>

KÜLTÜR-SANAT

Pul Sergisi

"Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Pullarında Anadolu Türk Mimarları ve Mimar Sinan Sergisi" 08 Mart - 20 Mart tarihleri arasında...
 
   
 
 
     
'OSMANLI VE CUMHURİYET DÖNEMİ PULLARINDA ANADOLU TÜRK MİMARLARI SERGİSİ


"Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Pullarında Anadolu Türk Mimarları ve Mimar Sinan Sergisi" 08 Mart - 20 Mart tarihleri arasında Yapı - Endüstri Merkezi'nde ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor.


Mimar Emre Madran'ın kişisel koleksiyonundan derlenen ve yaklaşık 300 kadar pul ve 50 kadar ilk gün zarfından oluşan sergi, Anadolu Türk Mimarları'nın bu sürecini pullar üzerinde yer alan yapıtlarla ve kronolojik olarak vermeyi amaçlıyor. Yapı-Endüstri Merkezi'ndeki sergi TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından hazırlandı.

Yapı Endüstri Merkezi sanatseverlerin buluşma noktası olmaya devam ediyor. Şubat ayı başından itibaren Merkez' in girişinde hizmet vermeye başlayan sergi holünde, her onbeş günde bir, farklı sanatçıların çalışmalarına yer verilecek.


Osmanlı Pulları

Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk posta pulu 1867 yılında basılmıştır. Bu tarihten itibaren basılmaya devam eden posta pulları, Cumhuriyet Dönemi'nde yeni bir anlayışla ele alınmış ve birçok konu, pullar aracışığı ile kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Pullarda sık işlenen bir konu, Anadolu'nun zengin ve çeşitli kültür varlıkları ile ilgilidir. 13. yüzyılda Anadolu Selçukluları ve diğer Beylikler Dönemi'nde oluşmaya başlayan mimarlık yapıtları, Osmanlı çağında yeni bir sentez arayışına girmiş, 16. ve 17. yüzyıllarda Mimar Sinan'ın şekillendirdiği klasik çağı yaşamıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında ise, geleneksel öğelerin yeni biçimlenmeler içerisinde düşünüldüğü, yeni yaklaşımlar izlenmektedir.


Yapı Endüstri Merkezi Sergi Holü

Adres: Cumhuriyet Cad. No.329 Harbiye-İstanbul
Tel: 0212-2193939
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>