>

KÜLTÜR-SANAT

Axtamara Film Festivali

Van Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi`nin ortaklaşa gerçekleştireceği ve bu yıl birincisi düzenlenecek olan Axtamara Film Festivali ile ilgili açıklama yapıldı.
 
   
 
 
     

Ulusal ve yerel basın mensuplarının katıldığı Axtamara Film Festivali basın açıklamasını Belediye Başkanı Bekir Kaya yaptı. Yapılan basın açıklamasına Belediye Başkan yardımcısı Gülbahar Orhan, Ortadoğu Sinema Akademisi üyesi Veysel Eren katıldı.

KAYA: FESTİVALİ ROJA HALKIMIZIN DİRENİŞİNE ADIYORUZ

Basın açıklamasıyla Axtamara Film Festivali’nin başladığını aktaran Kaya “Belediyemiz ve Ortadoğu Sinema Akademisi’yle ortaklaşa Van’da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu film festivalini Rojava’da direnen halkımıza ve direnişe adıyoruz. Film festivaline başvurular 20 Ekim’e kadar devam edecek. 18 - 24 Aralık tarihleri arası film festivalimiz düzenlenecek. Van Axtamara Filim Festivali her yıl kendi dili ve kimliğiyle kültürel, sanatsal üretimlerde bulunan yeni nesil Kürt sinemacılar için önemli organizasyonu olarak gerçekleşeceği düşüncesindeyiz.” diyen Bekir Kaya “Kürt sinemasının gelişimine katkıda bulunmayı, insan hakları, demokrasi, barış gibi evrensel değerleri esas alan, toplumsal mücadele değerlerine saldırmayan, kadını ve doğayı meta olarak görmeyen, ötekileştirmeyen, sinemasal ürünleri programına almayı hedeflemektedir” dedi.

KAYA: BİRİNCİLERE ÖDÜLLER VERİLECEK

Festival kapsamında uzun metraj, belgesel, kısa filmler ve kısa metraj senaryo yarışma bölümlerinin yanı sıra aynı zamanda gösterim bölümünde de yer verileceğini belirten Kaya destek amaçlı olarak, uzun metraj bölümünde birinci seçilecek filme 10 bin TL, Belgesel bölümünde birinci seçilecek filme 3 bin TL, kısa film bölümünde birinci seçilecek filme 3 bin TL maddi destek ödülü verileceğini söyledi.

KAYA: AMACIMIZ GENÇ SİNEMACILARIN YETİŞMESİNE KATKI SUNMAK

Kısa metraj senaryo ödülü kategorisinde ise seçilecek senaryoya 4 bin TL film yapım desteği verileceğini belirten Kaya, “Axtamara Film Festivali’nin yeni genç sinemacıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla filmler için de proje destekleme ödülleri verilerek belgesel film üretimin artmasını sağlamayı amaçlamaktayız. Bu etkinlikle Kürt sinemacılarının merkezi bir yeri olacağı inancındayız” dedi.

Katılım koşulları, başvuru şartları ve yerleri hakkında detaylı bilgi almak için www.axtamarafilmfestivali.com web adresinden ulaşılabilir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>