>

KÜLTÜR-SANAT

DON KİŞOT İzmir Devlet Opera ve Balesi’n de!

Bu sezon son kez 17, 19, 24 ve 29 Kasım 2011’de İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde…
 
   
 
 
     

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 27 Mart 2008’de prömiyerini gerçekleştirdiği Ludwig Minkus’un Don Kişot adlı balesini bu sezonda dört kez yineleyecek.

Konusu Cervantes’in aynı adlı ünlü romanından alınarak baleye uyarlanan Don Kişot, İzmir’de konuk Fransız koreograf Marc Ribaud tarafından sahneye kondu. Müziği Ludwig Minkus’a, ilk koreografisi Marius Petipa’ya ait olan bu bale, ilk sahnelenişinden bu yana yüz elli yıla yakın bir süredir dünya sahnelerini süslemektedir. Konuk Bulgar şef Ivan Kozhuharov yönetimindeki İZDOB orkestrası eşliğinde sunulacak olan Don Kişot’un dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Gülay Korkut tarafından hazırlandı. Işık tasarımcılığını Oktay Kanca’nın üstlendiği eserde başlıca rolleri; Aslı Çilek, Burcu Olguner, Kıvanç Ekin, Olcay Tunceli, Cengiz Kılıç, Timur Varlıklı, Emre Kaynarsu, Yasemin Altınel, Banu Dağcıoğlu, Dolun Doyran, Özgür Tuncay, Asena Ökte, Barış Türksever paylaşıyorlar.

Cervantes’in ünlü romanı ve karakteri “Don Kişot”, yüzyıllar boyunca belki bir roman ve roman karakterine gösterilebilecek en büyük ilgiyi görmüş; tiyatro, opera, operet, bale gibi sahne eserlerinde işlenmiştir. Yazarın mahzun yüzlü şövalyesi, yiğit ruhlu olmanın, bağlılığın, görev duygusu ve inancın gönüllerdeki kahramanı olmuş; bu vurgu tüm sahne eserlerinin de temel motifi olarak benimsenmiştir. Dünya bale tarihinin en büyük ilgi gören eserlerinden biri olan Don Kişot balesinin başarısı, dansın doğal cazibesi ile ifade edilmektedir. Eser, şiirsel anlatımı ile kahramanları koreografik ustalığa bürünmüş olarak seyircinin karşısına çıkar. Gösteri, ustalıklarını sergileyen dansçıların bir sunumudur.

Don Kişot balesinin konusu şöyle: Romantik düşler içinde yaşayan Don Kişot, ortaçağ şövalyelerinin serüvenlerini anlatan öyküler okumakta; okuduklarından da etkilenmektedir… Giderek saplantı haline gelen şövalye ruhu, Don Kişot’u maceralara iter… Macera aramak adına yolara düşen Don Kişot’un yolu Barselona’da bir meydanda genç sevgililer Kitri ve Basil ile kesişir. Birbirlerine delice aşık olan bu çifti, Kitri’nin babası Meyhaneci Lorenzo engellemekte; kızını yaşlı asilzade Gamaj ile evlendirmek istemektedir… Genç sevgililer, Don Kişot’un yardımları sayesinde birleşecekler; herkes mutlu olacaktır.

Don Kişot balesinin ilk yaratıcısı -bale tarihinin kuşkusuz en büyük koreografı- Marius Petipa’dır. Minkus’un müziği üzerine bu bale ilk kez 26 Aralık 1869’da Moskova’da Bolşoy Tiyatrosu’nda oynanmıştır. Ülkemizde ilk kez 11 Aralık 1975’de Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde oynanan eser, İzmir’de de ilk kez 15 Mart 1988’de oynanmıştı.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>