>

KÜLTÜR-SANAT

İstanbul’da tatil yapmaya ne dersiniz?

İstanbul’u keşfetmeye, sokaklarda bir turist gibi dolaşarak keyifli bir kaç gün geçirmeye ne dersiniz?
 
   
 
 
     
Her ne plan yaparsanız yapın, işin sırrı rutinden farklı bir şeyler yapmak. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

MÜZEYE GİDİN

Yoksa siz de müzeye en son ilkokul gezisinde mi gittiniz? O zaman bu sefer bir gününüzü tarihe ayırmaya ne dersiniz?

İstanbul Koç Müzesi
İstanbul’un en yeni ve en renkli müzelerinden Rahmi Koç Müzesi Türkiye’de Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Haliç’in kıyısında, endüstriyel arkeolojinin önde gelen örneklerinden olan muhteşem binalar içinde yer alan koleksiyonu gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir.

Rahmi Koç müzesine yapacağınız geziyi tarihi Eyüp Sultan camii ziyareti, Pierre Loti’de çay sefası ile birleştirerek keyfinize keyif katabilirsiniz. Müzenin aile boyu bir eğlence sunduğunun da altını çizelim. Bir not müze Pazartesi günleri kapalı.

http://www.rmk-museum.org.tr/

Topkapı Sarayı Müzesi
Anlatmaya gerek var mı? Dünya çapında koleksiyonu ile eşsiz bir müze. Hazine odasına girip de etkilenmemek mümkün değil. Her gittiğinizde ayrı bir zevkle ve hayranlıkla gezeceğiniz bu saray ziyareti sizi eskilere alıp götürecek. Saray bahçesinde ulu çınarların arasında güzel bir sonbahar gezisi yaşayacaksınız. Ayrıca Ayasofya Müzesi ve Yerebatan sarayını da programınıza alarak uzun bir günü tarihle iç içe geçirebilirsiniz. Saraya kadar gelmişken Sultanahmet köftecisinde kendinize ufak bir ziyafet verebilirsiniz.

Müzeler Salı günü kapalı, ayrıca bayramın ilk gününde öğleden sonra ziyarete açılıyor.

http://www.discoverturkey.com/bakanlik/b-a-topkapi.html

Arkeoloji Müzesi
İşte tarihte uzun bir yolculuk yapmanın yanıbaşımızdaki yolu. Eski Şark Eserleri, Çinili Köşk ve Arkeoloji müzesi olmak üzere 3 ana bölümden oluşan bu müze özellikle sanatseverlere çok keyifli saatler vaadediyor.

http://www.discoverturkey.com/bakanlik/b-a-ist-arkeoloji.html

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
1997 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer almaktadır. Ankara’ya 2 günlük bir gezi yapabilir, Anıtkabir ziyareti - Etnografya müzesi ile birlikte keyifli bir program yapabilirsiniz. Tarih öncesi dönemlerden, özellikle Hitit, Frigya ve Urartulardan çok özel arkeolojik eserler bu müzede sizleri bekliyor.

http://www.discoverturkey.com/bakanlik/b-a-ank-amm.html


KÜLTÜR TURLARINDAN BİRİNE KATILIN

Böyle bir tur yoksa, turist olarak gelen bir kişi nereleri gezer? Onu düşünün ve kendinize bir gezi planı yapın. Kadıköy’deki balonla şehri yukarıdan görmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Veya 2 katlı tur otobüsleri ile tam gün bir tura ne dersiniz? Mesela bir Pera gezisi, Fener-Balat turu size hergün yaşadığımız yerlere ne kadar yabancı olduğunuzu düşündürecek, çok şaşıracaksınız.

İnternet nerelere gidilebilir sorusu için en iyi kaynak, işte bir kaç adres:
http://www.discoverturkey.com/turkiye.html
http://www.bigglook.com/biggistanbul/semtler/index.asp

TİYATRO VEYA SİNEMA PROGRAMI YAPIN

Sezonun en popüler oyununa bilet alın veya uzun zamandır gitmek istediğiniz filme bir sevdiğinizle veya arkadaş grubunuzla birlikte gidin. Öncesinde veya sonrasında güzel bir yemek de keyfinize keyif katacaktır.

En güncel sanat aktivitelerini öğrenebileceğiniz adresler:
www.ntvmsnbc.com
www.nevarneyok.com
www.sinema.com
www.biletix.com
www.istanbul.com

KENDİNİZE BEŞ YILDIZLI BİR DİNLENCE HEDİYE EDİN
Hiç yarım saat araba yolculuğu ile tatil havasına girebileceğinizi düşündünüz mü? Çantalarınızı hazırlayın, mayolarınızı kaldırdığınız dolaplardan indirin, keyifli bir kitap seçmeyi unutmayın. Bir çok otel şehirde kalanlar için 2 günlük paketler hazırladı. Bunları bir kaç telefonla çok kolay öğrenebilirsiniz. Hele bir de SPA özelliği olan bir otel seçerseniz özel masajlar ve terapi programları ile tatil dönüşünde işe bomba gibi başlayabilirsiniz. Kapalı havuzda yüzmek, Türk hamamında dinlenmek ve gece güzel bir yemek yemek, size gerçekten uzak bir yerde tatilde olduğunuz hissini verecek. Sabah uyanıp camdan dışarı baktığınızda, İstanbul’da olduğunuzu farkedince şaşıracaksınız!

http://www.formdakal.com/FormdaYasam/spa.asp
www.istanbullife.org/istanbul_otelleri.htm

SPORA BAŞLAYIN
Tatiller bol bol yemek yiyip, pişman olmak, tembelleşmek için midir? Yıllardır her tatil sonrasında vicdan azabı çekiyorsanız neden bu tatil hazır spora başlamıyorsunuz? Vaktiniz de bol olduğundan spor salonunda düzenli yapacağınız egzersiz programı için uzun uzun spor hocası ile konuşabilirsiniz veya şu hep ertelediğiniz tenis derslerine başlayabilirsiniz. Üstelik 1 hafta içinde en az 3 defa spor salonuna gitmeye vakit bulabileceksiniz. Bir alışkanlık yaratmak için güzel bir fırsat. Üstelik spor sonrasında kendinize bir aroma terapi masajı hediye ederek stres kaynaklı gerginliklerinizi de bir güzel üzerinizden atabilirsiniz.

http://www.formdakal.com/FormdaYasam/spor_merkezleri.asp

Alternatif sporlar için:
http://www.formdakal.com/FormdaYasam/alternatif_yasam.asp

Yoga için:
http://www.formdakal.com/FormdaYasam/yoga_kurslari.asp

Kaynak:
www.formdakal.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>