>

KÜLTÜR-SANAT

Kadın gözüyle hayattan kareler

“Kadın Gözüyle Hayattan Kareler 2008” fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserler belli oldu…
 
   
 
 
     
Anadolu Hayat Emeklilik tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler 2008 Fotoğraf Yarışması”nın kazananları belli oldu. Bin 96 eser arasından birinciliğe İstanbul’dan Kifayet Ataç, ikinciliğe Çanakkale’den Hande Mandacı, üçüncülüğe ise Aydın’dan Fatma Yakan’ın fotoğrafları layık görüldü.

İlki geçen yıl düzenlenen ve amatör-profesyonel kadın fotoğrafçıların katıldığı “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler 2008” Fotoğraf Yarışması’nın kazananları, 2 Mayıs tarihinde belirlendi. Güler Ertan, İsa Çelik, İzzet Keribar, İbrahim Zaman ve Betül Çığır’dan oluşan jüri yarışmaya katılan 284 katılımcıya ait bin 96 adet fotoğrafı değerlendirerek, ilk üçü ve sergilemeye değer bulunan 39 fotoğrafı belirledi.

01 Şubat- 25 Nisan 2008 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında yürütülen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler 2008” Fotoğraf Yarışması’nın bu seneki kazananları sırasıyla “HATIRALAR” adlı eseriyle İstanbul’dan katılan Kifayet Ataç, “SEVGİ” adlı eseriyle Çanakkale’den katılan Hande Mandacı, “ÇOCUKLARIM” adlı eseriyle Aydın’dan katılan Fatma Yakan oldu. Dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserlerin listesine www.anadoluhayat.com.tr sitesinden de ulaşılabilir.

Fotoğraf sanatının değerli isimlerinden oluşan jüri üyelerinin belirlediği toplam 42 eser, özel bir hatıra kitabında toplanacağı gibi Anadolu Hayat Emeklilik’in 11-29 Haziran tarihleri arasında İstanbul Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde düzenleyeceği sergide fotoğraf severlerle buluşacak.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erkan, sonuçların açıklanışının ardından yaptığı açıklamada “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması”nın Türkiye’nin dört bir yanından, tüm yaştaki amatör veya profesyonel kadın fotoğrafçılara açık olduğunu belirtirken, “Bizim için en önemli kıstas fotoğrafların hangi ustalıkla değil hangi duyguyla çekildiğiydi.” dedi. Anadolu Hayat Emeklilik’in kadınları yaşamın her alanında desteklemek için her türlü çabayı sarf ettiğini de ifade eden Erkan, yarışmanın kazananlarını ve sergilenmeye değer eserlerin sahiplerini kutladıklarını, tüm katılımcılara da Anadolu Hayat Emeklilik olarak cesaretlerinden dolayı teşekkür ettiklerini belirtti.

Jüri üyesi ve Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güler Ertan’da yarışmanın sadece kadınlara yönelik olmasının sebebini, Anadolu Hayat Emeklilik’in kadınları ve kadın görüşünü destekleyen bir firma oluşu ve dünyaya daha duygusal bir gözle bakmaları şeklinde açıkladı. Ertan, “Anne ve Çocuk” temasının seçilmesiyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Annelerin şefkatini, evlat sevgisini ve her şeye kucak açışını fotoğraflarla gözler önüne sermek istedik. Katılımların hepsi bizi çok mutlu etti. Her yaştan anne ile çocuk arasındaki eşsiz uyumun sihri, fotoğraf kareleriyle gerçek oldu. Yarışmacılar tüm canlıların paylaştığı bu sevgiyi, kadın duyarlılıklarıyla sonsuzlaştırdılar.”


“KADIN GÖZÜYLE HAYATTAN KARELER” 2008
“Anne ve Çocuk”…


KAZANANLARDAN…

BİRİNCİ
Kifayet Ataç, İstanbul
Ev Hanımı
Eser: “HATIRALAR”“Yıldız Üniversitesi fotoğrafçılık mezunuyum. Fotoğrafı çok sevmeme rağmen görevim ve maddi şartlarım nedeniyle uzak kaldım. Emekliye ayrılıp ev hanımı olunca sevdiğim şeylere daha fazla zaman ayırabildim. Fotoğraf çekmek bunlardan biriydi. Yarışmayı radyodan duyan dostlarımın teşvikiyle fotoğrafa olan sevgim harekete geçti. Heyecanım beni kadın gözüyle fotoğraf karelerini oluşturmaya teşvik etti. Kadının hatıralara olan saygısı ve tutarlılığının çocuklar üzerinde olumlu etki yapacağını düşünerek, arkadaşımın evinde bir tablo oluşturdum. Amacım kendimi sınamak ve fotoğrafta nerde olduğumu bilmekti. Başardığım için çok mutluyum. Elimden bıraktığım fotoğraf makineme Anadolu Hayat Emeklilik’in yarışması sayesinde yeniden kavuşmuş oldum. Kadınlarımızın bu tip teşviklere ihtiyacı olduğu bir gerçek. Bu nedenle Anadolu Hayat Emeklilik’e teşekkürü bir borç biliyorum.”


