyal sorumluluk projelerine özel bir önem verdi: Çocukların da festivali olan Ankara UFF, mülteci çocuklardan sokak çocuklarına pek çok çocuğun hayatında ilk kez sinema ve yaratıcı drama ile tanışmasını amaçlıyor. Bu yıl gençler için festivalde yine “Askıda bilet var!”. Paraf kart sahipleri için ise ikinci bilet bedava kampanyası bulunuyor.

Dünya Sinemasından Ödüllü Filmler, Baş Döndüren Seçkiler

Festival izleyicisinin olmazsa olmazı dünya sineması bölümü toplam dokuz farklı seçkiyle baş döndürücü bir sinema keyfi sunacak:

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışacak filmler arasında yer alanlar;


Annemin Şarkısı (Yönetmen: Erol Mintaş; Oyuncular: Feyyaz Duman, Zübeyde Ronahi, Nesrin Cavadzade, Aziz Çapkurt)
Asasız Musa (Yönetmen: Aydın Orak; Oyuncular: Turgay Tanülkü, Aydın Orak, Selamo, Şenay Aydın, Murat Toprak, Rahşan Anter, Dicle Anter, Anter Anter)
Çekmeköy Underground (Yönetmen: Aysim Türkmen; Oyuncular: Can Sipahi, Kerem Can, Gözde Kocaoğlu, Barış Gönenen)
Dağ Çiçeği (Yönetmen: Caner Canerik; Oyuncular: Aygül Aras, Mevla Dalgıç, İsmail Geçer, Kemal Karabulut, Canan Çakır)
Firak (Yönetmen: Halil Özer; Oyuncular: Canan Atalay, Oktay Gürsoy, Barış Gönenen, İsmail Karagöz)
İçimdeki İnsan (Yönetmen: Aydın Sayman; Oyuncular: Vedat Erincin, Suavi Eren, Füsun Demirel, Şebnem Bozoklu, Macit Koper, Menderes Samancılar, Melek Şahin, Murat Karasu, Rıza Sönmez)
Neden Tarkovski Olamıyorum (Yönetmen: Murat Düzgünoğlu; Oyuncular: Tansu Biçer, Esra Kızıldoğan, Menderes Samancılar, Vuslat Saraçoğlu, Tülay Bursa, Recep Yener, Hüseyin Baylan, Hakan Karsak, Kadim Yaşar)
Sesime Gel (Yönetmen: Hüseyin Karabey; Oyuncular: Feride Gezer, Melek Ülger, Tuncay Akdemir, Muhsin Tokçu, Ali Tekbaş, Muhsin Tokçu, Emrah Özdemir)

Kedi Figürleri 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Afişinde

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin görsellerinde sık sık kullandığı kedi figürleri festivalin başrolünü de kaptı. Afiş tasarımında izleyicinin rolüne atıfta bulunan kediler, aynı zamanda çeşitlilik, duygusal dışavurum ve sınırlara vurgu yaparak festival temasını tamamlıyor. Üç farklı renkte kullanılacak olan afiş ile festivalin canlı ruhu sokaklara taşınacak.

AUFF Festival afiş ve görselleri konusunda genç tasarımcılarla çalışmaya devam ediyor. Festivalin 26. Afişi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu olan genç tasarımcı Deniz Yükselci imzasını taşıyor.

Çocukların Festivali

Bu yıl festivalin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında gerçekleşmesi nedeniyle ‘Çocukların Festivali’ bölümü daha fazla ön plana çıkıyor. Çocuklarla festival ve bayram şenliğini paylaşmak amacıyla festival ekibi, çocuklar için pek çok eğlenceli etkinlik hazırladı: Programda masalcı anlatımı ile çocuk filmleri gösterimleri yer alıyor. Ayrıca Çağdaş Drama Derneği’nin işbirliği ve Liv Hospital Ankara’nın desteğiyle mülteci çocuklar, sokak çocukları ya da düşük gelir grubu ailelerin çocukları gibi kültürel olanaklara ulaşmakta zorluk çeken gruplar öncelikli olmak üzere, festival süresinde belirlenen günlerde “Çocuklar İçin Yaratıcı Drama Atölyesi” düzenleniyor.

Her gün ilk üç seans

23 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında Ankara Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek olan gösterimlerin ilk 3 seansında biletler askıya çıkacak. TED ve Simtes’in satın aldığı biletlerle olanağı olmayan öğrenciler, festival boyunca her gün ilk üç seansta, filmleri Türk Eğitim Derneğinin misafiri olarak izleme şansı bulacak.

Paraf karta bir alana bir bedava!

Festival ana sponsoru Halkbank kredi kartı olan Parafkart sahiplerine özel bir kampanya sunuyor. Parafkart ile bir festival bileti alan seyirciye ikinci bilet bedava olacak.

Açılış Töreni ve Onur Ödülleri

Burhan Öçal yeni projesi MusicaKervansaray’la festival açılışında!


23 Nisan Perşembe günü, saat 19.30’da; ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda gerçekleştirilecek açılış töreninde Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen onur ödülleri sahiplerini bulacak.

2015’in 'Aziz Nesin Emek Ödülü' Haluk Bilginer’e, 'Sanat Çınarı Ödülü' Jale Erzen’e, 'Kitle İletişim Ödülü' ise Fransız Kültür Merkezi ile Alman Kültür Merkezi’ne takdim edilecek. Sunuculuğunu Ceyda Düvenci’nin üstlendiği gecede ayrıca Burhan Öçal yeni projesi MusicaKervansaray ile sahne alacak.

Yarışma Ödülleri 2 Mayıs’ta Sahiplerini Bulacak


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Ankara Uluslararası Film Festivali, Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle de pek çok yabancı konuğu Ankara’da ağırlayacak. Ankara’nın kültür sanat hayatına, Ankara Uluslararası Film Festivali’ne katkıda bulunarak destek olan diğer kurumlar arasında ise Akfen Holding Loft İncek, BTO Bilimtur A.Ş., Çankaya Belediyesi, Holiday Inn Ankara- Kavaklıdere, Kızılay Büyülü Fener Sineması, Liv Hospital Ankara, Mesa Mesken San. A.Ş., Türkerler Holding Mahall Ankara, Ströer Kentvizyon, Ulusoy Ultra Turizm A.Ş. yer alıyor.

Çok sayıda sanatçı, yönetmen, akademisyen ve konuğu buluşturan festivalin kapanış gecesi, 2 Mayıs Cumartesi günü, saat 19.30’da, DTCF Farabi Salonu’nda gerçekleştirilecek. Vokal Su İdil ve Play Caz Grubu’nun performans sergileyeceği gecede, düzenlenen törenle ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmalarında verilen ödüller sahiplerini bulacak. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>