>

KÜLTÜR-SANAT

Mişima ya da Boşluk Algısı

Marguarite Yourcenar’ın keskin zekasıyla Mişima’nın benzersiz öyküsünü birleştiren bu kitap, okurun hafızasından silinmeyecek!
 
   
 
 
     

Mişima ya da Boşluk Algısı adlı kitabın özeti şu: Acımasız dünya algısı ve şiddet dolu bir benliğin keşfi…

Pek çok deneme ve romana imzasını atan, yazın dünyasının saygın ismi Marguerite Yourcenar, bu
kitapla Yukio Mişima’yı keşfe çıkarken heyecan yüklü yolculuğa okuru da katıyor. Mişima’nın eserlerini hayatını anlatırken, yazarın kişiliğinin en önemli noktalarını tanımlıyor. Yourcenar, kitabın başından son cümlesine kadar hem yakın hem de yabancı olduğunu hissettiği bu kişisel maceranın peşine düşüyor.

Mişima’nın “Bereket Denizi” adlı dörtlemesinin bir vasiyet olduğunu ileri süren Yourcenar, en az bir yıl öncesinden planlanan sıra dışı intiharın da öykülerden kendini gösterdiğini tespit ediyor. Geleneksel Japon intihar biçimi Seppuku’yu seçen Mişima önce kendi elleriyle karnını deşer, ardından da bir arkadaşı kılıçla kafasını gövdeden ayırır ve intiharın tamamlanmasını sağlar. Yourcenar’a göre bu korkunç bir ölümdür ancak yazarın gençliğinden beri büyülendiği metafizik boşlukla kavuşmasıdır aynı zamanda.Mişima ya da Boşluk Algısı Batılı büyük bir yazarın, Doğu’nun en gizemli ismine ilgiyle eğilişi, eserleri ve yaşamının belirli anlarına ışık tutarak tutkularını, zaferlerini, zayıflıklarını, içsel çöküşlerini ve cesaretini gözler önüne serdiği bir tür saygı duruşu…

Yazar: Marguerite Yourcenar
Çeviri: Haldun Bayrı
Tür: Deneme
Sayfa sayısı: 106
Fiyatı: 8,50 TL
Yayın tarihi: 16 Ağustos 2011

 

Tuğçe Babaeren

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>