>

KÜLTÜR-SANAT

5.Uluslararası Klarnet Festivali’ne Geri Sayım Başladı!

İstanbul Eylül’de yine nefes alacak!
 
   
 
 
     

Bu yıl 16- 25 Eylül tarihleri arasında beşinci kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Klarnet Festivali 2016’nın basın toplantısı bugün Ritz Carlton Otel’de bulunan Cam Salon’da gerçekleştirildi. Basın toplantısına festivalin en ses getiren etkinliklerinden olan ve duayen müzik adamı ‘Kayahan’ anısına Ustaya Saygı konserinde sahne alacak müzik direktörü İskender Paydaş, sanatçı Zara, Suat Suna ve gecenin sunuculuğunu üstlenecek olan Hakan Bilgin’in yanı sıra Kayahan’ın hayat arkadaşı İpek Açar ve festivalin sanat yönetmeni klarnet virtüözü Serkan Çağrı katıldı. Festival programı da Gülay Afşar sunuculuğunda açıklandı.

5.Uluslararası Klarnet Festivali’nin gelenekselleşmiş etkinliklerinden olan “Ustaya Saygı Konseri” bu yıl büyük usta Kayahan anısına düzenleniyor.

Müzik direktörlüğünü İskender Paydaş’ın, sunuculuğunu ise oyuncu Hakan Bilgin’in üstlendiği gecede Cansu, Ferman Akgül, Fettah Can, Gökhan Tepe, Gökhan Türkmen, Hakan Aysev, İpek Açar, İrem Derici, Serkan Çağrı, Suat Suna, Yonca Lodi ve Zara büyük ustanın unutulmaz eserlerini yorumlayacaklar. Yolu sevgiden geçen herkesin unutulmaz bir gece yaşayacağı bu konser 22 Eylül’de CRR Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

İPEK AÇAR’IN DUYGUSAL ANLARI!


Düzenlenen basın toplantısında sözü ilk olarak alan İpek Açar, 22 Eylül’de Kayahan anısına gerçekleştirilecek ‘Ustaya Saygı’ gecesini anlatırken duygusal anlar yaşadı. Açar ‘Bu tarz geceler hem çok mutluluk veriyor, ama bir yandan da beni hüzünlendiriyor. Yolu sevgiden geçen insanlarla bu şarkıları söylemek bambaşka bir duygu. O yüzden yolu sevgiden geçen herkesi bu konsere bekliyorum’ dedi.

Sanatçı Suat Suna da ‘Kayahan Abi’nin isminin olduğu bir yerde olmak gurur verici. Bu toprakların yetiştirdiği en değerli isimlerdendi. Ben ayrıca bir enstrümanı öne çıkararak tanıtım yapan Serkan Çağrı’ya da teşekkür ediyorum. Belki ilerleyen zamanlarda biz de bir keman festivali yaparız’ dedi.

KAYAHAN ABİ BİZİMLE GURUR DUYARDI!

Kayahan’ın uzun yıllar işbirliği yaptığı gecenin müzik direktörü İskender Paydaş, ‘17 yaşımdan beri tüm yolumu açan, bana çok şey öğreten Kayahan Abi’min şarkılarının farklı aranjmanlarla yapılacak olması heyecan ve gurur verici. Benim kariyerimde de önemli noktalardan. En ön sırada olsaydı Kayahan abinin de bizimle gurur duyacağı, takdir edeceği bir işe imza atacağız’ açıklamasında bulundu.

‘ODALARDA IŞIKSIZIM’I SÖYLEMENİN SÖZÜNÜ ALDI!

Toplantının katılımcılarından Zara, duygularını ‘Serkan’ın yüreğine çok güvenirim. Müzik kalitesine de. Onun adımıyla başlayan Klarnet Festivali uluslararası bir düzeye geldi. Yüreğiyle hepimizin gönlünde taht kurmuş Kayahan’ın şarkılarından her konserimde mutlaka bir tane okurum. İpek’ten onu çok dinledim. Yüreği bambaşkaymış. Çok farklı söylüyorum şarkıları artık.’ cümleleriyle açıklarken tüm basın mensupları huzurunda Serkan Çağrı’dan ‘Odalarda Işıksızım’ şarkısını kendisinin söyleyeceği sözünü aldı.

Gecenin sunuculuğunu üstlenecek olan Hakan Bilgin, ‘Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük ozanı. Yaşasaydı birlikte olmamız için çok güzel bir beste yapardı. Biz de tekrar sevgiyi hatırlatacağız ve onu anacağız’ şeklinde konuştu.

