>

KÜLTÜR-SANAT

Şimdi, burada ve alabildiğine yalın

Akbank Kültür Sanat Merkezi dört Japon sanatçının çalışmalarından oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor.
 
   
 
 
     
“Şimdi, burada ve alabildiğine yalın”
16 Eylül – 23 Ekim

Akbank Kültür Sanat Merkezi 16 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında dört Japon sanatçının çalışmalarından oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, Shigeno Sawada, Haruo Higuma, Nobuki Yamamato ve Shigenobu Yoshida’nın çalışmalarına yer veriliyor.

“Şimdi, Burada ve Alabildiğine Yalın” adlı bu sergi, dört Japon sanatçının birbirleriyle etkileşimli işlerini bir araya getiriyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında seyyar bir ruh ve sosyal bir kültür elçisi olarak dolaşan bu dört sanatçı, geçen yıl “Ufuk” adlı bir proje etrafında İstanbul’da bir araya gelmişti. Şimdi ise bu dört sanatçı Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde yepyeni yapıtlarıyla bir araya geliyorlar.Bu sergide birbirinden farklı malzeme ve kavramsal yönelimlerle; doğa, kimlik, aidiyet, hapsedilmişlik, görsel algılamanın mutluluğu ve şaşırtıcılığı üzerine işler gerçekleştiriyor. Sanatçılar alabildiğine yalın bir düşünce süzgecinin ürünü olduğu hissedilen çalışmalarını sergiliyorlar.

Sanatçıların sözleri ve aktarmak istedikleri fikir ve duygular oldukça net ve üzerinde derinleşebilecek kadar yalın. Teknolojinin kritik bir dengeyle hem kutsandığı hem de nazikçe eleştirildiği işlerin yer aldığı bu sergi, bugün çağdaş sanatın ilgilendiği pek çok başlığa işaret ediyor:

“Form-biçem ilişkisindeki tezatlık, gelenek, tutarlılık ve kırılma, işlevsizleştirilen kullanım eşyalarının doğurduğu şaşırtıcı sonuçlar, doğa ve teknoloji birlikteliğinin getirdiği kayıplar ve olası yeni bileşimler ve en önemlisi de izleyicinin deneyimine açılan interaktif düzenlemeler.”

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>