>

KÜLTÜR-SANAT

Müzik dünyasının provokatör ajanı...

Luke Haines, Neo-Diskotheque, Ford ve Radyo Eksen işbirliğiyle 19 Mayıs’ta Roxy’de sahne alacak.
 
   
 
 
     
1992 yılında “The Auteurs and Mercury” müzik ödülünü alan “New Wave” albümü ile adını tam anlamıyla duyuran, İngiliz müzik dünyasının aksi, huysuz ve suratsız adamı olarak sansasyonal bir müzik tarihine imza atan ama aynı zamanda sıkı bir müzisyen ve hayran kitlesi edinen Luke Haines, Neo-Diskotheque, Ford ve Radyo Eksen işbirliğiyle 19 Mayıs’ta Roxy’de sahne alacak.

Film ve müzikaller için yaptığı müziklerle farklı disiplinlerde de çalıştan Haines, şarkılarında genel olarak küçük yaşta seks, terör, pop şarkıcılarının rezaletleri, film yıldızları, çocuk cinayetleri gibi sıradışı konulara değiniyor. Sanatçı, ne The Auteurs ne de solo olarak katdettiği diğer albümlerinin satış rakamlarında bir türlü altı haneye çıkamazken, kariyer yapmak hakkında neredeyse kamikaze vurdumduymazlığıyla hareket ederek , her zaman için müzik dünyasının provokatör ajanı oldu

Medyanın gözünü ve kulağını Haines’a kapattığı dünyasında, Haines bir albüm tanıtım turnesi sırasında turneyi bitirebilmek için bilerek bir duvardan atlayarak bileğinin kırılmasına neden oldu. Bunun sonunda bir sonraki albümünü tekerlekli sandalyede yazdı. Mutlu Britpop’ un en yüksek olduğu dönemde Noel’ de "Unsolved Child Murder /Çözülemeyen Çocuk Cinayeti" adlı bir single çıkardı. Tüm bunlar yetmez gibi bir sonraki albümünü "Light Aircraft On Fire/Hafif Uçak Yanıyor" ismiyle yayınlamaktan kaçınmadı. Baader Meinhof adlı albümün kapağında ev yapımı bombaları anlatan bir çizim bulunuyordu. Arkasından Black Box Recorder gibi tepki uyandıran bir isimle kurulan plak şirketinin kurucuları arasında yeraldı ve en son konserlerinden birine arkasında dev bir Irak bayrağıyla çıktı.

Haines’ in pop müziğe karşı ilan ettiği savaşın en şaşalı dönemi ise Brit Pop’ un yükselişte olduğu 2001 yılıydı. Haines bir hafta Ulusal Pop Grevi ilan etti. E-posta olarak yolladığı manifestosunda bütün müzisyenlere, plak şirketlerine, müzik dükkanlarına, canlı müzik mekanlarına ve ilgili tüm medya ve yayınlara bir haftalık sessizlik önererek, bir hafta süresince iş yapmamaları için sesleniyordu. Bu hafta süresince Top 40 olmayacaktı! Adeta popun gerilla teröristi olan Haines’ in solo akustik performansı 19 Mayıs Perşembe akşamı Roxy’ de izlenebilecek.

Haines tarihi: The Auteurs: New Wave (1993), Now I’m A Cowboy (1994), After Murder Park (1996), How I Learned To Love The Bootboys (1999), Das Capital (2003), Baader Meinhof: Baader Meinhof (1996), Black Box Recorder: England Made Me (1998), The Facts Of Life (2000), Luke Haines: Christy Malry’s Own Double Entry (OST) (2001); The Oliver Twist Manifesto (2001) ve Passionoia (2003).


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>