>

KÜLTÜR-SANAT

"Geleceğin Sineması" kısa film yarışması

Kültür Bakanlığı, “Geleceğin Sineması”nın yaratılmasına katkıda bulunacak sinema öğrencilerine destek olmak amacıyla, TÜRSAK Vakfı danışmanlığında kısa film yarışması düzenliyor.
 
   
 
 
     
Proje, aynı alanda eğitim veren özel okullara göre yeterli ekipmana sahip olmayan devlet okullarında okuyan öğrencilerin desteklenmesini hedefleniyor.

Yarışma, devlet üniversitelerinin sinema-iletişim alanında 4 yıllık eğitim veren bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak yapılıyor.

“Geleceğin Sineması” Sinema Öğrencilerini Destekleme Programı ve Kısa Film Proje Yarışmasında, öğrenciler projelerini okul yönetimine sunarak yarışmaya katılabilecekler.

Her okulun tek bir proje belirleyeceği destekleme programı çerçevesinde, bölüm başkanlıklarınca seçilen projelere 2.500.000.000 TL. maddi katkıda bulunulacak.

Destek alan film projeleri arasında yapılacak olan yarışmada ise ‘Seçici Kurul’ tarafından seçilen ilk üç proje ayrıca ödüllendiriliyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Temsilcisi, Atıf Yılmaz (yönetmen), Leyla Özalp (yapımcı), Barış Pirhasan (senarist, yönetmen), Yeşim Tabak (SİYAD Üyesi) ve Engin Yiğitgil’den (TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı) oluşan seçici kurulun değerlendirdiği projeler arasında birinci olan projenin sahibi Mini DV Kamera, ikinci ve üçüncü olan filmlerin yönetmenleri ise PC Bilgisayar ile ödüllendirilecek.

Herhangi bir tema sınırlaması olmayan yarışmaya imgesel (fiction), deneysel, belgesel, animasyon vs. türünde ve jenerik dahil 15 dakikayı geçmeyen projeler kabul edilecek.

Okulları tarafından yarışmaya katılması uygun görülen projelerin en geç 07 Mayıs 2004 Cuma saat: 18.00’a kadar elden, kurye veya taahhütlü posta ile "TÜRSAK Vakfı Gazeteci Erol Dernek Sok. Hanif Han No:11/2 Beyoğlu 34433 İstanbul" adresine teslim edilmesi gerekmektedir.

Projeler bir ekip tarafından hazırlanmış olsa dahi, proje yönetmenliği üstlenecek olan öğrencinin adıyla sunulması gerekiyor. İki veya daha fazla isimle katılmış olan projeler yarışma dışı bırakılacak.

“Geleceğin Sineması” yarışmasında öğrenciler projelerini bilgisayar yada daktilo ile yazılmış olarak başvuruda bulunabilecekler. Proje dosyası içerisinde filmin (1) bir sayfayı geçmeyen sinopsisini (3 nüsha), senaryosunu (3 nüsha), film ekibini, öngörülen ayrıntılı bütçeyi, bölüm başkanlığından aldıkları proje onay belgesini, bağlı bulundukları bölümlerden ya da TÜRSAK Vakfı’nın www.tursak.org.tr
web adresinden temin ettikleri bilgi formu ile birlikte teslim etmeleri gerekiyor.

Projelere yapılacak olan destek miktarı, proje sahipleri ile Bakanlık tarafından imzalanacak sözleşmenin ardından iki dilim halinde ödenecek. Yapılacak olan maddi desteğin 1.500.000.000 TL.’lik ilk dilimi filmin çekim öncesinde, ikinci dilimi ise film teslim edildiğinde ödenecek.

Proje kapsamında destek almaya hak kazanan öğrenciler filmlerini en geç 15 Temmuz 2004 tarihine kadar TÜRSAK Vakfı adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile VHS, DVD veya Mini DV formatında 2 kopya olarak teslim edecekler.

Yarışma sonuçları 10 Mayıs 2004 Pazartesi günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın www.kultur.gov.tr ve TÜRSAK Vakfı’nın www.tursak.org.tr web adresinden duyurulacak.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>