>

KÜLTÜR-SANAT

Edirne Uluslararası Film Festivali Balkanlarda Dostluğu Pekiştirecek!

Priştine Türk Kültür Merkezi’nde Edirne Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı düzenlendi.
 
   
 
 
     

20-26 Kasım 2015 tarihlerinde yapılacak olan Edirne Uluslararası Film Festivali hakkında gazetecilere ayrıntılı bilgiler verilen basın toplantısında ilk kez düzenlenecek olan festivalde 100’ün üzerinde filmin gösterileceği belirtildi. Edirne Uluslararası Film Festivali Yürütme Konseyi Başkanı Murat Tufan, festivalin başlıca amacının aynı coğrafyayı paylaşan dost ve kardeş topluluklarla var olan köprülere bir yenisini daha eklemek ve birlikteliği pekiştirmek olduğunu belirtti. Film festivalinden öte bir amaç güttüklerimi kaydeden Tufan, festivalin tanıtımı amacıyla gezdikleri ülkelerde, farklı bayraklar, farklı sınırlar ve farklı dinlerde yaşam sürdürülmesine rağmen, aynı acılar, aynı sevinçlerin paylaşıldığını gördüklerini dolayısiyle savaşlar ve terör saldırılarının karşısında en güçlü silahın sinema ve kültürün olduğunu bildiklerini söyledi. Tufan bu amaçla da film festivalinin tertiplenmesine karar verdiklerini sözlerine ekledi.

Yönetmen , sinema sanatçısı ve yazar Yıldırım Yanılmaz da, Balkanlar ve dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan çatışma ve anlaşlıklarından doğan acı verici durumun sanatla düzelmesine de ihtiyaç duyulduğunu belirtti. “ Sanatların bir tek amacı vardır. O da insanı, insanla ve insanca anlamaktır” şeklinde konuşan Yanılmaz, film festivali konseptinde, insana insanca yaklaşmanın yapıldığı eserlerin ağırlıklı olarak yer alacağını söyledi. Festivalin sembolü olan aynalı süpürge ile, basın toplantısında da ortaya atılan, Balkanlarda savaş ve anlaşmazlık dönemlerinin süpürülmesi yorumunu da yansıtıklarını kaydeden Yıldırım Yanılmaz, film festivalinin amacına ulaşacağına inandıklarını söyledi.

Sinema sanatçıları Makbule Müezinoğlu ile Aslı Şahin’in de film festivali hakkında bilgi verdikleri basın toplantısında, Edirne Uluslararası Film Festivali kapsamında atölyeler ve sergilerin de düzenleneceği belirtildi.

Uluslararası Edirne Film Festivali kapsamında Uluslararası Uzun Film, Ulusal Uzun Film ve Ulusal Kısa Film Yarışmaları tertiplenecek. Uluslararası uzun film yarışmasına, Hırvatistan, Polonya, İran, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Slovakya, Sırbistan, Romanya, Kosova ve Çek Cumhuriyeti gibi 50’ye yakın ülkeden 100’ü aşkın aşkın film başvurdu.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>