İKİNCİ
Hande Mandacı, Çanakkale
Ev Hanımı
Eser: “SEVGİ”“Yaklaşık 2 senedir amatör olarak fotoğrafla uğraşıyorum. Bu fotoğraf kızımla aramızdaki bağı en iyi şekilde anlatan, çekerken keyif aldığımız, benim için özel yeri olan bir çalışma. Anadolu Hayat Emeklilik ailesine ve katkısı olan herkese böyle bir konu ile yarışma düzenledikleri için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Çünkü katılmaya karar verdiğim ilk andan itibaren beni çok heyecanlandırdılar. İkinci olmak ayrı bir tat kattı hayatıma; bunun içinde tüm jüriye teşekkür ederim.”

ÜÇÜNCÜ
Fatma Yakan, Aydın
Avukat
Eser: “ÇOCUKLARIM”“Aydın Belediyesi’nde avukat olarak çalışıyorum. Evli ve iki çocuk annesiyim. 3 yıldır amatör olarak fotoğrafla ilgileniyorum. Fotoğraf yarışmalarının fotoğrafa ilgi duyanları ve fotoğraf severleri üretmeye yönelttiğini, motive ettiğini düşünüyorum. Özellikle dijital fotoğraf makinelerinin çıkması ile fotoğraf çekmenin iyice yaygınlaştığı, düşünmeden üretip aynı hızla tüketmeye yöneldiğimiz bu dönemde yarışmalar, bir anlamda, durup düşünmeye ve sonra üretmeye yöneltiyor bizi. Anadolu Hayat Emeklilik’in düzenlediği yarışmalar bunun ötesinde bir de katılımcı olarak kadın fotoğrafçıları belirleyerek, kadın duyarlılığının fotoğrafa yansımasını da sağlıyor. Bu yıl belirlenen ‘Anne ve Çocuk’ teması konusu ilk duyduğum anda beni çok etkilemişti. Bu etkileşimle fotoğrafı kurgulamaya başladım. Anne ve çocuk sevgisinin en saf ve temiz sevgi olduğuna inanıyorum. Bu nedenle renk olarak beyazı düşündüm. Modelimle tanışmam ise tam bu kurgulama dönemine rastladı. Modelimin siyahi teni ve iki güzel çocuğu, düşündüğüm ve hissettiğim kompozisyona tam uygundu. Çekimleri stüdyoda gerçekleştirdik. Bir seri olarak düşünüp çektiğim bu fotoğraflardan birinin üçüncü olması, diğerinin de sergileme kazanması beni çok mutlu etti. Yarışma sonuçlarının Anneler Günü’ne yakın bir tarihte açıklanmış olması da bence çok anlamlı...”KADIN GÖZÜYLE HAYATTAN KARELER KATALOGA GİRDİ…

Anadolu Hayat Emeklilik’in kadınlara özel fotoğraf yarışması Kadın Gözüyle Hayattan Kareler’in 2008 yılı kazanan eserleri, katologda toplandı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Kadın Gözüyle Hayattan Kareler fotoğraf yarışmasını kazanan 42 eserin yer aldığı “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler ’08” Katalogu çıktı. “Anne ve Çocuk” temasını işleyen ve “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler 2008” Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren 42 fotoğraf, 11-29 Haziran 2008 tarihleri arasında Tepe Nautulius’ta gerçekleşen bir sergi ile fotoğraf severlerle de buluşmuştu. Anadolu Hayat Emeklilik’in kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık doğrultusunda gerçekleştirdiği etkinliklerden biri olan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” Fotoğraf Yarışması ve eserlerin ebedileştirildiği katalog, önümüzdeki yıllarda da sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler

İlki 2007 yılında gerçekleştirilen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması” bu yıl 01 Şubat- 25 Nisan 2008 tarihleri arasında düzenlendi. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında yürütülen Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması’nın jüri üyeliğinde bu yıl Güler Ertan, İsa Çelik, İzzet Keribar, İbrahim Zaman ve Betül Çığır yer aldı. Yarışmaya katılan 284 katılımcıya ait bin 96 adet fotoğraf değerlendirilerek, ilk üç ve sergilenmeye değer bulunan 39 fotoğraf belirlendi. Birinciliği “HATIRALAR” adlı eseriyle İstanbul’dan katılan Kifayet Ataç, ikinciliği “SEVGİ” adlı eseriyle Çanakkale’den katılan Hande Mandacı ve üçüncülüğü “ÇOCUKLARIM” adlı eseriyle Aydın’dan katılan Fatma Yakan kazandı. Yarışmada sergilenmeye değer bulunan 42 eser 11–29 Haziran 2008 tarihleri arasında İstanbul Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen sergide fotoğraf severlerle buluştu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>