‘KAYAHAN TOPLUMU İLERİ GÖTÜREN VE UFUK AÇAN BİR LİDERDİ’

Son olarak sözü alan festivalin sanat yönetmeni Serkan Çağrı, ‘Festivalimiz bir hayalle başladı.. Hep aklımda bir enstrüman festivali vardı. 2012’de yola koyulduk. Klarnetin bir unsur olduğunu düşünüyorum. Müzikler arası diyalog kurmak, insanlar arası diyalog kurmaktır. Sanatı iletişim gücünü kullanmayı yeni yeni fark ediyoruz.. Anlatacaklarımızı sanatla anlatırsak daha iyi olur. Klarneti her şeyin üstünde tutmuyorum. Müzik adına bir buluşturucu.. İlk yıllardan beri en önemsediğim konser ‘Ustaya Saygı’ Bize bir şey öğreten herkese ‘usta’ diyoruz. Kayahan hem kültürü zenginleştiren, hem ufuk açan bir liderdi. Onun ağzından çıkan her şey topluma mesajlarla doluydu ve toplumu ileri götürürdü. Ben bir vesileyim. Adım atıyorum. Sözün başı benim ama devamı herkes. İpek Açar bize bütün kapılarını açtı ve arşivlerini döktü. Kendisine teşekkür ediyoruz’ diye konuştu.

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), NOTİST ve TOİSAD ( Toplum İçin Sanat Derneği) işbirliğiyle gerçekleştirilen festival bu sene Doğuş Grubu, Türk Telekom, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteği ve NTV, NTV Radyo, Kral FM, Radyo Voyage medya sponsorluğunda sanatseverlerle buluşacak.

Festivalin bu yılki programında, klarnetin dünya duayeni, 7 Akademi Ödülü kazanmış Schindler’s List film müziğinin klarnet sololarını çalan Giora Feidman ile hem klasik hem de modern parçaları uyarlayan Rastrelli Cello Quartett, dünyaca ünlü Türk neyzen Mercan Dede, her tarzdan seslendirdiği parçalarla Türk müziğinin vazgeçilmez ismi Zara ve Makedonya’nın ünlü trompetçisi Dzambo Agusev, yaptığı efsaneleşmiş parçalarla birçok aşka yoldaşlık eden Kayahan anısına Ustaya Saygı Konseri, Orta Doğu ve Batı müziği sentezini yaşayan ve yansıtan Mısır asıllı müzisyen Natacha Atlas ile Türkiye’nin dünyaca ünlü nefesi klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Gypsy, Balkan ve caz tınılarını harmanlayan Amsterdam Klezmer Band ve daha bir çok etkinlik bulunuyor.

Etkinlik Takvimi’16

16 Eylül Cuma KADIKÖY-EMİNÖNÜ İSKELESİ/ 10.00-13.00
TRAMVAY SAHNE/ 15.00-19.00
BEŞİKTAŞ- KADIKÖY İSKELESİ/16.00-19.00
NİŞANTAŞI MEYDANI/ 17.00-18.30

17 Eylül Cumartesi BEŞİKTAŞ- KADIKÖY İSKELESİ/ 10.00- 13.00
KADIKÖY METRO İÇİ/13.00-16.00
TAKSİM METRO İÇİ/16.00-19.00
KADIKÖY- EMİNÖNÜ İSKELESİ/ 16.00- 19.00
TRAMVAY SAHNE/ 17.00- 21.00

18 Eylül Pazar ADALAR VAPURU 1. GRUP/ Beşiktaş:10.00 Büyükada:16.00
ADALAR VAPURU 2. GRUP/ Beşiktaş:12.00 Büyükada: 18.00

KLARNET ŞENLIĞI 12:00 – 20:00 (LIFE PARK NAR BAHÇE)
GENÇ NEFESLER KLARNET YARIŞMASI – SELIM SESLER ANISINA RAMAZAN SESLER KONSERI – BÜLENT ALTINBAŞ (KİRPİ) KONSERİ

19 Eylül Pazartesi GIORA FEIDMAN & RASTRELLI CELLO QUARTET
CRR KONSER SALONU/ 20.00

20 Eylül Salı DÜNYANIN NEFESLERİ KONSERİ
MERCAN DEDE & SECRET TRIBE Feat. ZARA & DZAMBO AGUSEV - CRR KONSER SALONU/ 20.00

22 Eylül Perşembe USTAYA SAYGI KONSERİ- KAYAHAN ANISINA
CRR KONSER SALONU/ 20.00

23 Eylül Cuma GENÇ NEFESLER KLARNET KONSERİ, VELVELE
ORTAKÖY MEYDAN/ 18.00 – 20.00

24 Eylül Cumartesi BARIŞIN SESLERİ KONSERİ
SERKAN ÇAĞRI & NATACHA ATLAS
CRR KONSER SALONU/ 20.00

25 Eylül Pazar BALKAN RÜZGARI KONSERİ/ AMSTERDAM KLEZMER BAND – CRR KONSER SALONU 20.00 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>